اقامتگاه مطلوب چینی ها در ایران

17 فوریه 2020 - 09:00 dsfr.ir/it9xo

اقامتگاه مطلوب چینی ها در ایران
donya-e-eqtesad.com
اقامتگاه های بوم گردی

توریست چینی هدف اول بازار گردشگری ایران تعیین شد. تحقیقات میدانی فعالان بازار گردشگری ایران از اولین خواسته «توریست های خارجی هدف اول جذب» که شناسایی اقامتگاه های مطلوب آنها است خبر می دهد. طبق این تحقیقات گردشگران چینی به دنبال اقامت در اقامتگاه های بوم گردی و خانه های سنتی هستند. برنامه دولت برای جذب گردشگر چینی درحال حاضر تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته اما پیش بینی می شود که با مهار کامل این ویروس مرگبار، جریان ورود گردشگر دوباره به حالت طبیعی بر گردد.

با توجه به جمعیت چین، این کشور دارای بیشترین توریست در جهان است از همین رو بسیاری از کشورها قصد جذب گردشگران فعال آن را دارند تا با رونق بخشیدن به بازار گردشگری کشور خود بتوانند همگام با آن درآمد ارزی و اشتغال نیز برای کشورهای خود ایجاد کنند. ایران نیز بیش از یک دهه است چین را به عنوان کشور هدف برای جذب گردشگر مشخص کرده اما تاکنون با سرعتی بسیار پایین اقدامات مربوط به آن صورت می گرفت. حدودا از هشت ماه اخیر سرعت اجرایی کردن برنامه ها درخصوص دستیابی به بازار گردشگری چین روند افزایشی به خود گرفت و علاوه بر دولت بخش خصوصی نیز در این راستا گام های موثری برداشت.

مهم ترین وظیفه ای که دولت در این پروژه به عهده دارد تسهیل مسیر و شرایط ورود و اقامت گردشگران خارجی است، از همین رو دولت در چند ماه اخیر علاوه بر برگزاری نشست ها و سمینارهای متعدد با مقامات چینی با هدف ایجاد مشوق هایی برای ترغیب گردشگران چینی به قرار دادن ایران به عنوان مقصد گردشگری خود؛ اقدام به لغو روادید برای توریست های کشور چین کرده است. همچنین دولت مشوق ها و محرک هایی درخصوص ساخت اقامتگاه های سنتی، بوم گردی و احیای اقامتگاه ها و کاروانسراهای واقع در جاده ابریشم در نظر گرفته تا از این طریق سرمایه گذاران بخش خصوصی ترغیب به احیای این بناها شوند.

دولت درحال حاضر به موضوع تبلیغات، اطلاع رسانی و معرفی ایران در چین نیز توجه ویژه ای داشته و اقدامات قابل توجهی انجام داده که یکی از آنها معرفی جاذبه ها و ظرفیت های گردشگری ایران از طریق پیام رسان وی چت است که در کشور چین فعال است.به گزارش «دنیای اقتصاد» بخش خصوصی نیز در زمینه جذب بیشتر گردشگر چینی گام های موثری برداشته است که در همین راستا حرمت الله رفیعی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی ایران به «دنیای اقتصاد» گفت: حضور در نمایشگاه های مختلف چین، امضای تفاهم نامه با اپراتورهای گردشگر چینی و حضور آژانس های گردشگری فعال ایران در چین که اولین بازار هدف گردشگری محسوب می شود و همچنین ورود مدیران آژانس های این کشور به ایران به منظور معرفی کامل ایران از جمله اقدامات بخش خصوصی است.

وی افزود: علاوه بر آن در کشور به صورت گسترده آموزش بخش های مختلف نیز آغاز شده است که آموزش کامل زبان چینی و پرورش افراد مسلط به این زبان، تهیه غذای چینی و همچنین آداب و رسوم چینی از جمله این آموزش ها برای عرضه کنندگان خدمات گردشگری به شمار می رود. یکی از مواردی که بسیاری از گردشگران چینی نسبت به آن نارضایتی خود را اعلام کرده اند مربوط به کیفیت هتل های فعال در ایران است که از نظر این گروه از توریست های خارجی قابل رقابت با هتل های سایر کشورهای مقصد گردشگری آنها نیست. برای برطرف کردن این مشکل بخش خصوصی با سرمایه گذاری در حوزه اقامتگاه های سنتی و بوم گردی موجب افزایش این نوع از اقامتگاه ها شد و در حال حاضر به علت اینکه از ورشکستگی و آسیب دیدن هتل ها نیز جلوگیری شود به صورت یک شب در میان گردشگران چینی را در هتل ها و اقامتگاه های سنتی اسکان می دهند.

بازتاب ورود توریست های چینی به کشور نشان داده اغلب این گردشگران تمایل دارند در خانه های بومی و اقامتگاه های محلی و سنتی ساکن شوند.بررسی های «دنیای اقتصاد» نشان می دهد با توجه به نوع برخورد چینی ها با ایران و سیاست موجود در میان دو کشور ایران می تواند از فرصت استفاده کرده و با ایجاد شرایط سیاسی بدون حاشیه در میزان گردشگر ورودی خود به یک ثبات نسبی دست یابد.محسن حاج سعید رئیس هیات مدیره کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری ایران نیز در این باره گفت: ایران به علت حوادث سیاسی که پس از تحریم ها دائما تجربه کرده معمولا با مشکلاتی مواجه است، از همین رو معمولا ۴۰ تا ۶۰ درصد تورهای گردشگری ورودی به کشور را از دست می دهد.

همچنین نبود کمپین هایی با زبان چینی نیز می تواند در دفع گردشگر چینی تاثیر بگذارد؛ همین امر می تواند از نظر اقتصادی لطمه جدی به ایران وارد کند زیرا توریست های چینی سالانه ۲۶۱ میلیارد دلار در زمان حضور در سایر کشورها هزینه می کنند؛ بنابراین کشورهایی که در این حوزه سرمایه گذاری های جدی تری می کنند بیشترین درآمد را نیز دارند.وی افزود: طبق اطلاعات آماری پس از گردشگران چینی گردشگران آمریکایی با ۱۲۰ میلیارد دلار جزو ولخرج ترین گردشگران محسوب می شوند که بعد از آن به ترتیب توریست های کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه قرار دارند. رئیس هیات مدیره کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری ایران در پاسخ به علت صرف زمان طولانی ایران در جذب گردشگر چینی عنوان کرد: بزرگ ترین مشکل در این حوزه این است که از لازمه های جذب گردشگر چینی مطلع نیستیم.

در صورتی که باید همزمان با شرکت در نمایشگاه ها به رویدادهای فرهنگی، انتشار مجلات، ساخت فیلم، ساخت کلیپ و... نیز بپردازیم؛ علاوه بر آن می توانیم با تبلیغات در مجلات و نشریات آنها ایران و جاذبه های آن را به طور کامل به گردشگران چینی معرفی کنیم. در واقع تنها با تبلیغات هدفمند و مداوم می توانیم نتایج مطلوبی به دست آوریم.وی تاکید کرد: دولت باید از خام فروشی فاصله گرفته و تمرکز خود را بر فعالیت های منسجم در صنعت گردشگری بگذارد و با توجه به امنیت حاکم در کشور می تواند با تعیین قوانینی جدید در بخش های گردشگری ایران میزان جذب گردشگر چینی را به طور چشمگیری افزایش دهد. همچنین با احیای خط ریلی جاده ابریشم و اهمیت دادن به روابط خوب پرسابقه میان ایران و چین، کشورمان را به مهم ترین مقصد گردشگری توریست های چینی تبدیل کند؛ بنابراین دولت مردان نباید در جلسات تنها به امضای یک تفاهم نامه اکتفا کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1