وام 16 میلیون تومانی برای شاغلان گردشگری

23 آوریل 2020 - 11:30 dsfr.ir/uj8d8

وام 16 میلیون تومانی برای شاغلان گردشگری
lastsecond.ir
پرداخت وام و تسهیلات به شاغلان گردشگری

شیوع ویروس کرونا طی ماه های گذشته باعث تعطیلی بسیاری از مشاغل و در نتیجه وارد شدن زیان هنگفتی به بخش های مختلف شده است. در این میان دولت تمهیداتی برای پرداخت وام و تسهیلات به ۱۰ رسته که بیشترین زیان را از ویروس کرونا متحمل شده اند، در نظر گرفته است و بخش های گردشگری ازجمله مراکز اقامتی، پذیرایی، تفریحی و سایر فعالان به تشخیص وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، دفاتر خدمات مسافرت هوایی و گردشگری، صنایع دستی، مشروط به حفظ مشاغل و براساس فهرست بیمه به ازای هر نفر شاغل، نیز در این مهم گنجانده شده اند.

ولی تیموری (معاون گردشگری کشور) دراین خصوص گفت: «بر اساس مصوبات اخیر به ازای هر نفر شاغل در مشاغل ذکر شده، ۱۶ میلیون تومان وام داده می شود. البته در خصوص مشاغل رسمی فعال در حوزه گردشگری نیز با وزارت کار و بانک مرکزی صحبت هایی شد که از محل همین تسهیلات، حمایت شوند. این وام باسود ۱۲ درصد و بازپرداخت آن دو ساله است. منتظر هستیم رییس جمهور این مهم را به بانک ها و دستگاه ها ابلاغ کند.»


تیموری با تاکید برآنکه رقم های اعلامی در اختیار دستگاه ها نیست، یادآور شد: «به طور مثال وقتی عنوان شده است که مبلغ ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای جبران خسارت ناشی از ویروس کرونا به بخش گردشگری اختصاص یافته، این مبلغ در اختیار وزارت کار قرار می گیرد و آنها به ازای لیست بیمه ای که در اختیار دارند به متقاضیان وام می دهند. ضمن آنکه هیچ محدودیتی در این مبلغ اختصاص یافته وجود ندارد و بر اساس تعداد متقاضیان، پرداخت می شود و حتا این مبلغ می تواند افزایش یابد.»

به گفته او، ثبت نام و پرداخت این وام از ۱۵ اردیبهشت ماه آغاز و تا پایان خردادماه اتمام می یابد و در این بازه زمانی کارها پیش خواهد رفت. حدود ۴ ماه تنفس برای بازپرداخت وام در نظر گرفته شده و وام گیرنده ها می توانند از مهرماه درصدد بازپرداخت وام خود برآیند.

درخصوص معرفی بانک های عامل گفت: «بانک های عامل از سوی وزارت کار معرفی می شود و تمام متقاضیان می توانند در سامانه کارا ثبت نام کنند. در نهایت نیز وزارت کار استعلام لازم را در حوزه گردشگری از وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می گیرد و تایید نهایی با ماست.»

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایلنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1