3 اکتبر 2021 - 23:37

مسجد نصیرالملک در میان زیباترین مساجد جهان

1 اوت 2020 - 17:00 dsfr.ir/655ox

مسجد نصیر الملک

با فرارسیدن عید قربان یک مجله تخصصی هنری به همین مناسبت به معرفی هفت مسجد زیبای جهان اسلام پرداخته است که در این بین نام مسجد «نصیر الملک» ایران نیز به چشم می خورد.

مساجد نقش مهمی را در جوامع اسلامی ایفا می کنند. مساجد نه تنها به عنوان مکانی برای گردهمایی مسلمانان برای اقامه نماز و مناسبت های مختلف شناخته می شوند بلکه به دلیل معماری منحصر به فرد، میراث هنری یک کشور نیز به شمار می روند.

این مجله در ادامه به معرفی برخی از زیباترین مساجد کشورهای مختلف پرداخته است:

مسجدجامع دمشق / سوریه
مسجدجامع دمشق که با نام «مسجد اموی» نیز شناخته می شود یکی از بزرگترین و قدیمی ترین مساجد جهان محسوب می شود. سبک معماری این مساجد الهام بخش سایر مساجدی بود که در دوران خلافت امویان ساخته شد. بنای این مسجد در ابتدا در حوالی قرن هشتم میلادی ساخته شد و در طول سالیان تکمیل شد. چهار مناره این مسجد در چهار دوره مختلف ساخته شده است.

موزاییک زیبای بیزانسی ساخته شده در این مسجد از مهم ترین شاخصه های این بنا به شمار می رود.

مسجد پادشاهی / پاکستان
مسجد پادشاهی در شهر لاهور در سال ۱۶۷۱ و به دستور «اورنگ زیب» امپراطور گورکانی هند ساخته شد. این مسجد به مدت سه قرن به عنوان بزرگترین مسجد جهان شناخته می شد( تاج محل و فضای پیرامون آن به راحتی در این مسجد جای می گیرد). معماری این بنا شامل عناصر معماری آسیای مرکزی، آسیایی جنوبی و ایرانی است.

مسجدجامع شی آن / چین
معماری این مسجد نمایانگر بسیاری از دوره های تاریخی مهم چین است. روند ساخت بنای این مسجد در دوره دودمان تانگ در سال ۷۴۲ میلادی آغاز شد و سپس در طول دودمان سانگ (۶۹۰ تا ۱۲۷۹ میلادی)، یوآن (۱۲۷۱ تا ۱۶۳۸میلادی)، مینگ (۱۳۶۸ تا ۱۶۴۴ میلادی) و چینگ (۱۶۴۴ تا ۱۹۱۱ میلادی) تکمیل شد.

در ساخت این مسجد علاوه بر توجه به عناصر سنتی چین، از عناصر عربی نیز استفاده شده تا در نهایت نمایی منحصر به فرد حاصل شود. خوشنویسی های صورت گرفته بر روی قسمت های مختلف این مسجد به عربی، چینی و سینی (خوشنویسی اسلامی مرسوم در چین) است. این مسجد بزرگترین مسجد چین به شمار می رود.

مسجد ابن طولون / مصر
این بنای عظیم آجری یکی از شناخته شده ترین اماکن قاهره به شمار می رود. این بنا در حوالی ۸۷۶ میلادی به دستور «احمد ابن طولون» فرمانروای عباسی مصر ساخته شد. این بنا به گونه ای ساخته شد که هیچ شباهتی به سبک معماری مصر در قرن نهم میلادی نداشت.

مناره ها و سایر نقاط این مسجد بارها مرمت شدند؛ از مهم ترین پروژه های مرمت این بنا به بازسازی مناره ها در سال ۱۲۹۸ می توان اشاره کرد. بعدها بنای این مسجد با صدمه های شدید مواجه شد و به عنوان پناهگاهی برای فقرا مورد استفاده قرار گرفت. تلاش برای بازسازی این مسجد بار دیگر در سال ۱۸۸۴ آغاز شد و بار دیگر به عنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفت.

مسجدجامع قیروان / تونس
قیروان یکی از نخستین شهرهای شمال آفریقا بود که تحت حکومت اسلامی درآمد. این مسجد که با نام مسجد «عقبه بن نافع» شناخته می شود در سال ۶۷۰ میلادی به دستور «عقبه بن نافع» یکی از فرماندهان اموی ساخته شد. در سال ۸۳۶ میلادی بازسازی قابل توجهی در این بنا صورت گرفت. این مکان هم منعکس کننده دوره های مختلف تاریخی این منطقه است. چهار مناره این مسجد در چهار دوره مختلف تاریخی ساخته شده اند. این مسجد یکی از مشهورترین نمونه های معماری اسلامی است و از مهم ترین مساجد تونس به شمار می رود.

مسجد نصیرالملک / ایران
این مسجد زیبا در سال ۱۸۷۶ و به دستور میرزا حسن علی خان ملقب به نصیرالملک که از اعیان و اشراف شیراز بود، ساخته شد. نصیرالملک یکی از مشهورترین نمونه های میراث هنری و تاریخی شیراز به شمار می رود.

این مسجد که با نام «مسجد صورتی» هم شناخته می شود بخشی از شهرتش را مدیون شیشه های رنگی است که کمتر در بناهایی به سبک معماری اسلامی به چشم می خورند. فضای بیرونی این مسجد مزین به کاشی های رنگی نقاشی شده است. نورپردازی خیره کننده در بخش داخلی این مسجد که به واسطه شیشه های رنگی به کاررفته در معماری این بنا شکل می گیرد و فرش های چشم نواز ایرانی از جمله ویژگی های بارز مسجد نصیرالملک به شمار می روند.

مسجد بی بی خانم / ازبکستان
این مسجد زیبا که در سال ۱۴۰۴ ساخته شد یکی از مهم ترین بناهای تاریخی سمرقند محسوب می شود. این مسجد به دستور تیمور و پس از بازگشتش از هند ساخته شد. گفته می شود او معماران زیادی را از ایران و هند برای ساخت این مسجد به سمرقند آورده بود و صدها فیل را برای حمل و نقل مصالح این مسجد استفاده کرده بود. این مسجد به همسر تیمور که در همین مکان دفن شد اختصاص یافت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1