احتمال اجرایی شدن مصوبه مالیات سفر

2 فوریه 2020 - 15:00 dsfr.ir/ne9z5

احتمال اجرایی شدن مصوبه مالیات سفر
otaghkhabar24.com
سفر هوایی

یک کارشناس اقتصادی گفت: ممکن است استفاده از مصوبه مالیات سفر در آینده اجرایی شود.

وحید عزیزی کارشناس امور اقتصادی، درباره مالیات بر سفرهای خروجی که توسط نمایندگان مجلس به تصویب رسیده و به گفته سازمان امور مالیاتی همان عوارضی است که از مسافران هنگام خروج از کشور دریافت می شود، گفت: به نظر می رسد اصل موضوع مصوبه چیز جدیدی نبوده است. اما بستگی به این دارد که سازمان امور مالیاتی و مجلس در سال های آینده چه طور از این لایحه ای که تصویب شده استفاده کنند.

آنچه تصویب شده در قالب مالیات بر ارزش افزوده است که در آن آمده دولت می تواند مالیات برای سفر وضع کند و یا اینکه چه کسانی از مالیات معاف خواهند شد.این مالیات باید در بودجه سالانه مشخص شود. به این صورت، دست مجلس و سازمان امور مالیاتی باز شده تا مالیات وضع کنند. حالا دیگر خودشان می دانند که همان نرخ و همان روش باشد یا اینکه نرخ سازوکار جدیدی برای آن وضع کنند. البته معاون سازمان امور مالیاتی اعلام کرده این مالیات سفر، همان عوارض خروج از کشور است. منتها مواد قانونی کمک می کند که زیرساخت های قانونی این تغییرات آماده باشد.

بعید است مالیات به شکل دیگری باشد. اکنون روی بلیت هواپیما و سیستم حمل ونقل هم ۵ درصد گرفته می شود. پس اتفاق جدیدی نیست. مگر اینکه اعلام کنند بلیت های لوکس هزینه ای اضافه تر بپردازند. ولی باتوجه به شرایط عمومی و اعلام سازمان امور مالیاتی، بعید است الان چیزی به نام مالیات از سفرهای خروجی، به غیر از همان عوارض گرفته شود. مالیات از جهاتی با عوارض متفاوت است. مالیات به خزانه می رود و محل مصرف عوارض شهرداری و یا دستگاه های دیگر است. به همین دلیل ممکن است تغییری که شاهد آن باشیم، این باشد که نام عوارض به مالیات تغییر کند و به خزانه دولت واریز شود.

عزیزی گفت: ممکن است تصویب این مصوبه نیز از روی هوشمندی باشد و این احتمال هم وجود داشته باشد که در آینده از آن استفاده شود. یا اینکه ممکن است بخشی از همان مبلغ را به عنوان مالیات و بخشی هم به عنوان عوارض در نظر بگیرند. جالب اینجاست که ما برخی از هزینه ها را به عنوان عوارض پرداخت می کنیم اما از آن طرف می گوییم درآمد مالیاتی کشور کم است. با این وجود هنوز مشخص نیست جنس مالیات ذکر شده چیست. آیا مالیات بر مصرف است. مالیات بر درآمد و یا مالیات دارایی؟

« دنیای سفر » این نوشته را از « سفر هوایی » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1