28 سپتامبر 2021 - 14:33

مخالفت وزیر میراث فرهنگی با تعطیلی هتل ها

7 مارس 2020 - 11:00 dsfr.ir/rb0cb

مخالفت وزیر میراث فرهنگی با تعطیلی هتل ها
mehrnews.com
تعطیلی هتل ها

جلسه ستاد کرونا چند پیشنهاد در حوزه گردشگری داشت از کوپن سفر تا مخالفت وزیر میراث فرهنگی با تعطیلی همه هتل های کشور. پیشنهاداتی که به نظر می رسید باید بیشتر بررسی می شدند.

جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا روز گذشته با حضور وزیر میراث فرهنگی در حالی برگزار شد که تصمیم های جالبی در آن گرفته شد. علی اصغر مونسان در این جلسه پیشنهاد جبران خسارت فعالان گردشگری را داد همچنین وضعیت هتل ها و مراکز اقامتی و آژانس های مسافرتی کشور را در این وضعیت تشریح کرد.

در این جلسه پیشنهاد شده بود تا مراکز اقامتی و هتل ها پیرو جلوگیری از سفر مردم در پی تعطیلی مدارس و دانشگاه ها و دورکاری کارمندان در مدت مشخصی تعطیل شوند اما وزیر میراث فرهنگی با آن مخالفت کرد و در نهایت این موضوع مصوب نشد. ولی در عین حال این وزارتخانه پیشنهاد کرد مراکز اقامتی غیر مجاز تعطیل شوند همان مراکز اقامتی غیرمجازی که وزارت میراث فرهنگی هیچ وقت نتوانسته بود نظارتی روی فعالیت و یا عدم فعالیت آنها داشته باشد. همچنین قرار شد تا زائرسراها و یا مهمانسراها و اماکنی که باز هم وزارت میراث فرهنگی نظارتی روی آنها ندارد تعطیل شوند.

مهمترین پیشنهاد وزیر میراث فرهنگی برای خروج از بحران در شرایط کنونی این بود که پس از فروکش کردن بیماری، برای جبران خسارت فعالان گردشگری تعطیلات چند روزه ای برای سفر مردم فراهم شود که این موضوع مورد قبول اعضای ستاد کرونا قرار گرفت ولی تصمیم گیری برای آن به زمان دیگری موکول شد.

البته پس از این جلسه نمکی وزیر بهداشت در یک نشست خبری از این پیشنهاد به عنوان کوپن سفر یاد کرد و درباره آن گفت که باید تسهیلاتی به مردم داده شود تا پس از این مدت بتوانند به سفر بروند.

تصمیمی که هنوز جزئیات آن مطرح نیست تا زمانی که بحران کرونا حل شود. البته در اذهان عمومی کوپن سفر همان کارت سفر شکل گرفته است کارتی که هیچ وقت به کمک سفر نیامد!

در این جلسه پیشنهاد دیگری نیز مطرح شده بود مبنی بر اینکه چون مراکز اقامتی دچار خسارت زیادی شده اند وزارت بهداشت با آنها قراردادی امضا کند تا هم وسایل بهداشتی و مراقبتی لازم را تأمین کنند و هم اینکه بیماران دوره نقاهت خود را در یک فضای ما بین خانه و بیمارستان طی کنند. این فضاها می تواند مراکز اقامتی و هتل ها باشد. اما باید دید آیا چنین کاری مورد تأیید هتلداران هم هست یا نه. موضع جامعه هتلداران که تا پیش از این اعلام می کرد جریمه لغو سفر را از مردم خواهد گرفت یک بار با این پیشنهاد تغییر کرده و گفتند که ما پول مردم را به آنها برمی گردانیم!

اما پیشنهاد گذراندن دوره نقاهت در هتل ها گویا به پختگی بیشتری نیاز داشت. چون اولاً چه تعداد بیمار که نیاز به دوره نقاهت داشته باشند لازم است در هتل ها اقامت کنند؟ تا این لحظه بیش از ۷۰۰ نفر بهبود یافته اند. این تعداد افراد در چند هتل می خواهند اقامت کنند. کدام هتل ها؟ مگر چه تعداد از آنها لازم دارند در چنین اقامتگاه هایی باشند و آن ۷۰۰ نفری که مرخص شده اند کجا هستند؟

آیا این پیشنهاد باعث تردید مردم در استفاده از هتل ها نخواهد شد؟ چون جامعه هتلداران در نامه ای به وزیر میراث فرهنگی نوشته بود که مواد ضد عفونی کننده در اختیار ندارند از طرفی در ستاد کرونا اعلام شد که بیماران نقاهت شأن را در هتل ها بگذرانند بنابراین پس از این بحران مردم برای اقامت در هتل ها تردید خواهند کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1