ناخوش احوالی یک شاهکار معماری

نگذاریم مروارید کرج فراموش شود

11 می 2020 - 14:00 dsfr.ir/ym0de

کاخ مروارید

البرز معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز گفت: کاخ مروارید میراثی ملی است و نگهداری از آن تنها وظیفه ارگانی مثل میراث فرهنگی نیست بلکه دستگاه های مختلف مثل شهرداری، اداره کل شهرسازی و ... نیز می توانند به فراخور توان خود برای حفاظت از این گنجینه گام بردارند.

علیرضا دهقان مهرجردی در گفت وگو با ایسنا درباره آخرین وضعیت کاخ مروارید کرج توضیح داد: با اعتباری که در سال ۹۸ برای کاخ مروارید کرج تخصیص یافت تنوانستیم دو ویلایی که جزو ساختمان های مدیریتی مجموعه کاخ مروارید بودند را مرمت کنیم.

وی ادامه داد: عملیات بهسازی و نگهداری فضای سبز این مجموعه نیز بر اساس تفاهم نامه ای که با شهرداری کرج منعقد شده در حال انجام است.

وی توضیح داد: در کنار این موارد، سال گذشته عملیات تخلیه آب و لایروبی دریاچه این کاخ نیز انجام گرفت و این دریاچه مجدداً آبگیری شد.

این مسئول توضیح داد: با اعتبارات تخصیص یافته سال گذشته برخی اقدامات برای تعمیر و بهسازی ادوات و تجهیزاتی که برای آبیاری فضای سبز مجموعه مورد نیاز است، صورت گرفت.

وی با بیان اینکه اعتباری که سال گذشته برای مرمت سقف کاخ مروارید از وزارت میراث فرهنگی تقاضا کرده بودیم هنوز تخصیص نیافته، اظهار کرد: بخشی از این اعتبار مصوب شده ولی به خاطر شیوع کرونا و ضرورت هزینه کرد دولت برای امور بهداشتی، بخشی از اعتبارات وزارت میراث فرهنگی برای ارتقای بحض سلامت مردم هزینه شده است.

دهقان مهرجردی با اشاره به برنامه امسال میراث فرهنگی البرز برای مرمت و پوشش سقف کاخ مروارید که طی سال های گذشته آسیب زیادی دیده، افزود: طرح و برنامه ای برای مرمت سقف سالن مرکزی و سقف استخر که به صورت گنبدی است به استانداری البرز ارائه داده ایم و امیدواریم با اختصاص اعتبار مناسب مسیر برای اجرای این عملیات باز شود.

وی اضافه کرد: اعتباری که برای مرمت دو سقف این کاخ براورد شده بیش از پنج میلیارد تومان است ولی اگر بخشی از آن هم از منابع اعتباری استانی تخصیص یابد، فاز اول مرمت را شروع می کنیم.

وی ادامه داد: طبق برآوردهای صورت گرفته، با یک و نیم میلیارد تومان می شود فاز اول مرمت سقف این کاخ را به اتمام رساند.

این مسئول اضافه کرد: مطالعه، طراحی و مستندنگاری های لازم برای مرمت سقف این کاخ انجام شده و اگر اعتبار تخصیص یابد، سقف یه سرانجامی می رسد.

دهقان گفت: بعد از اتمام مرمت سقف، مرمت فضای داخلی و تزئینات این کاخ آغاز خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی البرز توضیح داد: سال گذشته تخصیص اعتبارات عمرانی میراث فرهنگی البرز بسیارکم بود طوری که قرار بود اعتباری ۷۰۰ میلیون تومانی از اداره کل موزه ها به البرز اختصاص یابد که در نهایت از این ۷۰۰ میلیون تومان تنها ۱۰۰ میلیون تومان تخصیص یافت.

وی ادامه داد: با این صد میلیون تومان حتی نمی شود فاز اول مرمت سقف این کاخ را شروع کرد ولی قرار شده با این اعتبار قسمتی از سقف سینمای این مجموعه را مرمت کنیم.

این مسئول اضافه کرد: سقف سینما در سالن مرکزی کاخ قرار دارد و بنا شده ایزوله شود تا از این طریق جلوی نفوذ نم و آب به اتاق های کاخ بگیریم.

وی توضیح داد: میراث فرهنگی البرز در صدد است هم از وزارت میراث فرهنگی و هم از استان اعتباری را برای مرمت این کاخ در سال جاری جذب کند.

دهقان گفت: کاخ مروارید میراثی ملی است و نگهداری از آن تنها وظیفه ارگانی مثل میراث فرهنگی نیست بلکه دستگاه های مختلف مثل شهرداری، اداره کل شهرسازی و ... نیز می توانند به فراخور توان خود برای حفاظت از این گنجینه گام بردارند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1