5 سپتامبر 2021 - 23:37

ایران به هند نرسید

16 ژانویه 2020 - 17:00 dsfr.ir/bl2lm

نمایشگاه گردشگری

نمایشگاه های گردشگری این روزها در هند برپا است. ایران طبق اعلام قبلی قرار بود در این نمایشگاه ها حضور داشته باشد اما در آن ها غایب است.

هند جزو ۲۰ کشور هدف گردشگری ایران است. دو کشور تفاهم نامه های زیادی برای توسعه همکاری ها بویژه در بخش گردشگری دارند. دو سال پیش در سفر رییس جمهور به هند تفاهم نامه ای کنسولی با این کشور امضا شد تا دیپلمات های ایرانی و هندی بی نیاز از ویزا به خاک یکدیگر سفر کنند.

این تفاهم نامه مقدمه ای بود برای توافق دو کشور برای صدور روادید الکترونیکی برای اتباع ایرانی و هندی. چند روز پیش دیداری بین وزیر فرهنگ و توریسم هند و معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران صورت گرفت که هر دوی آن ها بر افزایش سفر پس از این توافق دو جانبه اذعان کردند.

محسن جوادی در آن دیدار گفت که یکی از راه های گسترش روابط بین دو کشور توریسم فرهنگی است. سینها پاتل - وزیر فرهنگ و توریسم هند ـ هم هفتادمین سالگرد روابط ایران و هند را بهانه ای برای گسترش روابط فرهنگی بین دو کشور قرار داد و گفت که کشور هند همواره به ایران به عنوان یک شریک خوب و یک همسایه دوست نگاه می کند که این باعث می شود روابط ما گسترده تر و عمیق تر شود. فرصت های زیادی بین ایران و هند در خصوص توریسم و گردشگری وجود دارد که باید به آن توجه شود.

سال پیش علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دیدار با سفیر هند در ایران خواستار تبادل گردشگران بیشتر بین دو کشور شد و گفت که آمادگی دارد مشکلات و موانع موجود در مسیر همکاری بین دو کشور را با کمک مسؤولان هند بررسی و رفع کند.

رقم مبادلات گردشگری ایران و هند در سال های اخیر مشخص نیست اما در سال ۱۳۹۶ پیش از آن که روادید به شکل الکترونیکی صادر شود، هر طرف حدود ۵۰ هزار مسافر به یکدیگر صادر می کرد.

سیاستگذاری های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سال های اخیر نشان می دهد که می خواهد نگاه ویژه ای به هند داشته باشد. این وزارتخانه حتی درخواست بررسی امکان لغو روادید توریستی بین دو کشور را مطرح کرده است.

در جدول نمایشگاهی که اردیبهشت ماه امسال دفتر تبلیغات و بازاریابی گردشگری منتشر کرد نیز نام چند نمایشگاه گردشگری هند دیده می شود که ایران قصد حضور در آن ها را داشت. این نمایشگاه ها قرار بود در شهرهای مومبای و دهلی برگزار شود. نمایشگاه هایی که به عنوان شبکه بزرگ بازاریابی در صنعت گردشگری (شرق آسیا و هند) معرفی شده اند اما پیگیری های خبرنگار ایسنا نشان می دهد ایران در آن ها غایب است.البته تاریخ برپایی یکی از این نمایشگاه ها(مومبای) به آینده موکول شده است.

به نظر می رسد با آن که هند جزو کشورهای در اولویت نخست گردشگری ایران است اما هنوز استراتژی مشخصی برای آن تعریف نشده و اهمیت ارزش اقتصادی حضور در آن ها درک نشده است.

غیبت ایران در کشوری چون هند وقتی بیشتر به چشم می آید که انتظار می رود در وضعیت موجود و پس از تحولات و حوادث اخیر منطقه، ایران نمایش پر قدرت تری دست کم در کشورهای هدف گردشگری داشته باشد.

حضور ایران در این نمایشگاه ها از ۱۵ دیماه به فراخوان گذاشته شد، تقریبا دو هفته پیش از آغاز این نمایشگاه ها. مسؤولیت این نمایشگاه ها با شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی است که از آبان ماه طی نامه ای از معاونت گردشگری، مسؤول پاویون غرفه های ایران در تمام نمایشگاه های خارجی شده است؛ زمانی که نیمی از نمایشگاه های انتخابی همین معاونت توسط کانون اتومبیلرانی و جهانگردی برپا شده بود. هر دوی این شرکت ها زیرمجموعه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هستند.

علت این واگذاری، آن هم در وسط سال مشخص نیست، اما مسؤولان شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی این توضیح را داده اند که «کانون طبق تصمیم شورای سیاست گذاری نمایشگاه های بین المللی در ابتدای امسال به عنوان مجری تمام نمایشگاه های خارجی در سال ۹۸ تعیین شده بود که با ابلاغ معاون گردشگری کشور در ماه آبان، پاویون این نمایشگاه ها به شرکت مادر تخصصی واگذار شد و این شرکت نیز در حال انتخاب مجری برای این پاویون ها است.»

این شرکت به عنوان مجموعه ای دولتی قصد دارد اجرای پاویون ایران را طی یک مزایده به شرکت های خصوصی واگذار کند تا طبق گفته مدیرعامل آن از این طریق، کسب درآمد شود. این تصمیم آژانس های گردشگری را نگران کرده است چرا که معتقدند: این شکل برگزاری، فضا را به سمت کسب سود پیش می برد و نمایشگاه ها را از حالت تخصصی خارج می کند.

به نظر می رسد فراخوان دیرهنگام برای انتخاب مجری خصوصی، باعث از دست دادن فرصت حضور در برخی نمایشگاه های بین المللی از جمله هند که جزو بازار هدف گردشگری ایران بوده، شده است. هرچند کهدفتر تبلیغات و بازاریابی گردشگری به ایسنا اطلاع داده نمایشگاه های دیگری را در هند جایگزین این فرصت های از دست رفته کرده است اما جزئیات و وضعیت آن ها هنوز مشخص نشده است.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی در نشست خبری که اوایل آذرماه برگزار شد و رسما اعلام کرد که مسؤولیت نمایشگاه های بین المللی به این شرکت واگذار شده است به جای اطلاع رسانی و شرح جزئیات برنامه درباره نمایشگاه هایی که زمان برگزاری آن ها نزدیک بود، به طور خاص از پیگیری برای حضور در نمایشگاه های فیتور اسپانیا، روسیه و آلمان خبر داد، درحالی که همان موقع نمایشگاه های اسپانیا و آلمان، متولی و مجری مشخصی داشتند و حضور ایران در نمایشگاه ها درحال پیگیری بود و این انتظار می رفت تمرکز از سوی متولی جدید روی نمایشگاه هایی باشد که کمتر به آن ها توجه می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1