کمپینگ در دوران کرونا امن است؟

22 ژوئیه 2020 - 10:00 dsfr.ir/56419

کمپینگ

۸۵ درصد آمریکایی ها به دلیل مخاطرات ابتلا به ویروس کووید ۱۹ ترجیح می دهند تعطیلات تابستان را زمینی سفر کنند.

جست و جوی واژه «کمپینگ» در اینترنت به رقم نجومی رسیده است. در گوگل جست و جوی این کلمه کلیدی به بالاترین حد خود در ۱۰ سال گذشته، دست یافته. این اطلاعات را شرکت اکسپدیا (Expedia) منتشر کرده است. حالا یکی از مهمترین پرسش مسافران این است با تغییر شکلی که در سفرها پیش آمده، چقدر می توان به کمپینگ و یا همان اقامت در چادرهای مسافرتی در دوارن کرونا اعتماد کرد؟

کمپ ها در بیشتر کشورها، حریم مشخصی دارند که بعضی از آن ها در ازای دریافت مبلغی، به مسافران خدماتی مثل آب گرم، برق، سرویس بهداشتی، حمام، لباسشویی، آشپزخانه، فروشگاه، کافه، کابین و تخت می دهند. در نتیجه مسافران اجازه ندارند در هر نقطه ای از طبیعت و یا فضای باز، کمپ یا چادر مسافرتی برپا کنند، درصورت تخطی از این قانون نیز با کمپرها برخورد می شود. با عالمگیر شدن ویروس کرونا تعداد متقاضیان کمپینگ بیشتر شده، هرچند که از ظرفیت اقامت در کمپ ها کاسته شده است، برای همین به مسافران توصیه می شود قبل از آنکه به جاده بزنند محل کمپ را رزرو کنند.

در ایران اما اوضاع متفاوت است؛ اغلب محدودیتی برای کمپینگ یا چادر زدن در طبیعت و یا فضای باز و حتی محیط شهری وجود ندارد. از سویی، فضایی که گاه توسط شهرداری ها و دهیاری ها با عنوان کمپ مسافرتی آماده شده آنچنان مجهز نیست که اینترنتی و از قبل امکان رزرو داشته باشند و یا وضعیت بهداشت و نوع نظارت بر آن ها به گونه ای نیست که به مسافر اطمینان خاطر بدهد. با این وجود طبق گزارشی که آژانس های مسافرتی و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشورمان داده اند با شدت گرفتن سفرهای زمینی و خانوادگی، درحال حاضر کمپینگ در طبیعت و محیط باز با استقبال بیشتری روبرو شده است. حال با توجه به نیازی که تشدید شده، سوال این است در دوران کرونا چطور می توان با امنیت به کمپینگ رفت؟

هیچ پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد و هنوز هیچ یک از مراکز تحقیقاتی کنترل بیماری از جمله CDC در آمریکا و یا سازمان جهانی بهداشت پاسخ واضحی به این پرسش نداده اند. اما سایت اینترنتی تودی (Today) به تازگی مقاله ای درباره راه های حفظ سلامت جسم و روان در طبیعت و کمپینگ منتشر کرده است و در آن به راههای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا حین سفر به طبیعت پرداخته است. این مقاله با استناد به آخرین اطلاعات و توصیه های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا (CDC) و سازمان جهانی بهداشت (WHO) و بر پایه توصیه های روانشناسان و پزشکان تهیه شده است که قابلیت تطبیق با شرایط هر کشوری را دارد. 

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا، با آن که رفتن به طبیعت را روش نسبتا امنی برای انجام فعالیت بدنی، تنفس هوای تازه و کاهش استرس زندگی روزمره می داند، اما هنوز هم در خانه ماندن را بهترین راه محافظت در برابر ویروس کرونا می داند، هرچند که کمپینگ در این دوره را ممنوع و یا متوقف نکرده است. گزارش های این مرکز تایید می کند که متوقف شدن در جایگاه سوخت، سوپرمارکت ها، رستوران ها و استفاده از توالت های عمومی می تواند مسافر را در معرض خطر قرار دهد و تنها پیشنهادی که می دهد دور نشدن از خانه و کمپ کردن در نزدیکی محل اقامت، است. واقعیت این است، هر چه از خانه دورتر باشید خود و دیگران را بیشتر در معرض خطر قرار می دهید.

این مرکز از مردم می خواهد پیش از مسافرات و یا کمپ کردن دستورالعمل های ایمنی را که دائما در حال به روزسانی هستند، مطالعه و نکات زیر را رعایت کنند:

_ اگر بیمار هستید یا علایم بیماری کووید-۱۹ را دارید حتما از سفر بپرهیزید.
_ ترجیحا با کسانی که یکجا زندگی می کنید و آشنا هستید سفر کرده و فاصله اجتماعی ۲ متری از هم را رعایت کنید.
_ در مسیر ماسک بزنید و وقتی به مقصد رسیدید، در محیط بسته نیز همین کار را بکنید.
_ نقاطی را برای کمپینگ انتخاب کنید که جمعیت کمی آنجا تردد می کنند و در صورت امکان، از قبل جا را رزرو کنید.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1