5 مهر روز جهانی گردشگری

27 سپتامبر 2021 - 12:00 dsfr.ir/vg987

5 مهر روز جهانی گردشگری
سازمان جهانی گردشگری
شعار سازمان جهانی گردشگری سال 2021: گردشگری برای رشد فراگیر

در سال 1980، سازمان ملل متحد روز 27 سپتامبر برابر با 5 مهر ماه را به عنوان #روز_جهانی_گردشگری معرفی کرد. گردشگری یا #توریسم در تعریف کلی به عنوان #مسافرت تفریحی در نظر گرفته می شود.

در سال 1980، سازمان ملل متحد روز 27 سپتامبر برابر با 5 مهر ماه را به عنوان روز جهانی گردشگری معرفی کرد. گردشگری یا توریسم در تعریف کلی به عنوان مسافرت تفریحی در نظر گرفته می شود.

امروزه گردشگری یکی از پرسودترین صنایع دنیا به شمار می آید و از اهمیت بالایی برخوردار است. با این حساب هر کشوری تلاش می کند تا با استفاده از منابعش گردشگران بیشتری را به سمت خود بکشاند و میزان در آمدش را بالا ببرد. چند سالی است که سازمان جهانی جهانگردی تاسیس شده و در بهبود چگونگی پیشرفت این صنعت به دولتمردان یاری می رساند و به حل مشکلات موجود در این صنعت می پردازد. امروز به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی گردشگری قصد داریم شما را با این روز بیشتر آشنا می کنیم.

۲۷ سپتامبر مصادف با ۵ مهر

علت نامگذاری در این روز، فصل سفر به نیم کره جنوبی آغاز شده و فصل سفر به نیم کره شمالی پایان می یابد. این موضوع باعث می شود تا بسیاری از مردم در سراسر دنیا در چنین روزی به سفر و گشت وگذار بیندیشند.

تاریخچه روز جهانی گردشگری

انتخاب ۲۷ سپتامبر برای گرامی داشت روز جهانی گردشگری دلیل خاصی دارد. در این روز، فصل سفر به نیم کره جنوبی آغاز شده و فصل سفر به نیم کره شمالی پایان می یابد. این موضوع باعث می شود تا بسیاری از مردم در سراسر دنیا در چنین روزی به سفر و گشت وگذار بیندیشند.

از ۱۹۸۰ سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) سازمان ملل متحد روز ۲۷ سپتامبر را به عنوان روز گردشگری و جهانگردی انتخاب کرده است. در سومین جلسه این آژانس در سال ۱۹۷۹ که در کشور اسپانیا برگزار شد UNWTO تصمیم گرفت تا روزی را به عنوان روز جهانی گردشگری و توریسم انتخاب کند.در نهایت روز ۲۷ سپتامبر که سالگرد پذیرش و تصویب اساسنامه سازمان جهانی گردشگری بود به عنوان روز جهانی توریسم انتخاب شد و این روز به طور رسمی از سال ۱۹۸۰ اعلام شد.

سازمان جهانی گردشگری که در حقیقت بخشی از سازمان ملل متحد است وظیفه تبلیغ و گسترش گردشگری و توریسم مسئولانه، پایدار و جهانی را در راس اقداماتش قرار داده است. هرسال سازمان جهانی گردشگری در روز ۲۷ سپتامبر از کشورهای مختلف دعوت می کند تا دور هم جمع شوند و در مورد مقوله توریسم و گردشگری با یکدیگر به تبادل نظر بپردازند.

5 مهر؛ روز جهانی گردشگری

گردشگری یا توریسم به طور کلی به عنوان مسافرت تفریحی در نظر گرفته می شود. هر چند که در سال های اخیر شامل هرگونه مسافرتی می شود که شخص به واسطه آن از محیط کار یا زندگی خود خارج شود. به کسی که گردشگری می کند گردشگر یا توریست (tourist) گفته می شود. واژه گردشگر از زمانی پدید آمد که افراد طبقه متوسط اقدام به مسافرت کردن کردند.

از زمانی که مردم توانایی مالی بیشتری پیدا کردند و عمرشان طولانی تر شد، این امر ممکن شد. اغلب گردشگرها بیش از هر چیز به آب و هوا، فرهنگ یا طبیعت مقصد خود علاقه مند هستند. ثروتمندان همیشه به مناطق دوردست سفر کرده اند، البته نه به صورت اتفاقی، بلکه در نهایت به یک منظور خاص. به طور مثال برای دیدن ساختمان های معروف و آثار هنری، آموختن زبان های جدید و چشیدن غذاهای متفاوت. گردشگری سازمان یافته امروزه یک صنعت بسیار مهم در تمام جهان است.

اهمیت گردشگری بر ساختار کسب و کار

آنچه سازمان جهانی گردشگری را برای انتخاب «گردشگری و مشاغل؛ یک آینده بهتر برای همه» به تامل واداشت، اهمیت این صنعت بر اشتغال است. ایجاد شغل با پیشرفت تکنولوژی و رشد جمعیت به یکی از معضلات کشور ها بدل شده است، و کشور ما ایران با دارا بودن بیش از ۴۵ درصد از جمعیت جوان و نیروی کار، از این قاعده مستثنی نیست و صد البته این ظرفیت نیروی جوان در کشور کم نظیر است.

گردشگری بیش از نفع اقتصادی و درآمد به طور مستقیم و غیر مستقیم بر ایجاد شغل تاکید دارد. آثار مستقیم حاصل از صنعت گردشگری، با احتساب حدود ۶ درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی در این صنعت، نمایانگر تخصیص یک شغل از هر ۱۵ شغل است.

شعار روز جهانی گردشگری در سال 2021

همانند نامی که هر سال در آغاز سال نو در ایران، توسط رهبر گرامی انتخاب می شود، همه ساله یک نام را به مناسبت روز جهانی گردشگری بر می گزینند تا اهداف مقامات کشورهای گوناگون و سازمان جهانی گردشگری را هماهنگ کنند. «گردشگری برای رشد فراگیر» به عنوان شعار روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۲۱ انتخاب شده است.

همه گیری ویروس کرونا با تأثیر گسترده اجتماعی و اقتصادی همراه بوده و به اقتصادهای توسعه یافته و در حال توسعه آسیب وارد کرده و در این میان گروه های حاشیه نشین و آسیب پذیر بیش ترین زیان و صدمه را متحمل شده اند. آغاز دوباره گردشگری به شروع بهبود و رشد کمک خواهد کرد و ضروری است همگان به شکلی گسترده و منصفانه از مزایای آن بهره مند شوند.

بنابراین سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) شعار «گردشگری برای رشد فراگیر» را به عنوان شعار روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۲۱ انتخاب کرده است.

حالا که با هدف تعیین شعار برای این روز و شعار سال جاری، آشنا شدید؛ بد نیست که مرور کوتاهی کنیم بر شعارهای سازمان جهانی گردشگری در چند سال گذشته:

شعار سال 2021: گردشگری برای رشد فراگیر
شعار سال 2020: گردشگری و توسعه روستایی
شعار سال 2019: گردشگری و مشاغل؛ آینده‌ای بهتر برای همه
شعار سال 2018: گردشگری و تحول دیجیتال
شعار سال 2017: گردشگری پایدار، ابزاری برای توسعه
شعار سال 2016: گردشگری برای همه، ترویج دسترسی جهانی
شعار سال 2015: یک میلیارد گردشگر، یک میلیارد فرصت
شعار سال 2014: گردشگری و توسعه ی جامعه
شعار سال 2013: گردشگری و آب، حفاظت از آینده ی مشترک
شعار سال 2012: گردشگری و انرژی پایدار
شعار سال 2011: اتصال فرهنگ ها
شعار سال 2010: گردشگری و تنوع زیستی

هدف از روز جهانی گردشگری

هدف از گرامیداشت چنین روزی، بالا بردن سطح آگاهی در مورد نقش گردشگری در جامعه جهانی و نشان دادن چگونگی تاثیر گردشگری بر ارزش های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در سراسر جهان است. در این روز شما می توانید از تمام موزه های ایران رایگان بازدید کنید.

1