30 آوریل 2021 - 09:14

۵ ناگفته از لغو ویروسی تورها

12 مارس 2020 - 13:00 dsfr.ir/ak0bs

تور گردشگری

با لغو سفرها تحت تاثیر کرونا برای آژانس های مسافرتی یک «گره کور» ایجاد شده است که علت این اتفاق برداشت های متفاوت ثبت نام کنندگان تور از نحوه لغو و ارجاع پول است.

این امر دارای ظاهر و پشت پرده نیز هست که ظاهر آن، تقاضای مسافران برای پس گرفتن پول هایشان است. پشت پرده پنج آیتم ناگفته وجود دارد که «دنیای اقتصاد» به پیگیری تک به تک آنها پرداخته است. مسافران باید توجه داشته باشند پولی که توسط دفاتر مسافرتی به مسافران برگردانده می شود بدون هزینه ویزا و با کسر هزینه کارگزار ها و آژانس های خارجی است که خدماتی همچون هتل را برای آژانس های داخلی هماهنگی انجام می دهند.

درحال حاضر حوزه آژانس های مسافرتی در مواجهه با این «گره کور» در آستانه ورشکستگی قرار گرفته اند، به این شکل که بعد از مشکلاتی که از نیمه اول سال ۹۸ با آن مواجه بوده اند به سفرهای عید نوروز ۹۹ خوشبین بوده اند اما شیوع ویروس کرونا موجب زمین گیر شدن سفرهای داخلی و خارجی شد. در همین راستا نیز صاحبان دفاتر مسافرتی از مسوولان مرتبط توقع چاره جویی دارند. در ایران تنها چند آژانس مادر وجود دارد و سایر آژانس ها شناور بوده و محصولات آژانس های مادر را عرضه می کنند بنابراین اگر این روند تا آخر فروردین ماه ادامه پیدا کند احتمالا در دومین ماه سال جدید شاهد تعطیلی حداقل نیمی از دفاتر خدمات مسافرتی و سایر فعالان بازار گردشگری خواهیم بود. زیرا اغلب این دفاتر پشتوانه مالی قابل توجهی ندارند، بنابراین دفاتر خرد توسط دفاتر بزرگ تر حذف خواهند شد.

برخی از فعالان این صنف به «دنیای اقتصاد» عنوان کرده اند: درخصوص بازگرداندن پول مسافر آژانس ها اختیار بازگشت کامل وجه را ندارند؛ زیرا پس از صدور ویزا پول ویزا به آژانس بازگردانده نمی شود که ما آن را برای مسافر واریز کنیم. همچنین برخی موارد همچون هزینه بلیت پروازهای بین شهری خارجی، هتل هایی که به صورت آنلاین رزرو می شوند، هزینه بلیت قطار و اتوبوس خارجی نیز کاملا سوخت شده و بازگردانده نمی شود و آن هتل هایی که توسط دفاتر کارگزاری رزرو می شوند هزینه را معمولا با کسر دو یا چند شب به دفاتر مسافرتی باز می گردانند که این بازگرداندن بیش از یک ماه زمان می برد و به محض واریز به دفاتر به مسافران پرداخت خواهد شد.

یکی دیگر از مشکلات فعالان این صنف مشتریانی هستند که پول خود را از آژانس های مسافرتی دریافت کرده اما برای امضای رضایت نامه و رسید دریافت پول خود از مراجعه به دفاتر مسافرتی خودداری می کنند. همچنین با توجه به اینکه عمده ایرانیان، ترکیه را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می کنند برای تعطیلات عید نوروز سال ۹۹ نیز همانند سال های گذشته بیشترین ثبت نام برای سفر به ترکیه را داشته ایم که با توجه به شیوع کرونا در حال حاضر مرزها برای رفتن و دریافت پول از ترکیه بسته است. همچنین به علت تحریم و مشکلاتی که ایجاد شده شرایط برای بازگشت وجه به صورت الکترونیکی نیز مهیا نیست، بنابراین درحال حاضر پول های پرداختی مسافران داخلی در ترکیه باقی مانده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1