1 مارس 2024 - 10:24

بازگشت گنجینه ها از مسیر دیپلماسی اعتماد

12 اوت 2015 - 09:40 dsfr.ir/p89kt

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، طی یادداشتی از موفقیت کشورمان در بازپس گیری گنجینه های تاریخی خارج شده از ایران طی 8 ماه اخیر سخن گفت.

بازگشت اشیای تاریخی خوروین و چغامیش و به تازگی اشیای مکشوفه دوران اسلامی، ایلخانی و تیموری در ایتالیا پس از یک دوره طولانی با پیگیری های مسئولان سازمان میراث فرهنگی تحقق پیدا کرد و در ادامه این مسیر نیز به زودی شاهد اتفاقات فرخنده مشابه در این زمینه خواهیم بود.

بدون شک یکی از مهم ترین دلایل این روند، بهبود تعامل دیپلماتیک کشورمان با جهان و هم افزایی اعتماد در این عرصه بوده است. در واقع امروز جمهوری اسلامی ایران علاوه بر موفقیت های روز افزون در زمینه های مختلف از جمله موفقیت در مذاکرات هسته ای به موفقیت دیگری در عرصه بین‌المللی در زمینه بازپس گیری اموال فرهنگی تاریخی مسروقه که به‌طور غیرقانونی حدود پنجاه سال پیش از کشور خارج شده اند دست یافته و این موفقیت ها دستاورد جدیدی در دوران خدمات دولت تدبیر و امید محسوب می شود و بسیار قابل توجه است.

تاکنون سابقه نداشته است که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به نمایندگی از دولت موفق شود این تعداد مجموعه های تاریخی و فرهنگی را به کشور بازگرداند. ظرف حدود 8 ماه سه مجموعه فرهنگی تاریخی به کشور بازگردانده شد، اولین مجموعه در دی ماه سال گذشته، مجموعه دوم در اردیبهشت سال جاری و سومین مجموعه آثاری است که پس از رایزنی ها و پیگیری های گسترده در حال حاضر در سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم نگهداری می شود و ظرف یک ماه آینده پس از انجام امور قانونی، حقوقی و گمرکی این مجموعه ارزشمند به کشورمان بازگردانده می شود.

علاوه بر بازگرداندن محموله اشیاء تاریخی و فرهنگی که یک اتفاق بی نظیر تاریخی بود، ثبت جهانی شهر سوخته، منظر فرهنگی میمند و بافت تاریخی شوش در یونسکو، موفقیت دیگری بود که توسط مجموعه این سازمان ظرف یک سال و نیم گذشته به دست آمد. هم چنین بخش هایی از موزه ملی ایران که به مدت نزدیک به 17، 18 سال مورد استفاده قرار نمی گرفت با تلاش همکاران ما آماده شده است که این فضاها به عنوان بخشهایی از پروژه های سازمان میراث فرهنگی در هفته دولت بازگشایی می شود، فضای نمایشگاهی موزه ملی ایران نزدیک به 4 برابر افزایش می یابد.

در پایان بار دیگر تاکید می کنم نقش دیپلماسی اعتماد و تعامل مبتنی بر اعتدال با جهانیان در بازگشت اشیاء و آثار تاریخی به کشورمان بسیار موثر بوده و خواهد بود. امید می رود با پیگیری های مستمر حقوقی از سوی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، و در سایه استمرار سیاست های سازنده و اثر بخش دولت تدبیر و امید در عرصه های بین المللی شاهد تکرار استرداد گنجینه های تاریخی و بازگشت اشیاء فرهنگی تاریخی سرقت شده از پیکره میراث فرهنگی مان به وطن باشیم.

1