9 ژوئیه 2020 - 12:05

نام سازنده دوتار سنتی در لیست «گنجینه زنده بشری»

4 مارس 2020 - 17:00 dsfr.ir/pg5xe

نام سازنده دوتار سنتی در لیست «گنجینه زنده بشری»
isna.ir
ذوالفقار بیتانه

مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی از ثبتِ نام «ذوالفقار بیتانه» - سازنده دوتار سنتی - در شهر فردوس خراسان جنوبی در فهرست ملی گنجینه زنده بشری به عنوان حاملان میراث فرهنگی خبر داد.

سیداحمد برآبادی با بیان این که موسیقی در خراسان از آیین های شفاهی مردم است که راویانِ آن گنجینه های نهان فرهنگ عامه یک مرز و بوم هستند، ادامه داد: نخستین اقدام مهم در راستای پاسداری از میراث ناملموس، شناسایی استادکاران و هنرمندان پیشکسوت این عرصه است.

او درباره ذوالفقار بیتانه گفت: این هنرمند در سال ۱۳۴۰ در فردوس به دنیا آمد. پدر وی ازسازندگان ساز سنتی مطرح منطقه بود که در ساخت دوتار و نی لبک الگو و نمونه خاص خود را داشت. او از هفت سالگی نوازندگی را در کنار پدر یاد گرفت و تا امروز در امر ساختِ سازهای مختلف و نوازندگی در منطقه فردوس سرآمد است.

بر اساس خبر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی، برآبادی ذوالفقار بیتانه را تنها بازمانده از نسل بیتانه های معروف در منطقه فردوس دانست که در بین هم نسلی های خود و در طول سال های گذشته، در ساخت و نواختن دوتار و سایر سازهای موسیقی سنتی و مقامی سرآمد بوده و در نوازندگی نیز حائز سبک و شیوه خود است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1