1 مارس 2024 - 12:24

انفجار گردشگری ایران نزدیک است

16 اوت 2015 - 10:30 dsfr.ir/cq4w4

گردشگران خارجی در سفر به ایران علاقه مند به دانستن چه موضوعاتی هستند؟

چرا گردشگران جوان اروپایی بازار ایران را سخت انتخاب می کنند و سفر به ترکیه و تایلند و دوبی را ترجیح می دهند؟ کاستی های گردشگری ایران برای پاسخگویی به نیاز گردشگران خارجی چیست؟ آیا نیاز است که صنعت گردشگری ایران دونرخی باشد؟ یک نرخ برای بازدید کنندگان ایرانی موزه ها و یک نرخ برای خارجی ها، یک نرخ برای اقامت ایرانی ها و یک نرخ برای خارجی ها؟

این ها سؤالاتی است که روزنامه همشهری با تیزیانا چیاواردینی، روزنامه نگار ایتالیایی در حوزه گردشگری مطرح کرده است تا از نگاه یک گردشگر، روزنامه نگار و انسان شناس فرهنگی بدانیم در حوزه گردشگری کجای جهان ایستاده ایم.

برخی گردشگران خارجی که پیش تر و در دوران تحریم ها به ایران سفر می کردند به روزنامه نگاران می گفتند وقتی موضوع سفر به ایران را در کشورشان مطرح کرده اند، خانواده و دوستان شان آنها را از سفر منع می کردند.

درست می گفتند. چون تبلیغات سیاسی منفی علیه ایران وجود داشت. اما الان پس از تفاهم هسته ای تبلیغات سیاسی نادرست علیه ایران از بین رفت. تبلیغات منفی علیه ایران به اندازه ای بود که مردم اروپا فکر می کردند ایران کشور بسیار بسته با محدودیت های بسیار است. آنها هرگز به ایران سفر نکرده بودند و شاید به دلیل همان تبلیغات منفی بود که به دوستان شان توصیه می کردند به ایران سفر نکنند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید نخستین سفر من به ایران 12 سال پیش در سال 2004 بود که وقتی همان زمان هم گفتم می خواهم به ایران سفر کنم همه گفتند دیوانه ام. به ایران سفر کردم و پس از آن شروع به نوشتن مقالاتی در مورد گردشگری در ایران کردم. با توجه به اینکه یک انسان شناس فرهنگی هستم توانستم درک بهتری از زندگی مردم در ایران داشته باشم. بنابراین در نوشته هایم از مردم خواستم که به ایران سفر کنند و واقعیت های این کشور را ببینند. پس از تفاهم هسته ای نیز گردشگری در ایران رونق گرفت. البته با روی کار آمدن رئیس جمهور روحانی نیز سیگنال های بسیار خوبی برای مردم اروپا در مورد سفر به ایران ارسال شد.

فکر می کنید مسیرهای گردشگری ایران پاسخگوی نیاز گردشگران خارجی باشد؟

باید مسیرهای جدید به مسیرهای گردشگری در ایران افزوده شود. سفر در ایران نباید محدود به همان مسیر کلاسیک تهران و اصفهان و شیراز شود. شما منطقه زیبای گیلان را دارید. در جنوب ایران جزایر زیبا مانند جزیره کیش وجود دارد که می توان در ساحل دریا قدم زد. مناطق طبیعی و غارهای بسیار زیبا در ایران وجود دارند. می توانید اقوام مختلف را در مناطق کویری و بیابانی مشاهده کنید. می توانید به روستاها بروید و زندگی روستاییان را از نزدیک ببینید. اینها جاذبه های مهمی است که باید اجازه داد گردشگران خارجی به کشف آنها بروند. از نگاه من ایران توانایی تبدیل شدن به رتبه نخست گردشگری در منطقه خاورمیانه را دارد. ایران کشور قوی و با ثبات است که می تواند در آینده نزدیک مقصد بسیاری از گردشگران اروپایی باشد. مناطق زیبا و تاریخی بسیاری نیز در ایران وجود دارد. بنابراین باید کنار مسیرهای کلاسیک گردشگری ایران، مسیرهای جدید برای علاقه مندان به دیگر شاخه های گردشگری ایجاد شود.

نیازهای گردشگری ایران چیست؟

گردشگران ایتالیایی و اروپایی هنوز نیاز دارند برای گرفتن ویزای ورود به ایران در انتظار بمانند. اما اتباع کشورهایی همچون مصر، ترکیه و سوریه و برخی دیگر از کشورها می توانند بدون ویزا به ایران سفر کنند. پس تسهیل در صدور ویزا و حتی برداشتن آن اهمیت زیادی برای گردشگران دارد. با این اقدام آنها احساس می کنند برای سفر به نقطه ای از جهان آزاد هستند. مسئولین ایران باید فکری به حال وضعیت ویزا کنند. گردشگران خارجی همچنین بسیار امیدوار هستند که پس از تفاهم هسته ای بتوانند از کارت های اعتباری بین المللی در ایران استفاده کنند. چون نمی توانند با به همراه داشتن پول زیاد به مناطق مختلف سفر کنند. در دوران تحریم البته امکان استفاده از کارت های اعتباری وجود نداشت. بنابراین ویزا و کارت های اعتباری و... در اولویت است. البته که آشنایی رانندگان تاکسی با زبان انگلیسی نیز نیازهای جدی گردشگران خارجی است. یک گردشگر خارجی اگر در شهری مانند تهران گم شود واقعا نمی داند چگونه باید به مقصد برسد. آشنایی رانندگان با زبان انگلیسی کمک می کند تا گردشگران در شهرهای بزرگ ایران از امنیت روانی برخوردار باشند.

بسیاری از هتل های ایران نیز قدیمی و مربوط به 35 سال پیش هستند. سال گذشته یافتن اتاق در هتل های شیراز و اصفهان انجام نمی شد چون همه اتاق ها رزرو بودند.

ببینید اینترنت حتی بیشتر از رعایت حجاب برای گردشگران خارجی اهمیت دارد. اینترنت فیلتر شده در ایران گردشگران را با مشکل مواجه کرده است. برای گردشگری که به ایران سفر می کند انتشار تصاویر خود در شبکه های اجتماعی بسیار مهم است. جالب است که رئیس جمهور روحانی نیز از توییتر و فیسبوک استفاده می کند. بنابراین باید دانست که دسترسی به اینترنت وای فای و البته بدون فیلتر برای گردشگر خارجی بسیار مهم است. همچنین باید بدانید که انفجار گردشگری ایران نزدیک است و باید برای آن زمان آماده بود.

اولویت گردشگران خارجی در ایران چیست؟

آنها می خواهند ایران را ببینند. بخشی از آنها گردشگر فرهنگی و بخشی دیگر گردشگر مذهبی هستند. برایشان جالب است بدانند اسلام در ایران چگونه است؟ معماری مساجد چطور است؟ دوست دارند مراسم زرتشتی ها را در ایران از نزدیک ببینند. ارامنه و مسیحیان در ایران زندگی می کنند و معماری اسلامی در اصفهان و همه نقاط ایران به شکل بسیار زیبایی وجود دارد. آنها فقط برای تماشای ایران می آیند. برای خوانندگان روزنامه ریپابلیکا نوشته ام که چگونه می توان در کوهستان های دیزین و شمشک اسکی کرد. سال گذشته نیز مقاله ای در مورد انفجار گردشگری در ایران نوشتم که رسانه های ایران نیز آن را منتشر کردند. مقالات من در وب سایت سفارت های ایران و ایتالیا نیز قرار گرفته است. همچنین مقاله ای در مورد کمپین مردمی MustSeeIran# نوشتم.

فکر می کنید کمپین MustSeeIran# چه اندازه در جذب گردشگر به ایران موفق عمل کرده است؟

این کمپین به گردشگران خارجی کمک کرد که بدانند چه جاذبه هایی در ایران وجود دارد. در حالی که قبل تر باید برای دانستن این موضوع به یک دفتر گردشگری مراجعه می کردند. اما حالا به این کمپین رایگان اینترنتی سر می زنند و جاذبه های گردشگری ایران را آنلاین مشاهده می کنند. این کمپین در برای برقراری گفت و گو بین فرهنگ ها از طریق گردشگری بسیار مفید عمل کرده است.

به نظر شما کمپین ایران را باید دید توانسته از ایران هراسی جلوگیری کند؟

البته که توانسته چون کمک کرده که مردم در اروپا و غرب درک بهتری از ایران داشته باشند. آنها با سبک زندگی در ایران آشنا شده اند و جاذبه های طبیعی و گردشگری ایران را در این فضا مشاهده کرده اند. توانسته اند مناطقی از ایران را در آن جست و جو کنند که هرگز پیش تر آن مناطق را ندیده اند.

برخی گردشگران یا روزنامه نگاران خارجی در خاطرات سفر و یا مقالات خود می گویند ایرانی ها تعارفی هستند.

ایرانی ها بسیار مهربان هستند اما برخی اوقات بسیار تعارف می کنند. این ویژگی بخشی از فرهنگ مردم ایران است که نمی توان و نباید آن را تغییر داد. از نگاه مردم شناسانه وقتی یک گردشگر به نقطه ای سفر می کند باید خودش را با فرهنگ آن منطقه سازگار کند. بنابراین تعارفی بودن ایرانی ها هیچ مشکلی ندارد و نباید هم تغییر کند.

معمولا گردشگران جوان اروپایی به ایران سفر نمی کنند چگونه می توان آن ها را ترغیب به سفر به ایران کرد؟

ببینید من از رم آمده ام. رم یک شهر تاریخی است. وقتی 20 ساله بودم رفتن به موزه های شهر و حتی دیدن کلوزیوم برایم بسیار خسته کننده بود. لذت بخش تر از دیدن کلوزیوم برای من دیدن ساحل دریا بود حتی اگر مجبور می شدم برای دیدن آن به خارج از رم سفر کنم. بسیاری از گردشگران جوان اروپایی هم به ترکیه می روند تا از جاذبه های تفریحی و طبیعی آن کشور استفاده کنند. آنها برای دیدن بسفر یا مسجد سلطان احمد به ترکیه سفر نمی کنند.

1