24 نوامبر 2020 - 15:44

اولین ناکامی در جذب توریست هدف

28 ژانویه 2020 - 17:00 dsfr.ir/ag3hw

اولین ناکامی در جذب توریست هدف
blog.safarme.com
عید چینی ها

با وجود اینکه ایران به مناسبت عید چینی ها برای میزبانی از گردشگران این کشور چند ماهی است که در حال آماده سازی است اما به دو علت «حوادث اخیر منطقه ای و سقوط هواپیمای اوکراینی» و همچنین «انتشار ویروس کرونا» احتمالا امسال عید چینی ها با حضور تعداد خیلی کمتری توریست چینی در کشورهای مختلف از جمله ایران نسبت به سال گذشته برگزار خواهد شد.

وزارت گردشگری اوایل امسال پس از بررسی ۸۴ کشور و با در نظر گرفتن ۱۳ شاخص و بیش از ۶۰ زیرشاخص ۳۰ کشور هدف بازار گردشگری را شناسایی و اولویت بندی کرد تا براساس آن برنامه ریزی های لازم برای بازاریابی و تبلیغات جذب توریست را انجام دهند. در این طبقه بندی چین به عنوان اولین و اصلی ترین بازار هدف شناسایی شده تا با برگزاری مراسم مخصوص چینی ها در ایران جذب گردشگر به کشور صورت بگیرد.

یکی از رویدادهای مهم در تمامی کشورها مربوط به سال نو است؛ در حال حاضر نیز با توجه به اینکه چین در رده اول بازارهای هدف گردشگری قرار دارد، سال نو چینی می توانست فرصت خوبی برای جذب گردشگران چین به کشور محسوب شود. عید چینی ها از ۴ بهمن آغاز شد و تا ۲۰ بهمن ماه ادامه دارد از همین رو ایران نیز امسال برای دومین بار میزبانی گردشگران چینی در ایام عید چینی ها را به عهده دارد. این رویداد با مشارکت بخش خصوصی با نام «قرن ها دوستی» برگزار می شود که در برگزاری آن ۹ استان کشور نیز فعالیت دارند.

تاکنون ایران با اقداماتی همچون لغو روادید، ایجاد شرایطی همسو با ذائقه گردشگران چینی و برگزاری چنین برنامه هایی سعی در جذب بیشتر گردشگران چینی به کشور داشته است؛ سالانه ۱۰۰ هزار توریست چینی وارد ایران می شوند و طبق برنامه ریزی های وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران قصد دارد طی چهار سال ۲ میلیون گردشگر چینی را به کشور جذب کند. در همین راستا فعالان این حوزه با آسان کردن شرایط سفر به ایران انتظار داشتند در جشن سال نو چینی ها ایران میزبان تعداد قابل توجهی از اینفلوئنسرها و سلبریتی های چینی باشد. همچنین با توجه به نتایج سفر اخیر بخش خصوصی به چین احتمال می رفت ایران با چنین راهکارهایی سهم قابل توجهی از بزرگ ترین بازار گردشگرفرست دنیا را در اختیار بگیرد.

جشن «قرن ها دوستی» در ۹ استان تهران، البرز، اصفهان، یزد، فارس، کرمان، همدان و مناطق آزاد قشم و کیش از تاریخ ۴ تا ۲۰ بهمن برگزار می شود که در آن برای ترغیب بیشتر گردشگران چینی به سفر به ایران برنامه های متنوعی در نظر گرفته شده که برخی از این برنامه ها و پیشنهادهای تشویقی و خلاقانه ازسوی مسوولان استان ها در نشست با بخش خصوصی مطرح شده است.علاوه بر آن برای ترغیب و تشویق هرچه بیشتر گردشگران چینی به انتخاب ایران به عنوان مقصد سفر فعالیت هایی همچون طراحی گشت های ویژه و متناسب با سلایق چینی ها و سرو غذاهای چینی یا غذاهای ایرانی خورشتی و آبدار در رستوران ها نیز در ایران انجام می شود. همچنین تخفیف هایی برای ورودیه اماکن گردشگری و موزه ها، مراکز اقامتی، پذیرایی، فروشگاه های صنایع دستی و... در نظر گرفته شده است.

اما در حال حاضر دو عامل که شامل حوادث اخیر منطقه ای و انتشار ویروس کرونا در چین می شود موجب شده که برنامه ریزی های مسوولان گردشگری برای سال نو چینی ها برای جذب بیشتر گردشگر با شکست مواجه شود به طوری که برگزارکنندگان این رویداد با توجه به سال گذشته پیش بینی می کردند که امسال حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار گردشگر چینی برای تعطیلات سال نو به ایران سفر کنند اما با وجود این دو عامل چنین نخواهد شد و عملا برنامه گردشگران خارجی به حالت تعلیق درآمده است.به تازگی ویروسی به نام کرونا در چین شیوع پیدا کرده که باعث ایجاد عفونت در بینی، سینوس ها یا قسمت فوقانی گلوی افراد شده و در نهایت به مرگ فرد مبتلا می انجامد.

بر اساس مطالعات انجام شده دانشمندان دریافتند که منشأ این ویروس کشنده حیوانی است و طبق خبرها این ویروس به سرعت در حال انتشار است و با توجه به سفر چینی ها به سایر کشورها یا ورود مسافران به این کشور باعث انتقال این ویروس در سطح جهان شده است. به طوری که تاکنون موارد ابتلا به این ویروس مرگبار چینی در ۱۱ کشور از جمله آمریکا، فرانسه، ژاپن و... مشاهده و گزارش شده است. در همین راستا دولت چین برای کنترل و جلوگیری از انتشار بیشتر این ویروس راه های ورودی و خروجی برخی شهرها در این کشور را بسته است.

خطراتی که این ویروس ایجاد می کند به اندازه ای جدی است که سفارت ایران در پکن در پی شیوع ویروس کرونا با صدور اطلاعیه هایی از ایرانیان مقیم چین خواسته که از حضور در اماکن پرتردد خودداری کنند و به مسافران ایرانی هم توصیه های لازم را در این خصوص کرده است. همچنین اعلام کردند: ایرانیانی که قصد سفر به چین را دارند پیش از سفر آخرین وضعیت شیوع ویروس در مقصد را رصد کرده و از تردد در اماکن مشکوک به آلودگی اجتناب ورزند.

فعالان این حوزه اعلام کردند در همین مدت کوتاهی که از عید چینی می گذرد حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد از گردشگران چینی که قصد ورود به ایران را داشته اند تاکنون سفر خود به کشور را لغو کرده اند؛ بنابراین مقامات گردشگری باید به دنبال اولین فرصت و ایجاد بهانه ای جدید برای دعوت از گردشگران چینی به ایران باشند تا بتوانند این اختلال در برنامه های ایجاد شده را که در راستای جذب گردشگران چینی بوده است جبران کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1