24 فوریه 2024 - 23:50

اقامت قسطی در هتل ها

14 ژوئیه 2020 - 12:00 dsfr.ir/el8cb

اقامت قسطی در هتل ها
donya-e-eqtesad.com
هتل اقساطی

همه گیرشدن ویروس کرونا و طرح های پیشگیری از افزایش ابتلا به بیماری کووید-۱۹ خسارت های قابل توجهی را به بازار گردشگری تحمیل کرد. از همین رو یکی از بخش های فعال در بازار گردشگری بازار خدمات هتلینگ است که بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی مسوولان در سه ماه ابتدایی شیوع ویروس کرونا بازار هتل داری حدود ۵ هزار میلیارد تومان زیان مالی را تجربه کرده است.

زیرا هتل ها یکی از اولین اقامتگاه هایی بودند که از سوی گردشگران و توریست های داخلی و خارجی تحریم شده و مسافران اقامت در آنها را حذف کردند. علت این عدم اقامت در هتل ها از سوی توریست ها نیز احتمال تجمع مسافر در آنها و بالا رفتن خطر ابتلا به کووید- ۱۹ بوده است.

بررسی ها نشان می دهد در کشور حدود ۲ هزار و ۷۰ هتل و هتل آپارتمان فعالیت می کنند که دارای مجوز بوده و زیرمجموعه جامعه هتل داران هستند. در این هتل ها و هتل آپارتمان ها حدود ۷۵ هزار پرسنل به صورت مستقیم حضور دارند که در سه ماهه شیوع ویروس کرونا حقوق و درآمد اغلب آنها پرداخت نشده است. رئیس جامعه هتل داران ایران عنوان کرد: یک هزار میلیارد تومان زیان و افت درآمد در بازار گردشگری ماه اسفند، ۲ هزار میلیارد تومان در فروردین و ۱۵۰۰ میلیارد تومان نیز مربوط به اردیبهشت بوده است.

با وجود اینکه از ابتدای خرداد دستور بازگشایی هتل های کشور با رعایت پروتکل ها و ضوابط بهداشتی اعلام شد، اما برخی از هتل ها با عنوان اینکه جذب گردشگر با چنین شرایطی اصلا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست فعالیت خود را آغاز نکردند و هتل هایی که شروع به فعالیت کرده اند با استقبال کمی از سوی گردشگران در این مدت زمان مواجه بوده اند. برخی از این هتل ها از ۱۵ تا بیش از ۵۰ درصد تخفیف برای مسافرانی که هتل های آنها را برای اقامت انتخاب کنند در نظر گرفته اند که این اطلاع رسانی را در قالب ارسال پیامک به افراد یا انتشار آگهی تبلیغاتی در سایت ها و روزنامه ها و... انجام داده اند.

علاوه بر در نظر گرفتن تخفیف از سوی هتل داران برای گردشگرانی که در هتل آنها اقامت می کنند شرایط ویژه ای برای افرادی که از نظر مالی با مشکلات اقتصادی مواجه هستند نیز در نظر گرفته شده است، زیرا با توجه به شرایط اقتصادی حاکم در جامعه برخی سفر را از سبد خانوار خود حذف کرده اند و ترجیح می دهند پول نقد خود را خرج سفر و هزینه اجاره هتل نکنند از همین رو صاحبان برخی از هتل ها با استفاده از کارگزاری هایی اقدام به دریافت هزینه اقامت در هتل به صورت اقساطی برای گردشگران کرده اند. به طوری که هر چند هتل یک کارگزاری را انتخاب کرده تا عملیات تقسیط اجاره هتل ها را برای مسافران انجام دهد. در این نوع از پرداخت هزینه اجاره هتل باید مدارکی همچون تصویر پشت و روی کارت ملی، تصویر شناسنامه (صفحه اول و صفحه توضیحات)، پرینت گردش حساب ۳ ماه آخر با مهر و امضای شعبه بانک دارای حساب (صفحه اول و دو صفحه آخر) از سوی گردشگر ارائه شود.

«هتل اقساطی» به صورت دریافت چک و سفته ضمانت می کند که اگر فردی قصد ارائه چک جهت ضمانت را داشته باشد سودی بین ۱۷ تا ۲۴ درصد برای مبلغ کارت اعتباری آن در نظر گرفته شده که براساس شرکتی که خدمات لازم را به گردشگران ارائه می دهد این درصد سود متغیر است. علاوه بر آن بازپرداخت این مبلغ با اقساط ۱۲ ماهه برای ضمانت با چک خواهد بود.

همچنین افرادی که ضمانتی که آنها به این کارگزاری ها ارائه می کنند سفته است سودی حدود ۲۰ تا ۲۷ درصد برای آنها محاسبه خواهد شد که بازپرداخت اقساط آن از ۳ تا ۱۲ ماه به درخواست توریست خواهد بود. حداقل مبلغی که برای کارت اعتباری به جهت هتل های اقساطی صادر می شود ۳۰۰ هزار تومان و حداکثر مبلغ آن ۱۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. با این کارت های اعتباری گردشگران می توانند بدون محدودیت در هتل های یک ستاره به بالا اقامت کرده و هزینه آنها را به صورت اقساطی پرداخت کنند.

همچنین استفاده از این کارت های اعتباری نه تنها برای هتل های داخلی کشور بلکه برای برخی از ارائه دهندگان خدمات برای هتل های سایر کشورها نیز مجاز اعلام شده است. همچنین گردشگران در صورت منصرف شدن از استفاده از این کارت اعتباری می توانند قبل از دریافت کارت، کنسلی خود را اعلام کنند و مدارک خود را پس بگیرند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1