24 نوامبر 2020 - 07:02

اوشیدری خانه ای تاریخی در دل کویر

18 ژوئن 2020 - 11:00 dsfr.ir/vs9qh

خانه ای تاریخی اوشیدری

در گذرگاه تودرتوی تاریخ سفر می کنیم به خانه ای تاریخی، خانه ای که در گوشه گوشه اش صدایی از نجواهای فراموش شده در دل تاریخ نهفته است. صدای خنده ها و گریه ها، صدای تاریخ و فرهنگ و... این خانه، خانه اوشیدری است از خانه های قدیمی کرمان که رنگ فراموشی را مدت ها پیش بر خود می دید اما اکنون در سیر مسیر بازسازی اش زنده کردن فرهنگ کرمان را نوید می دهد فرهنگی از نوع ارتباطاتی رودررو و مردمانی از جنس صبر و تلاش برای زندگی در دنیای سخت کویری.

خانه های قدیمی قسمتی از حافظه تاریخی یک شهرند. آن وقت ها که هنوز مردمان شهر در ساختار نوین شهری محصور نشده بودند، با آب و آفتاب، خاک و سنگ، در مسیر تجربه های گذشته شان، فضاهایی را ایجاد کردند که هر قسمتی از آن ها بخشی از فرهنگ و تاریخ را انتقال می داد و خانه اوشیدری از این خانه هاست از این خانه ها که با رفتن به روح و جان بازدید کنند مملو از حس شناخت به تاریخ و فرهنگ کرمان می شود.

خانه اوشیدری در استان کرمان، شهرستان کرمان، خیابان ابن سینا، جنب مرکز کرمان شناسی قرار دارد طبق شواهد به دست آمده ساخت این بنا متعلق به اواخر دوره قاجار است و برای تأمین مواد اولیه کارخانه خورشید (کتابخانه ملی فعلی) مورد استفاده قرار می گرفته است. این بنا به گونه ای ساخته شده بود که بتوان به راحتی احشام را در آن نگهداری و ذبح کرد.

لازم به ذکر است که این عمارت تا قبل از اینکه مالکیت آن تحت تملک میراث فرهنگی باشد متعلق به خانواده اوشیدری بوده، که یکی از قدیمی ترین و متمول ترین خانواده های زرتشتی کرمان هستند که علاوه بر این عمارت، مالکیت چندین خانه و عمارت باارزش کرمان را نیز عهده دار بوده اند. پلان کلی بنا به صورت مستطیل و درون گرا است. این عمارت دارای سردری شکیل بوده که در حال حاضر اثری از آن نیست دلیل این امر هم بناهایی است که هم دوره با این عمارت ساخته شده اند و دارای معماری منحصربه فرد می باشند.

روبروی ایوان طاق نماهایی وجود دارد که منتهی به راهرویی می شوند که در پشت آن ها اتاق هایی تعبیه شده است. لازم به ذکر است که در انتهای راهرو در گذشته دری وجود داشته که مستقیم به کارخانه خورشید (کارخانه ریسندگی و بافندگی) باز می شده است. سیستم سازه ای کل مجموعه طاق و تویزه است که تویزه های آن دارای قوس پنج و هفت هستند و روی آن ها را با طاق کلمبو به نحو ماهرانه ای پوشانده شده است و در وسط طاق ها هم نورگیر مناسبی تعبیه شده است. مصالح تشکیل دهندهٔ بنا آجر و خشت با ملاط گل آهک است. در نمای بیرونی این عمارت نیز با گچ شوره و سیمگل، نقوش زیبایی را بر روی ستون های منتهی به حیاط انداخته بودند که در حال حاضر غیر از چندین ستون بقیه از بین رفته اند.

پشت بام این اثر نیز مانند بسیاری از بناهای کرمان با کاه گل اندود شده است. لازم به ذکر است از ملاط شفته آهک نیز جهت پی ریزی این عمارت استفاده شده است و کف حجره ها نیز با آجر خطایی پوشیده شده است.

خانه اوشیدری فراز و نشیب های زیادی را طی کرده است اما بعد از سفر سال گذشته وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به کرمان مقرر شد پس از بازسازی و مرمت به بخش خصوصی واگذار شود.

در حال حاضر فاز اول عملیات مرمت و بازسازی این خانه تاریخی به پایان رسیده است که امیدواریم با تخصیص دوباره اعتبار شاهد به بهره برداری رسیدن خانه اوشیدری در کاربری های جدید باشیم.

اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان آمادگی دارد مرمت و بهره برداری از این بنای تاریخی را به بخش خصوص واگذار کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1