18 ژوئیه 2021 - 18:21
درماندگی مسافران ایرانی پشت مرزها

راه های ورود و خروج کشور قفل است

11 مارس 2020 - 11:00 dsfr.ir/nh3tp

راه های ورود و خروج کشور قفل است
static.etemaadonline.ir
سفر هوایی

رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران با اشاره به سرگردانی شهروندان ایرانی در خارج از کشور به دلیل تعلیق پروازهای بین المللی و بلاتکلیفی ایرانی هایی که در خارج از کشور ساکن و یا شاغل هستند و قصد خروج از ایران را دارند اما با در بسته مرزها مواجه شده اند، گفت: تقریبا تمام راه های ورودی و خروجی کشور قفل شده و فقط یک پرواز خارجی با قیمتی ناجوانمردانه باقی مانده است.

سرایت ویروس کرونا به ایران تمام مرزهای هوایی، زمینی و دریایی کشور را تحت تاثیر قرار داده است. کشورهای همسایه از جمله عراق، ترکیه،   جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان، افغانستان، پاکستان، عمان، امارات و کویت مرزهای مشترک با ایران را مسدود کرده اند و برنامه پروازی شرکت های خارجی به ایران نیز تعلیق شده است. شرکت های هواپیمایی داخلی هم اجازه پرواز به سایر کشورها را ندارند.

گزارش های تاییدشده ای از سرگردانی شهروندان ایرانی در فرودگاه های کشورهای ترکیه، امارات و هندوستان وجود دارد که وزارت خارجه در روزهای گذشته برای بازگرداندن آن ها به کشور اقداماتی انجام داده است. اما تعدادی از شهروندان ایرانی در سایر کشورها هستند که پیش از تایید شیوع کرونا در ایران، از کشور خارج شده و اینک قصد بازگشت دارند و درحالی که اعتبار ویزا و پول شان رو به پایان است، این روزها را در سالن ترانزیت فرودگاه های بین المللی سپری می کنند.  

مسدود شدن مرزهای هوایی و زمینی، خروج اتباع خارجی و ایرانی هایی را که در خارج از کشور شاغل و ساکن بوده اند هم دچار مشکل کرده است.

حرمت الله رفیعی ـ رییس هیات مدیره انجمان صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران ـ در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به وضع پیش آمده، اظهار کرد: تقریبا همه راه های ورودی و خروجی کشور قفل شده است و پرواز بین المللی انجام نمی شود. پروازهای محدود هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نیز به تازگی تعلیق شده و آخرین پرواز آن هفته آینده انجام می شود. فقط هواپیمایی قطر یک پرواز بین تهران و دوحه دارد که قیمت آن در این شرایط وحشتناک و ناجوانمردانه بالا است و جای خالی هم ندارد. ضرورت دارد متولیان در این باره رایزنی کنند.

او با انتقاد از عملکرد سازمان هواپیمایی و برخی سفارتخانه ها در شرایط موجود، گفت: این درست نیست که در مواقع بحرانی و چالشی، توپ را به زمین دیگران بیاندازیم و بگوییم کشورهای دیگر با ما همکاری نمی کنند و خود را در حاشیه امن قرار دهیم. پس وظیفه دستگاه دیپلماسی و سازمان هواپیمایی چیست؟ چرا ایرانی ها باید در شرایط نامناسب در فرودگاه های کشورهای دیگر سرگردان بمانند و هیچ امکاناتی در اختیارشان قرار داده نشود؟

رفیعی افزود: براساس کنوانسیون های بین المللی، ایرلاینی که هنگام رفت به مسافر خدمات داده باید در برگشت سرویس دهد، اما ایرلاین هایی که مسافران ایرانی از آن ها بلیت تهیه کرده اند، نه تنها این کار را انجام نداده اند که مسافر را بدون جا و غذا در فرودگاه رها کرده اند. در این مواقع چنان چه سازمان هواپیمایی به هر دلیل نمی تواند مجوز پرواز بگیرد، سفارتخانه ها باید فعال تر عمل و به وضعیت مردم رسیدگی کنند، برای آن ها اقامتگاهی درنظر بگیرند و از سرگردانی در فرودگاه ها نجات شان دهند. البته وزارت خارجه اقداماتی برای بازگرداندن برخی مسافران از هند، ترکیه و امارات انجام داد، اما سرنوشت شهروندان مانده در کشورهای دیگر چه می شود؟

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1