1 مارس 2024 - 12:11
همزمانی جشنواره ها با ورود گردشگران به شهرهای پر مسافر؛

مخالفت فعالان گردشگری با برپایی جشنواره ها در شهرهای گردشگری

15 اوت 2015 - 16:00 dsfr.ir/o32jv

فعالان گردشگری، هتلداران و تورگردانان با برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه های متعدد در ایام پیک سفر آن هم در شهرهای پرگردشگر مخالف هستند آنها این مخالفت خود را به رئیس سازمان میراث فرهنگی نیز اعلام کردند.

دستگاه های مختلف در کشور نمایشگاه ها و جشنواره های متعدد خود را در ایامی مانند اردیبهشت و خرداد، مهر و آبان برگزار می کنند، شاید علتش مناسب بودن فصل و آب و هوا باشد اما در این ایام، گردشگران خارجی فارغ از شلوغی های تابستان و عید نوروز به ایران می آیند. چون فصل گردش آنها این موقع از سال میلادی است.

از آنجا که ایران هتل های پر ستاره کمی دارد و استاندارد کیفیت خوب هتلی را فقط می توان تا حدوی در هتل های 4 و 5 ستاره مشاهده کرد؛ تورگردانان سعی می کنند که گردشگران خارجی را در این دسته از هتل ها اقامت بدهند اما همزمانی ورود گردشگر خارجی در این چهار ماه سال با جشنواره ها و نمایشگاه های مختلف و ملی آن هم در شهرهای پر گردشگر اختلالی در روند پذیرش گردشگر خارجی وارد کرده است.

تورگردانان می گویند در این فصل گردشگران خارجی باید در هتلهای 4 و 5 ستاره اقامت کنند اما مهمانان جشنواره ها نیز در همین هتل ها اقامت دارند پس اتاق خالی کمی در هتل های خوب پیدا می شود از سوی دیگر شهرهای پر گردشگر به خاطر همین برنامه ها بسیار شلوغ می شود در حالی که می توان زمان برگزاری این برنامه ها را تغییر داد.

چند روز پیش تورگردانان جلسه ای را برای رئیس سازمان میراث فرهنگی گذاشتند و مشکل شان را در این زمینه به سلطانی فر گفتند آنها برای نمونه اعلام کردند که در همین مهر ماه امسال جشنواره های مختلفی در اصفهان برگزار می شود که این شهر را پس از ایام عید دوباره با حضور زیاد گردشگران داخلی و خارجی زیادی رو به رو می کند چون بسیاری از افراد برای این برنامه به اصفهان می روند و مهمانان ویژه آن در هتل های خوب اقامت می کنند. آنها از سلطانی فر درخواست رسیدگی داشتند و پاسخ گرفتند که پیگیری می شود.

در این باره، مهدی نریمانی، رئیس اتحادیه هتلداران اصفهان از این موضوع اظهار نارضایتی کرد و گفت: برگزاری جشنواره های بزرگ مانند جشنواره کودک نباید در شهرهای پرگردشگر آن هم در فصل پیک سفر باشد. اگر وزارتخانه ها نیازسنجی کنند و برای آن برنامه درستی داشته باشند، با مشکل اقامت در اصفهان مواجه نمی شویم.

نریمانی ادامه داد: به دفعات اعلام کرده ایم که چرا همه دستگاه ها برنامه هایشان را در ماه های مهر و آبان برگزار می کنند، آن هم در این 2 ماه که گردشگران زیادی به اصفهان می آیند. یا چرا ماه اردیبهشت که فصل گلاب گیری است، در کاشان و اصفهان سمینار و همایش برگزار می شود. وقتی سرمایه گذار در اصفهان می خواهد فعالیت کند، تمام طول سال را ارزیابی می کند نه 120 روز سال را؛ بنابراین برایش توجیه اقتصادی ندارد که در زمینه هتل سازی فعالیت کند. برای سال های آینده به هتل نیاز داریم، اما این طور نیست که الان ظرفیت هم نداشته باشیم. مشکل ما این است که برخی از روزهای سال مانند ماه های مهر و آبان در اصفهان با کمبود اتاق مواجه می شویم.

ابراهیم پورفرج، رئیس جامعه تورگردانان ایران نیز با تاکید بر این نکته که گردشگران خارجی زیادی پس از توافقات هسته ای به سمت ایران تغییر مقصد داده اند گفت: نامه نگاری کردیم مهر ماه در شهر اصفهان به عنوان فصل ورود گردشگران خارجی جشنواره برگزار نشود، چون گردشگران خارجی در راه هستند هتل ها جا ندارد و این ماه دقیقا اوج ورود توریست خارجی به اصفهان است. بنابراین می توان جشنواره ها را به زمان دیگری موکول کرد.

آنچه که فعالان گردشگری به عنوان اعتراض برای همزمانی ورود گردشگران به اصفهان با جشنواره ها و نمایشگاه ها در اصفهان مطرح کردند به طور نمونه به جشنواره فیلم و تئاتر کودک منوط می شد اما جشنواره فیلم امسال در اصفهان برگزار نمی شود اما جشنواره تئاتر کودک در همدان برگزار خواهد شد با این وجود فعالان گردشگری همچنان به برپایی جشنواره های متعدد در ایام پیک سفر آن هم در شهرهای پر گردشگر معترض هستند باید دید چقدر به این خواسته آنها با توجه به روند رو به رشد گردشگران خارجی به ایران توجه می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1