به این دلایل نباید سفر کرد!

12 ژوئیه 2020 - 14:00 dsfr.ir/cx0pf

به این دلایل نباید سفر کرد!
mehrnews.com
سفر

اگر چه سیاست وزارت میراث فرهنگی و وزارت بهداشت در انجام سفرهای داخلی خلاف یکدیگر است، اما بنا به دلایلی متعدد، در حال حاضر نباید سفر کرد.

مسئولان وزارت میراث فرهنگی در گفتگوهای خود اعلام می کنند سفرها تعطیل نیست. موزه ها و مراکز اقامتی و سایت های گردشگری باز هستند و مردم با رعایت پروتکل های شخصی و استفاده از خودروهای شخصی و یا استفاده از حمل و نقل عمومی با رعایت فاصله همچنان می توانند سفر کنند.

اما مسئولان وزارت بهداشت همچنان اعلام می کنند یکی از مهمترین دلایل شیوع ویروس کرونا، سفرهای متعدد است. روز ۱۷ تیر ماه نیز که آمار ۲۰۰ جان باخته از کرونا در طول یک روز و ابتلای دو هزار و ۶۳۷ بیمار جدید به ویروس رکورد آمار را زد و در واقع ۲۰ استان را در وضعیت هشدار یا قرمز قرار داد.

جدا از این آمارها که توجه به آنها نشان می دهد سفر کردن در چنین شرایطی یکی از پر ریسک ترین اقدامات است به خصوص اگر سفرها جنبه کاری و ضروری نداشته باشد مسئله دیگر در عدم رعایت افراد به مسائل بهداشتی و عدم رعایت پروتکل ها در تأسیسات گردشگری و یا خدمات حمل و نقل عمومی است.

کافی است سری به ترمینال جنوب زده شود تا وضعیت مسافران و رعایت بهداشت بیشتر ملموس باشد. مشاهدات خبرنگار مهر حاکی از آن است که نه راننده ها و نه پرسنل ترمینال استفاده از ماسک را جدی نمی گیرند.

فضای سربسته ترمینال که همراه با بوی سیگار میزبان مسافران است مملو از افرادی است که نه ماسک به صورت دارند و نه دستکش به دست. سرویس های بهداشتی ترمینال تفاوت دیگری با زمان های دیگر از سال و زمانی که هیچ ویروسی در کشور شایع نشده بود؛ ندارد. مایع دستشویی بیشتر اوقات تمام شده است و زمین همچنان خیس.

اغذیه فروشی ترمینال نیز نه مایع ضدعفونی کننده دارد و نه فروشندگان آن رعایت مسائل بهداشتی را کرده اند ولی عده ای در حال غذا خوردن هستند. اتوبوس ها در مسیرهایی که بیشترین تردد را دارند پر از مسافرند. شاید تعدادی از صندلی آنها خالی باشد اما در طول مسیر و حتی بیرون از ترمینال مسافران عبوری زیادی را سوار می کنند پس اینکه گفته شده بود مسافران یکی در میان روی صندلی ها بنشینند عملاً رعایت نمی شود.

اعتراض مسافران به راننده موجب می شود که راننده درخواست هزینه اضافه تر بابت یک مسافر را طلب کند. بنابراین فاصله اجتماعی در اتوبوس های مملو از مسافری است که کنار هم می نشینند بدون اینکه در طول سفر کمتر موارد بهداشتی رعایت شود.

بیشتر صندلی ها به خصوص صندلی اتوبوس های قدیمی، همانند گذشته همچنان آلوده هستند و احساس نمی شود که رویه آنها تعویض شده باشد و یا مواد ضدعفونی کننده به خود دیده باشند.

زمانی که به استان ها و یا شهرستان های دورتر از پایتخت سفر کنید تعداد افرادی که مسائل بهداشتی را کمتر رعایت نمی کنند بیشتر می شود.

مراکز اقامتی و تأسیسات گردشگری برای اینکه بتوانند هزینه بیشتری به دست بیاورند و یا نبود مسافر را در ایام قرنطینه خانگی جبران کنند؛ کمتر به رعایت فاصله گذاری اقدام می کنند. به عنوان مثال گفته شده بود که هتل ها می بایست برای هر ۲۴ تا ۴۸ ساعت اتاق خود را از زمانی که مسافر در آن اقامت داشته تا اقامت مسافر بعدی خالی نگه دارند اما این اتفاق هم نمی افتد و اگر این اقدام در برخی از هتل ها انجام شود قاعدتاً به این دلیل است که آن هتل خالی از مسافر بوده است.

در هتل هایی که اتفاقاً پر ستاره هستند و انتظار می رود که بهتر رعایت کنند؛ در برخی از شهرستان ها اهمیتی به وجود مواد ضدعفونی کننده در رستوران ها و یا در پذیرش نمی دهند.

اینها مواردی است که نشان می دهد وزارت میراث فرهنگی در نظارت و بازدید بازرسان همچنان منفعل عمل می کند و بازرسان سخت گیری های لازم را درباره این تأسیسات گردشگری ندارند.

در بسیاری از رستوران های بین راهی نیز دیده می شود قاشق و چنگال ها و یا لیوان ها بدون هیچ پوششی روزها روی میز چیده شده اند و در انتظار مهمان هستند. شاید لازم بود بازرسان سرزده به این مراکز مراجعه می کردند.

این روزها که شیوع ویروس کرونا بسیار زیاد شده، برخی از مراکز اقامتی و گردشگری و حتی موزه ها همچنان بسته هستند و برخی که مدتی باز بودند، حالا برای اینکه مشکلات بیشتری دامن آنها را نگیرد، ترجیح داده اند فعلاً بسته بمانند. بنابراین پیش از سفر باید از فعالیت آنها مطمئن شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1