توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت؛

راهنمای مقابله با کرونا در موزه ها منتشر شد

17 می 2020 - 14:30 dsfr.ir/h42e9

راهنمای مقابله با کرونا در موزه ها منتشر شد
mehrnews.com
موزه گردی

راهنما و دستورالعمل مقابله با ویروس کرونا با هدف استفاده در موزه ها و اماکن تاریخی و فرهنگی ایران توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت تهیه و منتشر شد.

در راهنما و دستورالعمل مقابله با ویروس کرونا که توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت پژوهشگاه میراث فرهنگی و براساس آخرین توصیه های سازمان بهداشت، معاونت بهداشت، ایکوم، انجمن موزه داران آمریکا و غیره تهیه و تدوین شده و در محیط های موزه ای اماکن و مجموعه های تاریخی، گالری و کتابخانه ها قابل استفاده است، آمده: همزمان با شیوع ویروس کرونا در جهان، تبعات اجتماعی و اقتصادی ناشی از این ویروس کشورهای جهان را در برگرفته و منجر به رکود چرخه کسب و کار در بخش های مختلف از جمله بخش های خدماتی، صنعتی و گردشگری شده است.

موزه ها نیز در این شرایط مستثنی نبوده و با تعطیلی موزه ها در کشورهای مختلف جهان، زیان های اقتصادی بزرگ بر این مجموعه ها تحمیل شده است. در شرایط قرنطینه و تعطیلی موزه ها دغدغه های زیادی برای موزه داران در خصوص نحوه مقابله با بیماری همه گیر در ابعاد مختلف و محیط های موزه ای از جمله سلامت کارکنان، حفاظت از آثار تاریخی مجموعه در مقابل عوامل آسیب رسان مختلف و همچنین سیاست های پاکسازی و ضد عفونی در محیط هایی که آثار در آن نگهداری می شود، وجود دارد.

از این رو پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی و فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بر آن شده تا دستورالعملی برای مقابله با ویروس کرونا در شرایط کنونی برای موزه داران تدوین کند. هدف از این دستورالعمل ارائه توصیه هایی است که می تواند برای موزه های کوچک و بزرگ و مجموعه های تاریخی کارساز باشد.

این دستورالعمل براساس آخرین توصیه های سازمان بهداشت، معاونت بهداشت، ایکوم، انجمن موزه داران آمریکا و غیره تهیه و تدوین شده است. این پروتکل در روز دهم اردیبهشت توسط نسرین نوحی باباجان، سمیه کاظمی، سحر نوحی، ماندانا طیبی، پرستو عرفان منش، فاطمه حاجیان از کارشناسان پژوهشکده حفاظت و مرمت به ریاست رضا رحمانی رئیس این پژوهشکده تهیه شده است همچنین با توجه به اینکه دستورالعمل های مقابله با کووید ۱۹ به صورت مستمر براساس یافته های جدید به روز می شوند، بنابراین همواره باید به روزترین دستورالعمل های ارائه شده توسط سازمان جهانی بهداشت، وزارت بهداشت و غیره مورد توجه قرار گیرند.

در این دستورالعمل درباره بهداشت در محیط اداری موزه، توصیه های خود مراقبتی کارکنان، مواد گندزدا، اعمال سیاست هایی برای فاصله گذاری اجتماعی در محیط کار، شناسایی و غربالگری افراد بیمار، پاکسازی و گندزدایی مخازن و بخش های نمایشگاهی در موزه ها، پاکسازی و گندزدایی در کتابخانه ها، حفاظت از آثار تاریخی در تعطیلی طولانی مدت، فعالیت های مقدماتی قبل از تعطیلی موزه، بازگشت به حالت عادی، راهنمای استفاده از روش های دیجیتال برای حفظ ارتباط با مخاطبان در زمان تعطیلی موزه و سیاست های کلی مقابله با بیماری های همه گیر در موزه ها مواردی ذکر شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1