1 ژوئن 2020 - 13:56

موسیقی فولکلوریک خراسان شمالی در جشنواره فجر طنین انداز می شود

4 فوریه 2020 - 09:00 dsfr.ir/on8ie

موسیقی فولکلوریک خراسان شمالی در جشنواره فجر طنین انداز می شود
chtn.ir
موسیقی فولکلوریک

گروه موسیقی فولکلوریک خراسان شمالی با راه یابی به جشنواره فجر، نماینده و معرف فرهنگ اقوام و موسیقی غنی این خطه از کشور می شود.

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی، مجید کلابی سرپرست گروه راه یافته به سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر گفت: «گروه ژیار امسال توانست از بین 240 گروه شرکت کننده، به این جشنواره راه پیدا کند.»

کلابی اظهار کرد: «در تاریخ 26 بهمن ماه جاری اجرای زنده در تهران خواهیم داشت و امیدواریم بتوانیم برای دقایقی، فرهنگ و موسیقی غنی این خطه از کشور عزیزمان را به خوبی به نمایش بگذاریم.»

او با بیان اینکه ۱۱ نفر از علاقه مندان و هنرمندان موسیقی مقامی استان در گروه ژیار حضور دارند، افزود: «در سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر به عنوان نماینده خراسان شمالی، قطعات الله مزار، سردار عیوض خان، شوان و لاریک و... را اجرا خواهیم کرد.»

موسیقی مقامی خراسان از غنی ترین آواها و نواهای ایران محسوب می شود و سازهای قُشمه، دوتار، کمانچه، ویلون، دهل، دف و نی از سازهای دلنشین حماسی، مقامی و مغنی این منطقه بوده و خراسان شمالی نیز از استان های مطرح درزمینهٔ موسیقی مقامی است.

تاکنون موسیقی مقامی و دوتار از این خطه در فهرست یونسکو به ثبت جهانی رسیده و مهارت های ساختن و نواختن قُشمه نیز در فهرست میراث ناملموس ملی ثبت شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1