6 ژوئن 2020 - 01:56

یک اکتشاف غیرمنتظره در تابوت مومیایی مصری

7 آوریل 2020 - 01:40 dsfr.ir/k14rb

یک اکتشاف غیرمنتظره در تابوت مومیایی مصری
isna.ir
تابوت مومیایی مصری

باستان شناسان اسکاتلندی، نقاشی های بی سابقه ای، از یکی از الهه های مصر باستان در تابوت ۳ هزارساله یک زن اشرافی اهل «تبس» کشف کردند.

این تابوت برای نخستین بار به دلیل بمب های غارتگران آثار باستانی در وضعیتی شکننده و آسیب دیده کشف شد و در سال ۱۹۳۶ به موزه و گالری هنری «پرت» اهدا شد. در سال ۲۰۱۳ این تابوت برای انجام سی تی اسکن و آزمایشات اشعه ایکس به بیمارستان سلطنتی کودکان منچستر منتقل شد.

باستان شناسان اسکاتلندی برای نخستین بار در ۱۰۰ سال گذشته این مومیایی را از تابوت خارج کردند و در جریان مرمت این اثر به نقاشی هایی از الهه ی مصر باستان «امنتت» یا «ایمنتت» ملقب به «بانوی غرب» در بخش داخلی و خارجی تابوت برخوردند.

دکتر «مارک هال» مدیر مجموعه موزه و گالری هنری «پرت» در گفت و گویی بیان کرد :« کشف این نقاشی ها بسیار غافلگیرکننده بود. ما در گذشته هیچ دلیلی برای بلند کردن این مومیایی از تابوت تاحدی که کف آن مشخص باشد نداشتیم و بنابراین هیچ گاه آن را خارج نکردیم و انتظار این را نداشتیم که اثر خاصی را در آن مشاهده کنیم.»

با توجه به مقاله ای که در سال ۲۰۱۶ توسط «بی بی سی» منتشر شد، این تابوت در شهر «اخمیم» واقع در مصر ساخته شده و مومیایی حدودا ۲۷۰۰ ساله زنی که در سال های ۷۶۰ تا ۵۲۰ پیش از میلاد زندگی می کرده در آن قرار داده شده است.

نقاشی که در بخش داخلی این تابوت قرار دارد نسبت به نقاشی دیگر سالم تر باقی مانده و الهه مصر باستان را درحالی که رو به سمت راست ایستاده و لباسی قرمز رنگ به تن دارد، به تصویر کشیده است. با توجه به مطلب منتشرشده در «انشنت اجیپت آنلاین» نام «امنتت» به «غرب»، جایی که خورشید غروب می کند و جایی که بر اساس افسانه های مصر باستان دریچه دنیای مردگان قرار دارد، اشاره دارد.

انتظار می رود پس از مورد بررسی قرار گرفتن نقاشی های کشف شده اخیر، این مومیایی اشراف زاده نیز در سال ۲۰۲۲ در سال موزه «پرت» به نمایش عمومی گذاشته شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1