جزئیات برگزاری چهارمین جشنواره صنایع دستی اعلام شد

18 ژانویه 2020 - 15:00 dsfr.ir/kj0rg

جزئیات برگزاری چهارمین جشنواره صنایع دستی اعلام شد
mehrnews.com
جزئیات برگزاری چهارمین جشنواره صنایع دستی اعلام شد

چهارمین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با مشارکت انجمن هنرمندان سفالگر (بخش ویژه) از ۱۳ تا ۲۱ بهمن در موزه ملی ایران برگزار می شود.

حسین خواجه بیدختی، سرپرست دفتر توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی درباره چهارمین جشنواره فجر صنایع دستی و هنرهای سنتی گفت: «مقدمات برگزاری این جشنواره از اوایل سال ۹۸ اندیشیده و برنامه ریزی های لازم انجام شد. در این راستا با الگوبرداری از جشنواره هنرهای تجسمی فجر وزارت ارشاد، آئین نامه بازنویسی و مقدمات فراخوان نوشته شد.»

او افزود: «فراخوان شرکت در این جشنواره از اول آذر در سامانه وزارتخانه رسماً اعلام و به صورت فیزیکی در اماکن فرهنگی، هنری و دانشگاهی ارائه شد، همچنین استان ها نیز فراخوان را اطلاع رسانی کردند. ما دو محور برای این جشنواره در نظر گرفتیم که یکی بخش نمایشگاه است که طبیعتاً یک سری آثار منتخب در یک فضای خاص که گالری جنبی بخش دوران اسلامی موزه ملی ایران است، به نمایش گذاشته می شوند.»
سرپرست دفتر توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی در ادامه تصریح کرد: «بخش دوم این جشنواره نیز تجلیل از هنرمندان است، هنرمندان شاخص این جشنواره هیئت داوران را تشکیل می دهند که انتخاب هایی خواهند داشت. به برگزیدگان، هفت سرو سیمین و ۱۴ لوح نقدیر اهدا خواهد شد و در مجموع از ۱۰ اثر برگزیده این هنرمندان تجلیل خواهد شد.»

او افزود: «در این فراخوان مهلت ارسال آثار به صورت تصویری تا ۲۵ دی اعلام شد و نتایج اولیه جشنواره، ۲ بهمن، مراسم تقدیر از برگزیدگان ۱۹ بهمن، افتتاحیه ۱۳ بهمن و اختتامیه ۲۱ بهمن اعلام شده است.»
بیدختی با بیان اینکه این رویداد امسال با همکاری انجمن سفال ایران از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در موزه ملی ایران برگزار می شود، تصریح کرد: «موزه ملی، فضایی در خور شأن این برنامه را مهیا کرده است. طبق آمار تاکنون حدود ۳۰۰ اثر برای شرکت اعلام آمادگی کرده اند که پس از داوری اولیه به نمایشگاه راه خواهند یافت.»

او خاطرنشان کرد: «در این دوره، نگاه ویژه ای به حوزه سفال داشته ایم، چون سفال نمود بیشتری نسبت به سایر رشته های صنایع دستی داشت و ما بخش ویژه ای را برای سفال در نظر گرفتیم. انجمن سفالگران کشور در کنار ما به جلب مشارکت هنرمندان این حوزه و انتخاب آثار که طبیعتاً در بخش داوری خواهد بود، کمک خواهند کرد.»

بیدختی تصریح کرد: «ما در فضای نمایشگاهی، امکان نمایش حداکثر ۲۰ اثر را داریم ولی در این نمایشگاه آثار حوزه سفال نمود بیشتری خواهند داشت. سال گذشته حوزه فلز مثل آثار استادباباخانی، نمود بیشتری داشت که این موضوع را میزان استقبال هنرمندان مشخص می کند. در داوری اولیه، آثار ممیزی و متناسب با ظرفیت گالری انتخاب می شوند، ولی داوری نهایی عملاً در طی برگزاری جشنواره اتفاق خواهد افتاد. در مراسم افتتاحیه این جشنواره که ۲۱ بهمن خواهد بود، آثار برگزیده و نتیجه داوری هیئت داوران را اعلام خواهیم کرد.»
او درباره نحوه داوری آثار گفت: «داوری متناسب با آثار در هر حوزه ای خواهند بود که هنرمندان شاخص آن حوزه برای داوری آثار دعوت خواهند شد. قاعدتاً در کنار یادبود تندیس سرو سیمین که دارای ارزش هنری است، جایزه ای ترکیب از نقدی و غیرنقدی که از آثار نفیس صنایع دستی ایران خواهد بود، به برگزیدگان اهدا خواهد شد.»

بیدختی تصریح کرد: «جوایز شامل نشان سرو سیمین از جنس نقره، جایزه نقدی و دست بافته فاخر صنایع دستی است که به ۷ هنرمند سرو سیمین و به ۱۴ هنرمند، لوح تقدیر اعطا می شود.»
جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر در سال ۹۵ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و از همان سال توسط سازمان وقت میراث فرهنگی لازم الاجرا شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1