21 فوریه 2024 - 14:20
سعید شیرکوند در گفت و گو با "تجارت فردا":

اقتصاد دولتی، جوابگوی گردشگری نیست

16 اوت 2015 - 11:00 dsfr.ir/se2u6

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نسبت به روش های جدید جذب گردشگر یا آشنا کردن خارجی ها با توانمندی های داخلی، بی توجه نیست؛ اما از آنجا که بودجه این نوع فعالیت ها بر عهده دولت است و در حال حاضر توان مالی دولت به دلیل کسری بودجه، افت کرده، انجام این امور غیرممکن است.

سعید شیرکوند، معاون سرمایه گذاری و برنامه ریزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در گفت و گو با هفته نامه "تجارت فردا" با بیان اظهارات فوق افزود: "اگر واقع بینانه به این مساله نگاه کنیم، دولت چنین بودجه ای در اختیار ندارد که برای مثال 100 نفر از استادان دانشگاه، روزنامه نگاران، صاحب نظران فرهنگی، هواپیماداران و هتلداران از کشورهای مختلف را به ایران دعوت کند که کشورمان را از نزدیک ببینند و در کشور خود برای سفر به ایران تبلیغ کنند؛ حتی دولت در شرایطی نیست که بتواند بودجه ای را برای حضور در نمایشگاه ها اختصاص دهد".

وی در خصوص ورود بخش خصوصی برای پوشش خلأهای ناشی از عدم حضور دولت به دلیل کمبود بودجه در حوزه گردشگری تصریح کرد: "سال های سال است که دولت در اقتصاد ایران تعیین کننده بوده و خود تصدی گری را بر عهده داشته است. به همین سبب مردم نسبت به افزایش قیمت ها در یک اقتصاد آزاد و رقابتی واکنش نشان می دهند. اقتصاد ایران هنوز به این سطح از آزادی نرسیده که فعالان اقتصادی در حوزه گردشگری اجازه داشته باشند، قیمت کالاها و محصولات خود را بر اساس عرضه و تقاضا تعیین کنند اما امیدواریم صنعت گردشگری در ایران آنقدر جان بگیرد که با استانداردهای خود اداره شود". معاون سرمایه گذاری سازمان گردشگری اما مشکل گردشگری در ایران را بسیار ریشه ای تر از آن دانست که یک اقتصاد دولتی بتواند توضیح دهنده آن باشد.

شیرکوند، ضعف صنعت گردشگری را در واقع نتیجه نگاه حاشیه ای نسبت به آن دانست و گفت: "در گذشته، هیچ گاه، صنعت گردشگری در اقتصاد ایران، جایگاه درخوری به دست نیاورده و به همین دلیل گردشگری در ایران به عنوان یک سرگرمی و تفنن تلقی می شده است، نه یک صنعت؛ بنابراین این یک حقیقت است که زیرساخت های صنعت گردشگری کشور بالغ نیستند. گردشگری حوزه ای حاشیه ای است و می خواهد وارد ادبیات اقتصادی کشور شود، از این رو دولت وظیفه دارد که بخش خصوصی را مورد حمایت قرار دهد و زیرساخت ها را فراهم کند. البته بخش خصوصی هم باید خود را تقویت کند".

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1