25 سپتامبر 2023 - 18:01

تکلیف سفر در نوروز ۱۴۰۰ چیست؟

1 مارس 2021 - 08:30 dsfr.ir/sv864

تکلیف سفر در نوروز ۱۴۰۰ چیست؟
میثم رودکی
مسافران نوروزی در ورودی روستای ماسوله

در حالی آمار ابتلا به کرونا به دلیل رعایت نکردن شیوه نامه های بهداشتی در حال افزایش است که برخی درصدد برنامه ریزی سفرهای نوروزی هستند؛ اما باید منتظر بود و دید که آیا امکان سفر در آن روزها وجود دارد یا خیر.

نوروز در کنار دید و بازدیدش همواره یادآور سفر و گردشگری است اما نوروز ۱۴۰۰، دومین نوروزی می شود که همه گیری کرونا سفر رفتن را مختل کرده است.

به جز ضررهای چند هزار میلیاردی صنعت گردشگری، نبود نشاط اجتماعی از جمله آسیب های این روزهای کشور است مسئولان گردشگری در این راستا به جز ارائه تسهیلات به فعالان صنعت گردشگری، مجوزهایی را برای سفر مشروط در نوروز ۱۴۰۰ از ستاد مقابله ملی مقابله با کرونا گرفتند در این راستا نیز مدل هایی برای رفتن سفر ارائه دادند.

شرایط سفر در نوروز با رعایت شیوه نامه های بهداشتی مهیا است

علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاکید براینکه ارتباط بسیار خوبی بین استان های مختلف، آژانس ها و مجموعه های گردشگری ایجاد شده است، گفت: امیدوارم در همان چارچوبی که با ستاد ملی مقابله با کرونا توافق کردیم، بتوانیم نوروز را برگزار کنیم و شاهد رعایت کامل پروتکل های بهداشتی باشیم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تأکید کرد: ارتباط بسیار خوبی بین استان های مختلف، آژانس ها و مجموعه های گردشگری ایجاد شده که امیدوارم با رعایت مردم بتوانیم ایام نوروز خوبی به لحاظ رعایت پروتکل های بهداشتی داشته باشیم.

او ادامه داد: تقاضای ما این است تا زمان موعد، مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند تا به امید خدا بتوانیم نوروز خوبی داشته باشیم.

ولی تیموری معاون گردشگری کشور درباره وضعیت سفرهای نوروزی گفت: در این خصوص جلساتی با ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار شده و در آن نشست ها به صورت مفصل موضوعات را بررسی کردیم. بر اساس برنامه ریزی های انجام شده ما دو مدل سفر را پیشنهاد دادیم که می تواند با رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور اجرایی شود.

تیموری افزود: مدل اول سفر با تور است؛ در این مدل از سفر گردشگران از خدمات تور استفاده می کنند و حتماً در مراکز اقامتی مجاز اقامت خواهند کرد که تحت نظارت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.

در مدل دوم سفر، افراد تور خریداری نمی کنند اما در سفر به شهر مقصد حتماً باید در مراکز اقامتی مجاز و تحت نظارت این وزارتخانه اقامت کنند تا تمام پروتکل های بهداشتی رعایت شود و سلامتی مردم حفظ شود.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، در نوروز ۱۴۰۰ ایجاد کمپ های گردشگری، چادر زدن، اقامت گردشگران در اماکنی مانند مدارس، زائرسراها، حسینیه ها و … ممنوع است و این موضوع به استانداران اعلام شده است.

اما آنچه همواره مسئولان وزارت گردشگری و وزارت بهداشت تاکید داشتند، برقراری شرایط عادی ایام نوروز در مقاصد گردشگری است اما حالا این روزهای با افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در کشور اخباری مبتنی بر احتمال لغو سفرها هم به گوش می رسد.

اگر شیوه نامه های بهداشتی رعایت شود، شاید بتوان به سفر هوشمند رفت

علی رضا رئیسی معاون وزیر بهداشت با اشاره به این که میزان افراد بستری به دلیل کرونا روزی کمتر از هزار و حدود ۷۰۰ نفر است، گفت: این روزها شاهد رعایت نشدن شیوه نامه های بهداشتی در بسیاری از شهرها هستیم و این اتفاق می تواند موجب پیک چهارم کرونا در فرودین ماه شود.

وی افزود: اگر شرایط رعایت شیوه نامه های بهداشتی به همین میزان باشد؛ سفرهای نوروزی منتفی است. یا این که در این دو، سه هفته پایانی سال رعایت شیوه نامه های بهداشتی افزایش یابد و میزان شهرهای (به اصطلاح) آبی افزایش پیدا کند.

رئیسی با اشاره به این که ممنوعیت هوشمند در صورت منتفی بودن سفرها انجام می شود، گفت: یعنی امکان ورود به شهرهای قرمز و نارنجی و حتی امکان سفر به شهرهای مسافر پذیر زرد نیز ممنوع می شود.

وی افزود: می دانیم مردم سه سال است به دلیل سیل و کرونا سفر نرفتند و نیاز به نشاط اجتماعی دارند اما با شرایط کنونی به نظر نمی رسد امکان رفتن سفر وجود داشته باشد.

معاون وزیر بهداشت همچنین در بخشی دیگری از صحبت هایش از مردم خواسته است فعلا برای سفر رزرو نکنند و بگذارند شرایط کشور از منظر میزان شیوع کرونا مشخص شود.

رئیسی دیشب نیز در برنامه نگاه یک تلویزیون، تصمیم گیری درباره سفرهای نوروزی را به شرایط دو هفته آینده مشروط کرد و بستگی به دو هفته آینده مشروط کرد.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز همه گیری جهانی (پاندمی) این بیماری را تأیید کرد.

بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۱۲ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از دو میلیون و ۴۵۰ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده اند. در ایران نیز، تاکنون یک میلیون و ۶۲۳ هزار و ۱۵۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و تعداد جان باختگان کرونا نیز به ۵۹ هزار و ۹۸۰ نفر رسیده است.

به تازگی نیز جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

1