6 اکتبر 2021 - 17:29

برگزاری تور آموزش گنج یابی با ۵۰۰ نفر!

23 ژوئیه 2020 - 10:40 dsfr.ir/pa957

برگزاری تور آموزش گنج یابی با ۵۰۰ نفر!
mehrnews.com
عاقبت آموزش گنج یابی

یکی از مدعیان باستان شناسی که ادعا کرده بود تور آموزش گنج یابی با حضور ۵۴۰ نفر و ۱۴۰ خودرو در اصفهان برگزار کرده، متواری شده با این حال، یگان حفاظت از میراث فرهنگی قول دستگیری وی را داد.

یکی از جوانان که ادعا می کند باستان شناس است گروهی در فضای مجازی تشکیل داده و فیلم های آموزشی در خصوص گنج یابی و باستان شناسی منتشر می کند.

وی در یک فراخوان از تمامی طرفداران خود در فضای مجازی خواست تا در روزهای اخیر به نیک آباد در نزدیکی شهر اصفهان بروند آن طور که فیلم های او در فضای مجازی پخش شده است و براساس ادعای خودش ۵۴۰ نفر با ۱۴۰ خودرو در این کلاس آموزش گنج یابی شرکت کرده اند.

او همچنین مخالفان خود را با الفاظ رکیک خطاب قرار داده و اعلام کرده که طرفداران زیادی دارد که همگی آنها حامی اش هستند.

اگرچه این ادعا جای سوالات زیادی دارد چون در شهری نزدیک به اصفهان بعید است که کسی بتواند چنین اجتماعی راه بیندازد بدون اینکه کسی خبردار شود آن هم با فراخوانی که این فرد داده است. همچنین تا کنون هیچ فیلمی از این کلاس آموزشی منتشر نشده است هرچند که این فرد در صفحه خود نشان می دهد چندین خودرو با هدایت او در حال رفتن به نقطه ای از یک بیابان هستند.

او که نام مستعار خود را پوآرو گذاشته حالا تحت پیگرد یگان حفاظت از میراث فرهنگی قرار گرفته است چرا که بسیاری از باستان شناسان با دیدن این فیلم به یگان حفاظت میراث فرهنگی انتقاد کرده بودند که اگر این ادعا درست است پس یگان حفاظت از میراث فرهنگی چه می کند؟ به خصوص آنکه انتشار فیلم های آموزشی از چگونگی به دست آوردن علامت های مربوط به گنج یابی خیلی وقت است از صفحه وی منتشر می شود.

حالا سردار سرتیپ دوم امیر رحمت الهی فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور از صدور احکام سنگین قضائی برای برگزارکنندگان کاروان آموزش میدانی گنج یابی خبر داده و گفته است: این کاروان از سوی فردی سودجو در یکی از روستاهای اصفهان راه اندازی شده است که به محض اطلاع از این موضوع، مراتب به صورت ویژه در دستور کار یگان حفاظت میراث فرهنگی اصفهان، فرماندهی انتظامی استان و دادستانی قرار گرفت، بلافاصله عملیات شناسایی و دستگیری افراد سودجو و برگزارکننده این کاروان آغاز شد. فعالیت این کاروان از سوی یکی از مخبرین به نیروی انتظامی و یگان حفاظت اعلام می شود و مأموران به محل حضور این کاروان مراجعه کردند که بعد از وقوع درگیری بین مأموران و افراد سودجو، سه متهم در این رابطه دستگیر شدند.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور بیان کرد: با توجه به همکاری بسیار خوب یگان حفاظت و قوه قضائیه، ظرف همین روز احکام قضائی سنگین برای متهمان صادر شد، تا درس عبرتی برای افراد سودجویی باشد که به دنبال حفاری غیرمجاز و دستیابی به اشیای تاریخی هستند. در همین رابطه پیگیری برای دستگیری متهم اصلی این پرونده که در حال حاضر متواری است، در دستور کار قرار دارد، حکم توقیف خودروی او در سراسر کشور اعلام شده و این نوید را می دهیم که متهم اصلی پرونده که معروف به "پوآرو" است، نیز به زودی دستگیر خواهد شد.

سردار رحمت الهی گفت: به نظر می رسد انگیزه اصلی این افراد، کسب منافع، معروف شدن در فضای مجازی، افزایش دنبال کنندگان در صفحات اجتماعی و… باشد که در هر حال این اقدام با هر انگیزه ای که باشد، از نظر ما محکوم است و دستگاه قضائی نیز احکام سنگینی را برای این عمل مجرمانه در نظر گرفته است.

او در ادامه با هشدار به حفاران غیرمجاز و افراد سودجو گفت: یگان حفاظت میراث فرهنگی در سراسر کشور تمام تحرکات و فعالیت های حفاران غیرمجاز را رصد می کند. با توجه به همکاری بسیار خوب قوه قضائیه با این یگان، با افراد سودجو و حفاران غیرمجاز به شدت برخورد می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1