13 ژوئیه 2024 - 01:08

خسارت دوبله گردشگری از قطعی اینترنت

5 ژانویه 2020 - 09:00 dsfr.ir/na8ed

خسارت دوبله گردشگری از قطعی اینترنت
setare.com
اینترنت

با قطعی اینترنت در کشور آژانس های مسافرتی بخش خصوصی مشتریان خود را به آژانس های دولتی مجهز به اینترنت حمایتی باختند و علاوه بر آن در ۵ روزی که کشور بدون اینترنت سپری کرد زیان مالی چشمگیری به این صنف در بازار گردشگری وارد شد.

قطعی اینترنت در روزهای پایانی آبان موجب شد بسیاری از مشاغل با مشکلات قابل توجه مواجه شوند که شاغلان حوزه گردشگری نیز از این امر مستثنی نبوده اند. آژانس های مسافرتی یکی از مشاغل حوزه گردشگری هستند که در پنج روز قطعی اینترنت در کشور متضرر شده اند. در این میان آژانس های مسافرتی بخش خصوصی فعال در کشور از نظر اقتصادی دوبله متضرر شده اند.

زیرا با قطع شدن اینترنت در این ۵ روز نه تنها نتوانستند خدمات لازم را به مسافران بدهند بلکه مسافران آنها نیز توسط آژانس های دولتی جذب شدند که همین تورربایی دولتی ها از خصوصی ها طبق اعلام بازماندگان قطع اینترنت در بازار گردشگری، باعث از دست دادن مشتریان دائمی و بلندمدت آژانس های بخش خصوصی شده است. بنابراین آژانس های بخش خصوصی نه تنها در آن ۵ روز نتوانستند فعالیت داشته و هر روز آن را با ضرر مالی سپری کردند بلکه اغلب مشتریان دائم آنها که شامل صاحبان تورهای خارجی، گردشگران خارجی و... هستند را نیز آژآنس های دولتی با ارسال پیام جذب کرده و به مشتری دائمی خود تبدیل کردند.

این آژانس ها به علت اینکه دولتی هستند به راحتی توانستند در زمان قطعی اینترنت خدمات لازم برای برقراری اینترنت را دریافت کنند و آژانس های دولتی بدون هیچ مشکلی به فروش و رزرو بلیت، رزرو هتل و سایر فعالیت های خود پرداختند.

حرمت الله رفیعی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در این باره عنوان کرد: تمامی فعالیت های آژانس های مسافرتی اعم از فروش بلیت، اجاره هتل و رزروها به واسطه اینترنت صورت می پذیرد در قطعی ۵ روزه اینترنت در کشور با وجود تماس های مکرر با مسوولان مرتبط با این امر برای وصل کردن اینترنت آژانس های مسافرتی صحبت کردیم اما آنها این کار را انجام ندادند.

نبود اینترنت موجب از دست دادن حدود ۱۰ هزار مسافر برای آژانس های بخش خصوصی شد که به همین دلیل این آژانس ها روزانه حدود ۴ میلیارد تومان در حوزه گردشگران خارجی زیان مالی را تجربه کردند؛ اما گردشگران داخلی در زمان قطعی اینترنت بین المللی می توانستند به راحتی و با استفاده از اینترنت داخلی با آژانس های مسافرتی ارتباط برقرار کرده و جهت خرید بلیت یا رزرو هتل اقدام کنند. رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران افزود: در حال حاضر بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ آژانس مسافرتی دولتی در تهران فعال هستند که موسس آنها ارگان ها و نهادهایی هستند که دایره فعالیت آنها خارج از گردشگری است که این مراکز شامل وزارتخانه ها، بانک ها، صنایع خودروسازی، ایرلاین ها و... می شود.

رفیعی تاکید کرد: طبق بند«ث» ماده ۱۰۰ قانون برنامه ششم توسعه باید وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بخشی از فعالیت های این حوزه را به بخش خصوصی واگذار کند؛ زیرا در این ماده از قانون آمده است: «سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می تواند بخشی از تصدی گری خود را به تشکل های حرفه ای تخصصی که براساس قانون تشکیل شده اند واگذار کنند.» ما نیز در حال حاضر خواستار اجرایی کردن اصل ۴۴ هستیم و در همین راستا نیز با نمایندگان مجلس، دیوان عالی کشور و قوه قضائیه صحبت هایی کرده ایم.

بررسی های «دنیای اقتصاد» نشان می دهد در پنج روز قطعی اینترنت آژانس های مسافرتی بخش خصوصی به دو دلیل ناتوانی در برقرار شدن اینترنت بین المللی که موجب عدم ارتباط با مشتریان شد و همچنین ارسال پیام از سوی آژانس های دولتی به مشتریان خارجی جهت فروش، رزرو و سایر خدمات متضرر شدند. مهم تر از ضرر مالی ۵ روز قطعی اینترنت علت اصلی متضرر شدن آژانس های مسافرتی از دست دادن مشتریان دائم خود است.

1