حال بلندترین بادگیر خشتی دنیا خوش است

23 ژوئیه 2020 - 16:00 dsfr.ir/396zi

باغ دولت آباد

مدیر پایگاه میراث جهانی باغ دولت آباد از مرمت نمای بیرونی عمارت بادگیر این باغ جهانی در یزد که بلندترین بادگیر خشتی دنیاست، خبر داد.

باغ دولت آباد توسط «علی رضائیان صباغ» معروف به (خان بزرگ) که سرسلسله خاندان خوانین یزد بود، بنا نهاده شد. او ابتدا قناتی به طول ۶۵ کیلومتر را ایجاد و آب را از مهریز به یزد و محل کنونی باغ رساند و سپس مجموعه حکومتی(دارالحکومه) خود را در این محل بنا کرد.

این پردیس ایرانی شامل ساختمان ها، حوض ها و آبنماهای بسیاری است و در فضای بین آن ها نیز باغ هایی با درختانی همچون انار و انگور با گل های فراوان وجود دارد.

قنات تاریخی دولت آباد با قدمتی بیش از ۲۰۰ سال از پنج رشته قنات تشکیل شده و از ارتفاعات مهریز سرچشمه گرفته و پس از مشروب کردن بخشی از زمین های مهریز و به کار انداختن چند آسیاب آبی و طی بیش از ۵۰ کیلومتر به یزد می رسیده و سپس باغ دولت آباد را آبیاری می کرده است اما این باغ در حال حاضر توسط چاهی نیمه عمیق آبیاری می شود.

«مجید علومی» مدیر پایگاه میراث جهانی باغ دولت آباد از مرمت و بهسازی نمای بیرونی عمارت بادگیر این باغ خبر می دهدو اظهار می کند: عملیات مرمت در نمای بیرونی مهمترین عمارت باغ یعنی عمارت بادگیر به صورت زدودن اندود فرسوده بدنه عمارت، دوخت و دوز ترک ها و اجرای سیم گل دم گیری نما بوده که توسط نیروهای امانی این اداره کل و با مشارکت دفتر موقوفه باغ دولت آباد انجام شده است.

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یزد، علومی در مورد قدمت این بنای تاریخی نیز تصریح می کند: این باغ جهانی که قدمت آن به دوران افشاریه و زندیه باز می گردد، دارای چندین عمارت شامل هشتی، بادگیر، بهشت آئین، تالار آئینه، سردر اصلی و سردر جنوبی است و بلندترین بادگیر خشتی جهان با ارتفاع ۸/۳۳ متر را در خود جای داده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1