8 دسامبر 2023 - 10:51

ایران و ونزوئلا تفاهم نامه گردشگری امضا کردند

25 فوریه 2021 - 18:00 dsfr.ir/zy242

مراسم امضای تفاهم‌نامه برنامه همکاری گردشگری ایران و ونزوئلا

به دنبال سفر وزیر گردشگری ونزوئلا به ایران، تفاهم نامه گردشگری دو کشور امضا شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مهرماه امسال وزیران گردشگری ایران و ونزوئلا درباره گسترش همکاری ها و امضای تفاهم نامه گردشگری بین دو کشور به صورت مجازی، مذاکراتی کردند. حالا وزیر جدید گردشگری ونزوئلا در رأس هیاتی به ایران آمده است و تفاهم نامه گردشگری دو کشور نیز امضا شد. علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مراسم امضای تفاهم نامه گفت: امید داریم به زودی بتوانیم اولین تورهای گردشگری بین دو کشور را راه اندازی کنیم. همیشه اولین ها سخت است، اما باید تلاش کنیم تا این تورها که برای اولین بار برگزار خواهد شد، اولین های موفقی باشد و شاهد افزایش تورهای گردشگری و ارتقای سطح گردشگری ایران ونزوئلا باشیم.

او گفت: در راستای برنامه های راهبردی که دو کشور ایران ونزوئلا دارند تلاش خواهیم کرد تا گردشگری بین ایران و ونزوئلا نیز تقویت شود.

مونسان افزود: خوشبختانه شاهد روابط بسیار خوبی بین این دو کشور هستیم، در صحبت با وزیر سابق گردشگری ونزوئلا قرار شد توسعه گردشگری دو کشور در دستور کار قرار گیرد و این مهم اتفاق افتاده است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: به اعتقاد من تقویت روابط گردشگری بین کشورها باعث نزدیک تر شدن روابط ملت ها می شود و این موضوع در حوزه گردشگری که مردم نقش مهمی دارند، اهمیت فراوانی دارد.

مونسان اظهار کرد: دو کشور در حوزه گردشگری دارای ظرفیت های بسیار زیادی هستند. ایران کشوری تاریخی و تمدنی است که ظرفیت های گردشگری تاریخی، طبیعی و فرهنگی متعددی دارد و می تواند مقصد خوبی برای گردشگری ونزوئلا باشد. از آن طرف نیز ونزوئلا دارای ظرفیت های گردشگری طبیعی است که مورد اقبال گردشگران است و می تواند برای گردشگران ایرانی نیز جذاب باشد.

او افزود: در کنار جاذبه های گردشگری در دو کشور که یک ظرفیت بسیار خوب به حساب می آید، شاهد برقراری خط پروازی مستقیم بین ایران و ونزوئلا هستیم و باید بتوانیم گردشگری بین این دو کشور را بیش از پیش تقویت کنیم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: خوشبختانه نشست های خوبی بین بخش خصوصی دو کشور برگزار شده است و با رفع موانع و نواقص احتمالی باید بتوانیم توسعه گردشگری بین ایران و ونزوئلا را تقویت کنیم.

مونسان به وزیر گردشگری ونزوئلا گفت: حدودا ۱۰ میلیون گردشگر خروجی داریم که برخی از آن ها راه های دوری را انتخاب کرده اند که این بخش از گردشگران می توانند مسیر ونزوئلا را انتخاب کنند و به دلیل جذابیت های گردشگری حاضرند مدت طولانی سفر را تحمل کنند.

او بیان کرد: یقین دارم اگر گردشگری بین دو کشور راه بیفتد به طور حتم تجارت نیز بین ایران و ونزوئلا تقویت خواهد شد.

علی پادرون وزیر گردشگری ونزوئلا نیز با اشاره به ظرفیت های گردشگری ونزوئلا، گفت: این کشور دومین و هشتمین پارک ملی بزرگ دنیا را دارد. از نظر جاذبه های طبیعی جزو ۱۰ کشور اول دنیا است. آبشار «آنجل» به عنوان مرتفع ترین آبشار دنیا یکی از مهم ترین ظرفیت های گردشگری این کشور است.

او اضافه کرد: آب های کریستالی، ساحل های شنی، دشت های گسترده، جنگل های آمازونی و ظرفیت های بسیار بی نظیر دیگری در حوزه طبیعت گردی در ونزوئلا وجود دارد و در حوزه زمین شناسی نیز این کشور دارای ظرفیت های بسیار بالایی است.

وزیر گردشگری ونزوئلا افزود: به عنوان مثال اگر بخواهیم زیبایی های طبیعی ونزوئلا را به گردشگران معرفی کنیم، همین آبشار آنجل شاید مهم ترین باشد که بسیار زیباست و در حقیقت رودخانه ای است که از بالا به سمت زمین خروشان است و صدای زیبایی در میان جنگل وجود دارد که برای گردشگران دلنشین است.

پادرون گفت: اکنون با شیوع ویروس کرونا شاهد آسیب هایی در صنعت گردشگری هستیم. با این وجود در سال ۲۰۲۱ گردشگری با وحدت بیشتری کار خود را آغاز خواهد کرد تا دوباره اطمینان و اعتماد به این صنعت بازگردد و سفرهای بین المللی از سر گرفته شود.

وزیر گردشگری ونزوئلا درحالی که کشورش در تحریم است، تحریم های علیه ایران را ظالمانه دانست و اظهار کرد: ونزوئلا مانند ایران تحریم ها را تجربه کرده و تاثیراتی را در اقتصاد این کشور داشته است.

در این میان ملت ایران برادرانه به ما کمک کرده است. با این حال در میان همه این تحریم ها شاهد تقویت همکاری های دو کشور در حوزه گردشگری هستیم. این برادری بین ایران و ونزوئلا همچنان برقرار است و مبارزه ضداستکباری بین دو کشور از اشتراکات بین ایران و ونزوئلا به شمار می آید.

پادرون ونزوئلا و ایران را دو ملت برادر و صلح طلب دانست و گفت: از مهمان نوازی مردم ایران تشکر می کنم. ما نیز دوستی خود را متقابلا اعلام می کنیم. در حوزه گردشگری برنامه های گسترده ای را در دستور کار داریم. من با دست پر از این سفر برمی گردم و گزارش خوبی از همکاری های گردشگری بین دو کشور به رئیس جمهور ونزوئلا ارائه خواهم داد.

وزیر گردشگری ونزوئلا در ادامه سفر چهارروزه اش به ایران قرار است به استان های کرمان و اصفهان برود و سپس در تهران از مجموعه جهانی کاخ گلستان، موزه ملی و برج میلاد دیدن کند. علی پادرون، وزیر گردشگری ونزوئلا که دومین بار است به ایران آمده گفته است: ایران را خانه خودمان می دانیم. این کشور دوست ما است. خوشبختانه روابط خوبی بین ایران و ونزوئلا برقرار است.

به گزارش ایسنا، روابط ایران و ونزوئلا به دهه ها قبل برمی گردد اما از سال ۲۰۰۱ به دنبال سفر هوگو چاوز به تهران رنگ جدی تری به خود گرفت و در دولت محمود احمدی نژاد همکاری های اقتصادی و سرمایه گذاری در صنعت و تولید انرژی سیر صعودی پیدا کرد. ونزوئلا از سال ۲۰۱۰ وارد بحران شدید اقتصادی و سیاسی شده است. روابط تجاری دو کشور در سال ۲۰۲۰ به دنبال ارسال چند نفتکش ایرانی حامل بنزین به ونزوئلا، با فشارهای بین المللی تهدیدهای آمریکا مواجه شد که علی ربیعی سخنگوی دولت در واکنش به آن تاکید کرد: «ایران کالاهایی به ونزوئلا می دهد و اجناسی هم می گیرد.

این موضوع در دنیا به کسی ارتباط ندارد.» ونزوئلا و ایران اینک با امضای تفاهم نامه گردشگری سطح تازه ای را برای همکاری های خود تعریف کرده اند.

طبق توافق های ایران و ونزوئلا در گذشته، اتباع دو کشور می توانند بدون نیاز به ویزا و با گذرنامه معتبر به مدت دو هفته به کشورهای یکدیگر سفر کنند. در حال حاضر پرواز مستقیمی بین تهران و کاراکاس نیز وجود دارد. ونزوئلا در شمالی ترین قسمت آمریکای جنوبی و در جنوب دریای کارائیب (Caribbean Sea) واقع شده است.

1