22 ژوئیه 2024 - 13:04

جشنواره "طهران در قصر" فرصتی برای تجربه شرایط طهران قدیم

15 اوت 2015 - 18:00 dsfr.ir/t31pk

شهروندان تهرانی از فرداشب (یکشنبه 25 مرداد)، 48 شب فرصت دارند برای دیدن طهران قدیم و قدم زدن در فضای آن دوره، به باغ موزه قصر بروند.

حسین هوشیار، رییس باغ موزه قصر در نشست خبری جشنواره "طهران قدیم" که با عنوان «طهران در قصر» برگزار خواهد شد، اظهار کرد: با توجه به معماری خاص باغ موزه قصر، فکر کردیم این مکان می تواند جایی برای رصد اصالت ها و سنت های اصیل ایرانی باشد. بنابراین تصمیم گرفتیم جشنواره «طهران قدیم» را در این مجموعه کلید بزنیم تا کسانی که دل شان برای آداب و سنت های اصیل ایرانی تنگ شده بتوانند با این بهانه به گذشته بروند و نسل جوان هم با آن آشنا شوند.

او افزود: این جشنواره در 48 شب از ساعت 17 تا 24 به صورت یک جشنواره تابستانی میزبان علاقه مندان خواهد بود. پوشاک تهران قدیم، خوراک آن دوره، تفریحات و بازی های قدیم، بازی های بومی و محلی، نمایش های آیینی برای فضاسازی آن دوره از برنامه های این جشنواره است. هم چنین خیمه شب بازی، روحوضی و سیاه بازی، نقالی و پرده خوانی، سُرنا نوازی، نمایشگاه اتومبیل های قدیمی، اجرای بیش از 80 نمایش خیابانی با گروه های حرفه ای و آماتور و حضور تیم های هنری تدارک دیده شده است.

هوشیار همچنین بیان کرد: در بخش جنبی جشنواره طهران قدیم قرار است در روزی با عنوان روز سینما از مرحوم علی حاتمی و آثار او به عنوان کارگردانی که حق بزرگی در حفظ و نشان دادن اصالت های تهران قدیم بر گردن ما دارد، تجلیل شود. در این روز از عوامل فیلم «مادر» ساخته مرحوم علی حاتمی نیز تجلیل خواهد شد. همچنین یاد مرحوم مرتضی احمدی به عنوان صدای طهران قدیم گرامی داشته خواهد شد.

مدیر باغ موزه قصر به حضور 70 بازیگر با لباس های قدیمی در طول این جشنواره در مجموعه باغ موزه قصر اشاره کرد و گفت: این بازیگران با لباس های آن دوره در مجموعه تردد می کنند. درشکه و شهرفرنگ و دکورهای بازارها و مغازه های قدیم تهران در محوطه باغ-موزه در نظر گرفته می شود تا مخاطبان بتوانند از آن ها بازدید کنند و با فضای آن دوره بیشتر آشنا شوند. این دکورها پس از پایان جشنواره در باغ-موزه نگه داری می شود. دبیرخانه دائمی این جشنواره نیز همزمان با افتتاح جشنواره برقرار خواهد بود تا هر سال این بحث نهادینه شود.

این جشنواره از 25 مرداد تا 10 مهرماه ادامه خواهد داشت و بازدید از آن در این ایام رایگان است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه ها

  • 19 اوت 2015 - 01:27

    من این جشنواره رو رفتم. ورودی موزه، یک کالسکه و الاغی سواری می دادند. کمی جلوتر موسیقی زنده اجرا می شد. و بازارچه ای با معماری قدیم تهران برپا بود هر چند که در آنها خوراکی ها و خدمات مدرن ارایه می شد. در بخشی دیگر انواع غذاهای محلی ارایه می شد. چندان حس تهران قدیم به من دست نداد و شبیه جشنواره های دیگر تهران بود. برای پارک ماشین ها هم اصلا فکر نشده است. خود موزه قصر بیشتر برایم جذاب بود.

  • سپیده 20 سپتامبر 2015 - 20:57

    برنامه ها عالی بودن
    حضور آقایان کلاه مخملی تکمیل کننده این جشنواره بود

1