14 ژوئیه 2020 - 21:38

ایران زیباست؛ مهاجرت پرندگان به بندرعباس

22 ژانویه 2020 - 13:00 dsfr.ir/2b2wn

ایران زیباست؛ مهاجرت پرندگان به بندرعباس
isna.ir
مهاجرت پرندگان به بندرعباس

هرسال حدود نود گونه انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی به استان هرمزگان سفر می کنند، که یکی از مناطق مهم برای زیست این نوع پرندگان ساحل شهر بندرعباس است.

این پرندگان از سیبری و آسیای میانه به تالاب های هرمزگان آمده و تا بهار آینده در این استان می مانند. مسیرهای اصلی پرندگان مهاجر، مسیر پروازی آفریقایی- اوراسیایی، مسیر پروازی آسیای مرکزی، مسیر پروازی شرق آسیا-استرالیایی و مسیر پروازی نیمکره غربی است. این نوع از پرندگان مهاجر از نوع حواصیلیان، آبچلیکیان، سلیمیان، کاکاییان، باکلانیان و پرستوهای دریایی هستند.

از علل کوچ پرندگان، تغییرات آب و هوایی، توسعه ناپایدار، خسارت زیستگاه، نشت و ریزش مواد نفتی در دریا، تولید سوخت با منشأ گیاهی و توسعه زمین های کشاورزی، توربین های بادی، دکل های مخابراتی، ساختمان های بلند و پنجره ها، آلودگی نوری و زباله ها و پلاستیک از عوامل تهدید و تاثیرگذار در روند زندگی و مهاجرت پرندگان است.

هرمزگان با بیش از دو هزار کیلومتر نوار ساحلی و ۱۴ جزیره، و داشتن چهار تالاب بین المللی مهم ترین زیستگاه های پرندگان مهاجر در فصل زمستان است. کوچ پرندگان مهاجر به زیستگاه های هرمزگان تا اواخر اسفند ادامه دارد. در شهر بندرعباس بخشی از پرندگان در کنار عموما در کنار ساحل و در خورهای داخلی شهر که آلودگی زیادی از دور ریختن پسماند و زباله ها و ورود آب فاضلاب در دریاست زندگی می کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1