17 آوریل 2024 - 18:04

وضعیت نابسامان و کم رونق اقامتگاه های بومگردی خراسان

16 اوت 2021 - 18:20 dsfr.ir/n33hw

وضعیت نابسامان و کم رونق اقامتگاه های بومگردی خراسان
دنیای سفر
بومگردی درگز

هرچند در چند سال اخیر اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی تلاش های زیادی در راستای انعطاف گردشگری به خارج از مشهد انجام داده اما باز هم آن طور که باید تلاش درستی صورت نگرفته است.

مدیر یک اقامتگاه بوم گردی در درگز گفت: هرچند در چند سال اخیر اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی تلاش های زیادی در راستای انعطاف گردشگری به خارج از مشهد انجام داده اما باز هم آن طور که باید تلاش درستی صورت نگرفته است.

میثم رودکی در گفت و گو با دنیای سفر در خصوص مشکلات اقامتگاه های بوم گردی اظهار کرد: گردشگری و تاسیس اقامتگاه بوم گردی در شهرستان های کوچک همچون شهرستان درگز پیش از کرونا نیز مشکلات خود را داشت. عدم معرفی کامل و شناخت گردشگران از مناطق بکر گردشگری یکی از مشکلات عمده اقامتگاه های بوم گردی است. متاسفانه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و یا صداوسیما نتوانستند به شکلی درست و موثر به معرفی اقامتگاه ها بپردازند.

وی ادامه داد: آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری بی نظیر ایران به درستی به مردم معرفی نشده اند و این موضوع یکی از مشکلات عمده صنعت اقامتگاه های بوم گردی است که برای رفع آن اقدام به خصوصی انجام نشده است. گردشگران اغلب از طریق صفحات مجازی نظیر اینستاگرام با فعالیت اقامتگاه های بوم گردی آشنا شده اند اما فقط تعداد اندکی از مسافران از طریق بیلبوردهای نصب شده در سطح شهر، مترو و یا از طریق برنامه های صداوسیما با این اماکن آشنا شده اند.

مدیر اقامتگاه بوم گردی کماس تصریح کرد: یکی از مشکلات ما در خراسان این است که مسافران تنها برای زیارت مضجع شریف امام رضا (ع) به مشهد سفر می کنند و توجه زیادی به باقی شهرستان ها ندارند.

رودکی خاطرنشان کرد: از سال ۹۵ فعالیت اقامتگاه ها به طور جدی آغاز شد و در هر شهرستان یک یا دو اقامتگاه بوم گردی فعالیت داشت اما متاسفانه مسئولان مربوطه به جای فراهم کردن بسترها برای توسعه صحیح این روش، بر افزایش بی رویه تعداد اقامتگاه ها تمرکز داشتند. در حال حاضر در برخی مناطق که گنجایش جذب گردشگر بالایی ندارد، تعداد زیادی اقامتگاه بوم گردی در حال فعالیت است.

وی اضافه کرد: بسیاری از افراد برای تاسیس اقامتگاه وام های مختلفی دریافت کرده بودند، با شیوع ویروس کرونا و به دلیل نبود شغل جانبی از پس بازپرداخت اقساط سنگین وام ها برنیامده و مجبور به فروش اقامتگاه بوم گردی خود شده اند.

رودکی گفت: البته در مقطعی خبرهایی مبنی بر پرداخت وامی تحت عنوان تسهیلات کرونا وجود داشت که اکثر همکاران از دریافت آن عاجز مانده و عده ای نیز حتی موفق به ثبت نام برای دریافت آن نشدند. وجود شرایط نامتعارف بانک ها همچون داشتن سه ضامن معتبر، مانع از ثبت نام برخی از همکاران برای دریافت وام کرونایی شد. پرداخت اقساط بانک نیز قرار بود با سه ماه استراحت آغاز شود که به این وعده نیز عمل نشد.

وی در خصوص میزان فعالیت اقامتگاه بوم گردی خود در شرایط کرونایی یادآور شد: با وجود اینکه در زمان هایی به غیر از وضعیت قرمز کرونا هم فعالیت داشته ایم اما متاسفانه مسافر و گردشگری نبوده که پذیرای آنان باشیم. در سال ۹۹ کمابیش فعالیت داشتیم اما در سال جاری تقریبا هیچ گونه درآمدزایی نداشته ایم و به جز کوهنوردان اغلب مردم تمایلی به گردشگری و سیر و سیاحت در منطقه ما ندارند.

1