31 اکتبر 2020 - 21:59

نمایش بزرگترین مجموعه خصوصی روم باستان

4 ژانویه 2020 - 15:00 dsfr.ir/yh9ek

مجسمه روم باستان

مجسمه بزرگی از الهه نیل، کروکدیلی خشمگین و ابوالهولی که زانو زده است، تنها تعداد کمی از گنجینه عظیم هنر روم باستان هستند که برای سال های متوالی از دید عموم مردم پنهان شده بودند و حالا قرار است به نمایش گذاشته شوند.

این مجموعه ارزشمند که شامل ۶۲۰ مجسمه مرمر روم باستان می شود به خانواده «تورلونیا» ـ یکی از خانواده های اشرافی ایتالیا ـ تعلق دارد که یا در املاکی که به این خانواده تعلق دارند کشف شده اند یا توسط افراد این خانواده در طول زمان از خانواده های اشرافی دیگر خریداری شده اند.

از آنجا که بازدید از این مجموعه برای افراد بسیار محدودی امکان پذیر بود، این مجموعه به شهرت بیشتری دست پیدا کرد. حتی کارشناسان نیز اطلاعات این مجموعه تاریخی ـ هنری را از طریق کاتالوگی که تنها یک بار آن هم در سال ۱۸۸۴ منتشر شده بود، کسب کرده بودند.

اما حالا قرار است بخشی از این مجموعه خصوصی که یکی از مهم ترین آثار به جا مانده از هنر روم باستان در جهان محسوب می شود برای عموم مردم به نمایش گذاشته شود.

نزدیک ۱۰۰ مجسمه از برترین آثار این مجموعه که شامل سردیس، تندیس و کتیبه متعلق به بازه زمانی بین قرن پنجم پیش از میلاد مسیح تا قرن چهارم پس از میلاد مسیح می شوند در رم به نمایش گذاشته خواهند شد.

«سالواتور ستیس» که یکی از باستان شناسان برجسته ایتالیا محسوب می شود مدیریت این نمایشگاه را که «مرمرهای تورلونیا» نام دارد، بر عهده خواهد داشت.

 قرار است پیش از ارسال این مجموعه به معتبرترین موزه های سراسر جهان در قالب یک تور جهانی، فعالیت نمایشگاه «مرمرهای تورلونیا» تا ژانویه سال ۲۰۲۱ ادامه داشته باشد.

مسوولان برگزاری این نمایشگاه امیدوارند پس از اتمام تور جهانی این مجموعه ارزشمند، یک نمایشگاه دائمی در رم به این مرمرها اختصاص داده شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1