تکلیف ضرر راهنمایان گردشگری از کرونا چه می شود؟

17 مارس 2020 - 15:00 dsfr.ir/2457q

تکلیف ضرر راهنمایان گردشگری از کرونا چه می شود؟
mehrnews.com
راهنمایان گردشگری

رئیس هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی کارگری راهنمایان گردشگری گفت: راهنمایان هیچ وقت در صنعت گردشگری و در چنین شرایطی دیده نمی شدند. الان چطور ثابت کنند که از شرایط پیش آمده متضرر شده اند؟

محسن حاجی سعید راهنمای گردشگری گفت: امید همه فعالان گردشگری، راهنمایان و مدیران تأسیسات گردشگری بعد از اتفاقات آبان ماه به ایام نوروز بود. در شهر یزد هم بهانه ای برای حضور گردشگران در زمستان به واسطه جشن سده داشتیم اما آن هم منحل شد.

وی در ادامه بیان کرد: دولت به تازگی در حال بررسی خسارت هایی است که متوجه اقشار مختلف جامعه شده است تا به نوعی آنها را پوشش دهد. در میان این مشاغل جایگاه راهنمایان گردشگری چه می شود؟ این شغل هیچ زمانی درست شناخته نشد هنوز هم می بینید که حتی بیمه آنها دچار مشکل است چه برسد به اینکه خسارت هم بگیرند. راهنمایان گردشگری هیچ وقت در صنعت گردشگری و در چنین شرایطی دیده نمی شدند. آنها چطور باید ثابت کنند که از شرایط پیش آمده متضرر شده اند. به همین منظور این راهنمایان در واقع نمی دانند که باید چه کار کنند.

رئیس هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری گفت: نامه ای در این باره به وزیر میراث فرهنگی نوشته و اعلام کردم که قشر زیادی از راهنمایان گردشگری به اندازه ۹ ماه بیکار خواهند شد. فعلاً وام کم بهره ۲۰ میلیونی را از وزیر میراث فرهنگی درخواست کرده ایم.

حاجی سعید بیان کرد: تمام اتفاقات سیاسی که در طول سال ۹۸ در ایران افتاد از حوادث آبان و ترور شهید سلیمانی و یا بعد از آن سقوط هواپیمای اکراینی و حتی مسائل زیست محیطی و الان هم ویروس کرونا روی گردشگری ایران تأثیر گذاشت. هنوز هم نمی دانیم که در سال جدید چه اتفاقاتی می افتد. ولی از آبان ۹۸ تا شهریور ماه با همین مشکلات رو به رو هستیم. با این اوصاف یعنی ۸۰ درصد از راهنمایان مخاطبی ندارند.

این راهنمای گردشگری بیان کرد: در این شرایط نیروی متخصصی که در این حوزه بماند تصمیم می گیرد یا می رود به سمت مشاغل دیگر و یا از آنجا که تخصصی روی یک زبان خارجی تسلط دارند می توانند جذب کشورهای دیگر شوند.

وی گفت: ممکن است اگر هیچ اتفاق دیگری نیفتد بعد از ماجرای ویروس کرونا، شاید در شهریور ماه گردشگر وارد کشورمان شود البته از الان هیچ گردشگری اقدام نکرده است. باید منتظر تغییر شرایط باشیم. اکنون که گردشگران یکی پس از دیگری تا پایان خرداد تورهای خود را لغو می کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1