1 مارس 2024 - 11:55
دیر بجنبید، قاچاقچیان شهر را تخلیه می کنند

آزادسازی عرصه و محوطه شهر زیرزمینی «سامن» ضروری است

16 اوت 2015 - 09:00 dsfr.ir/ye3za

مدتی است شهر زیرزمینی «سامن» را یک ساختمان اداری مخابرات، دقیقا در مرکز این سایت تهدید می کند، ساختمانی که نه تنها امکان هرگونه پیشرفت در کاوش ها را می گیرد، بلکه همه تاسیسات مخابراتی مانند سیم های تلفن و فیبر نوری این شرکت از زیرِزمین، یعنی درون مجموعه دستکند «سامن» می گذرد!

حالا به نظر می رسد این روزها اورژانسی ترین کار برای این شهر دوره اشکانی، آزادسازی عرصه و محوطه است، اقدامی که باید با ضرب العجل هم انجام شود؛ اما با توجه به صحبت های مطرح شده در شرایط کنونی توسط مسئولان و نامه نگاری هایی که دوستداران میراث فرهنگی همدان تا کنون داشته اند، به نظر می رسد تا دولت بخواهد تصمیمی در این زمینه بگیرد، حفاران غیرمجاز آن را تخلیه کرده اند.

علی خاکسار (سرپرست کاوش های باستان شناسی شهر زیرزمینی سامن در 5 فصل گذشته) درباره اقدامات انجام شده در این سایت تاریخی می گوید: ساختمان شرکت مخابرات در منطقه سامن که از حدود 10 سال گذشته یعنی سال 84 در این منطقه ایجاد شده، تاسیسات مرکزی اصلی فیبر نوری جنوب کشور را در اختیار دارد و باید با کاری مشارکتی و همکاری مشکل آن را برطرف کرد.

وی تاکید می کند: سال 84 طرح ایجاد شرکت مخابرات در این مجموعه اجرایی شد و بخش هایی از فضای شهر زیرزمینی «سامن» تخریب و لوله گذاری برای انتقال کابل انجام شد که اکنون می توان با تأمل نسبت به اصلاح و رفع آسیب های وارد شده اقدام کرد.

او با تاکید بر این که باید با انعقاد تفاهم نامه بین شرکت مخابرات و سازمان میراث فرهنگی بخشی از آثار شهر سامن را که از زیر این شرکت مخابرات عبور کرده نجات دهیم، بیان می کند: برای این اقدام باید یک تفاهم نامه با هدف جابجایی ساختمان مخابرات و تأسیسات آن بین این 2 شرکت امضا شود و تاسیسات این شرکت را جابجا کرد.

به گفته وی، با انجام این کار می توان ورودی شهر زیرزمینی سامن را در این ساختمان قرار داد و حتی نمایشگاه و پایگاه اطلاع رسانی مجموعه را در این نقطه تعیین کرد که این اقدام نیازمند هبه کردن این ساختمان است. این باستان شناس راهکار دیگر برای نجات شهر زیرزمینی سامن را حمایت های استانی و کشوری برای بهتر شدن اوضاع می داند و تاکید می کند: مکاتبات انجام شده با شرکت مخابرات استان همدان توسط اداره کل میراث فرهنگی این استان تاکنون به جواب نرسیده است.

او همچنین با اشاره به بازدید نمایندگان مجلس استان همدان از این سایت تاریخی، بیان می کند: پس از بازدیدی که نمایندگان مجلس از این منطقه داشته اند، آن ها نیز به صورت مستقل برای برطرف شدن این مشکل پیگیری هایی را انجام داده اند، اما تا جائی که می دانم آن نیز هنوز بی جواب است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1