5 ژوئیه 2020 - 20:16

ماهی هایی که در تالاب میانگران ایذه جان می دهند

3 مارس 2020 - 17:00 dsfr.ir/486il

ماهی هایی که در تالاب میانگران ایذه جان می دهند
irna.ir
مرگ ماهی ها

تالاب میانگران ایذه باز هم صحنه گرفتار شدن ماهی هایی ست که در حاشیه این تالاب آرام آرام جان می دهند و یک فاجعه دیگر را دراین زیستگاه وذخیره طبیعی منطقه رقم می زنند.

چندی پیش خبر گرفتار شدن ماه های تالاب میانگران در یک کانال حاشیه آن رسانه ای شد و با کمک محیط زیست و شیلات بیش از یک میلیون قطعه از این ماهی ها به درون تالاب بازگشتند.

حالا اما این قصه در چند نقطه دیگر و در اطراف تالاب میانگران تکرار شده و ماهی های بی گناه یکی پس از دیگری جان می دهند و تالاب میانگران مدفن لاشه های بیجان آنهاست.

تالاب میانگران در سالیان اخیر با مشکلات فراوانی روبرو بوده است، از تخلیه فاضلاب و پساب شست و شوی خانگی گرفته تا آتش سوزی های عمدی برای تصرف زمین های تالاب، حالا جدیدترین مشکل مرگ ماهی های میانگران است.

دلیل تلف شدن ماهی های تالاب میانگران ایذه ورود فاضلاب و پساب شستشوی خانگی است

رییس اداره حفاظت محیط زیست ایذه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به تلفات گسترده ماهی های گامبوزیا در تالاب میانگران ایذه در ماه گذشته، پایش ها و بررسیهای مداوم انجام و حدود یک میلیون قطعه ماهی نیز از آبگیرهای متفاوت این تالاب به درون آن منتقل شدند.

احمد امیری افزود: با رخ نمودن مجدد این مشکل کارکنان اداره حفاظت محیط زیست ایذه دوباره تمامی حواشی تالاب را مورد پایش قرار داده و مشاهده کردند که در قسمتهای کناری و حاشیه ای این تالاب در قسمتهای مختلف تالاب تعدادی ماهی تلف شده بود.

پس از بررسی های کارشناسی دلیل اصلی این مشکلات، مهاجرت ماهی ها به حاشیه تالاب به دلیل کمبود اکسیژن در دریاچه تالاب و آلودگی بیش از اندازه تالاب بدلیل ورود حجم بالای فاضلاب و پساب شست و شوی شهری برآورد شد، دریاچه تالاب به دلیل ورود بیش از حد فاضلاب، رسوبات و بقایای آلی پیر شده است.

در روزهای بارندگی نیز این آلودگی بدلیل اضافه شدن گل و لای بیشتر شده و ماهی هایی که دچار کمبود اکسیژن می شوند مجبور به مهاجرت به حاشیه های تالاب و اراضی کشاورزی شده که پس از بارندگی با نفوذ آب به درون زمین ماهی ها در گودال ها، آبگیرها و اراضی کشاورزی گیر افتاده و متأسفانه تلف می شوند.

سال گذشته بدلیل بارندگی های خوب و افزایش سطح آب تالاب جمعیت آبزیان و ماهی های این تالاب رشد تصاعدی داشته است به صورتیکه از ظرفیت زیستگاهی تالاب میانگران فراتر رفته اند.

وی با درخواست از مسئولان و متولیان فاضلاب شهری ایذه برای تسریع در روند پروژه فاضلاب شهری گفت: عملیات انجام این پروژه باید سرعت بگیرد تا تصفیه خانه فاضلاب ایذه به بهره برداری برسد که علاوه بر حل این معضل و مشکل، در بهبود شرایط بهداشتی شهر و خواسته بحق شهروندان فهیم ایذه تحولی شگرف ایجاد شود.

رییس اداره محیط زیست ایذه افزود: دستکاری انسانی در شرایط زیستگاهی میانگران به صورت احداث جوی و کانال و جاده توسط اهالی بومی و روستاهای اطراف تالاب نیز یکی دیگر از دلایل این مشکل زیست محیطی بوده است.

امیری از شکایت محیط زیست علیه آبفا خبر داد و تصریح کرد: این روند قبلا آغاز شده است و ما خواستار رسیدگی مجدد به این پرونده شده ایم، البته آبفا وظایف خود را انکار و شهرداری را مسئول ساماندهی به کانال های روباز می داند اما در دادگاه مشخص خواهد شد که حق با چه کسی است.

 دفع آب های سطحی در حوزه آبفا نیست
رییس اداره آب و فاضلاب شهری ایذه به خبرنگار ایرنا گفت: فاضلاب منازل ایذه در چاه های جذبی دفع می شود و آبی که وارد کانال های آب بر می شود، آب ناشی از استحمام و شست وشوی ظروف است.

سید رامین موسوی افزود: تمامی کانال های آب سطحی ایذه توسط شهرداری احداث شده اند و آبفا هیچ دخالتی در روند ساخت آنها ندارد، بنابراین مدیریت این کانال ها نیز با شهرداری است.

وی از پیشرفت ۲۰ درصدی پروژه فاضلاب شهری ایذه سخن گفت و تصریح کرد: روند اجرایی این پروژه از ۱۲ سال پیش آغاز شده است و اکنون نیز ادامه دارد، این پروژه اکنون در خیابان علیمردان خان بختیاری (جاده اصفهان) ادامه دارد.

موسوی در ادامه گفت: محیط زیست از آبفا برای تخلیه آب های سطحی در تالاب شکایت کرده است در صورتیکه این مسئله تا زمان تکمیل زیرساخت ها به این ارگان ارتباطی ندارد و این توضیحات را به مراجع قانونی نیز ارائه داده ایم.

رییس اداره آب و فاضلاب شهری ایذه از خریداری زمین برای احداث تصفیه خانه فاضلاب ایذه در حوالی روستای کهباد خبر داد و تاکید کرد: البته روند ساخت این تصفیه خانه چند سال به طول خواهد انجامید.

وی افزود: با توجه به زمان بر بودن ساخت تصفیه خانه مقرر شده بود با نصب ۲ پکیج تصفیه آب تا پایان سال ۲۰ درصد تکمیل شده فاضلاب به بهره برداری برسد که این تاریخ با توجه به تحریم ها و شرایط موجود احتمالا به سه ماه نخست سال آینده موکول خواهد شد.

منظور از آب های سطحی، آب ناشی از باران است نه پساب حمام و آشپزخانه!
شهردار ایذه در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره دفع آب های سطحی و فاضلاب به درون تالاب میانگران گفت: این رویه چندین و چند سال است که در حال اجراست و مربوط به یک یا ۲ سال اخیر نیست.

غلامحسین اسدی درباره مدیریت کانال های سیل بر شعر ایذه گفت: منظور از مدیریت آب های سطحی، آب ناشی از باران است نه پساب حمام و آشپزخانه، وقتی اسم اداره آبفا را آب و فاضلاب گذاشته اند یعنی مسئولیت این آب ها نیز با آنهاست.

وی تأکید کرد: طبق ماده یک قانون توزیع عادلانه آب، این کانال ها به وزارت نیرو واگذار شده است، حالا فرار به جلوی برخی مسئولین برای چیست؟

اسدی تصریح کرد: این ادارات به جای بهانه تراشی به دنبال راه حل های علمی برای رفع مشکل تالاب و جانداران ساکن در آن باشند.

شهردار ایذه تأکید کرد: وقتی تابستان امسال موضوع مرگ گاوها در حاشیه تالاب مطرح شد، اداراتی که موجب این مشکل شده بودند شهرداری را مقصر جلوه دادند که در نهایت مشخص شد که شهرداری ایذه هیچ نقشی در آن مسئله نیز نداشته است.

حالا ماهی ها در حوالی تالاب میانگران در حالی جان می دهند که هیچکس مسئولیت این فاجعه زیست محیطی را به عهده نمی گیرد.

متأسفانه تاکنون فعالین محیط زیست ایذه نیز در مقابل مرگ و میر این بچه ماهی ها واکنشی نشان نداده اند تا جای خالی یک انجمن فعال در این زمینه بیش از پیش در سطح شهرستان احساس شود.

در میان تمام صحبت ها و نقل قول های مسئولان این سوال مطرح می شود که آیا عزمی برای ساماندهی تالاب میانگران که همه ساله با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کند جزم می شود؟

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1