سیاحت در سرزمین هزارچشمه

27 ژانویه 2020 - 17:00 dsfr.ir/9f6k7

سیاحت در سرزمین هزارچشمه
mirassemnan.ir
اِدَلوا

«اِدَلوا» یکی از قدیمی ترین آبادی های چندهزارساله با چشمه سارهای فراوان و پرآب، مناظر بکر و بسیار زیبا و کوه های سربه فلک کشیده در استان سمنان است که روایت ها از کشتار همه مردم ساکنش به روزگار حمله ترکمانان به ایران حکایت دارد.

وجود درختان کهنسال انجیر و انار کوهی، بادام وحشی و بید و درختچه های جنگلی زرشک، تاغ و کوه های سر به فلک کشیده و چشمه ساران خروشان چشم اندازی زیبا به این منطقه بخشیده است که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

عبدالله آباد که در زبان محلی به آن اِدَلوا گفته می شود، یکی از روستاهای شهرستان سرخه در استان سمنان است. این روستا در ۷۰ کیلومتری غرب شهر سمنان، ۵۰ کیلومتری غرب سرخه در مسیر جاده سمنان - گرمسار و در نزدیکی لاسجرد قرار دارد.

این روستا به دلیل واقع شدن در میان کوه های جنوبی البرز، از آب و هوای مطلوبی برخوردار است که در فصل های مختلف به ویژه فصل تابستان می تواند مقصدی برای مسافران و گردشگران باشد.

حکایت تلخ کشتار همه مردم ساکن در این قلعه
روستای عبدالله آباد با توجه به قلعه های تاریخی موجود در آن بیانگر قدمتی بسیار دیرینه است که سابقه تاریخی آن ها به چندین هزار سال قبل باز می گردد. پیران کهنسال آبادی حکایت تلخ کشتار همه مردم ساکن در این قلعه را به روزگار حمله ترکمانان به ایران، شاید همان حمله دهشتناک مغول به کشور در دوره خوارزمشاهیان، روایت می کنند، اما بناهای بازمانده در روستا که خانه های قدیمی به شکل دست کنده های بسیار کهن و سکونت گاه قدما است، سابقه تاریخی این روستا را به چندین هزار سال قبل باز می گرداند.

این روستا با قدمت تاریخی خود با توجه به قلعه و گورستان مجاور آن که در ابتدای روستا واقع شده است و قبرهای موجود در آن و با توجه به برداشت های میدانی و موقعیت و استقرار کنونی روستا در دل کوه به دلیل نوعی مکان گزینی رزمی و استتار در مقابل دشمن و توجه به جاده ابریشم در ۱۱ کیلومتری روستا اهمیت زیادی داشته است.

عوامل مختلف جغرافیایی، طبیعی، اجتماعی و اقتصادی در شکل گیری روستای عبدالله آباد (ادلوا) دخیل بوده اند. شکل گیری روستا و دوام حیات اجتماعی آن به یک بستر فعالیت اقتصادی نیاز داشت. قرار گرفتن در مسیر حرکت آب های سطحی و سفره های آب های زیرزمینی و وجود چشمه و رودخانه و اراضی زراعی و باغی از جمله عواملی بود که باعث شد مردم روستای عبدالله آباد در این محل سکنی گزینند.

با توجه به وجود قلعه اذلوا و چهل پیچ (چل لی) و گورستان مجاور آن و اتاق های بسیار قدیمی در روستا و دو برج دیدبانی یا قراولخانه های دملوار و سرنادر کمر که روزگار ناامنی و غارت و چپاول راهزنان و مغولان و ترکمانان را تداعی می کند و وجود بقاع متبرکه امامزادگان شاهمردان (ع) و زین العابدین (ع) از نوادگان امام جعفر صادق (ع) به سابقه تاریخی این سرزمین کهن برمی گردد.

جاذبه های گردشگری ادلوا
برجینه، سینکچال، شاه مرگ، خاک آب، سر گندآب، چهل پلکان، گزنان، آبشار رامه دره، حمام های تاریخی، نادر کمر، محله های قدیمی، مغاره ها، چاه علی، غار طبیعی پندیرچل گرچ سر آسیاب روستا، آبشارهای خرد سلک، اسبی سل، کئوسل و رامه دره از جمله جاذبه های طبیعی این روستا هستند که بهانه خوبی برای مقصد گردشگران هستند.

رودخانه های دائمی ادلوا، برجینه و طاق بستانک و رودخانه های فصلی لوار، ناردره و دربجین دره نیز از دیگر جاذبه های گردشگری در روستای عبدالله آباد است. 

ابراهیم رهایی یکی از نویسندگان استان سمنان با هدف ثبت و ضبط ادبیات عامیانه روستای عبدالله آباد به جمع آوری اطلاعتی از این روستا پرداخته و آن را در کتاب ۲۹۰ صفحه ای با عنوان «ادلوا، سرزمین هزار چشمه» به چاپ رسانده است.

در این کتاب موقعیت جغرافیایی و طبیعی، آثار تاریخی و مناظر طبیعی، آداب و رسوم، گویش ادلوایی، فولکلور و فرهنگ عامه و واژه نامه ادلوایی این روستا آورده شده است که علاقه مندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با این روستای تاریخی چندهزار ساله به آن مراجعه کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1