وقتی یک تخریب، عامل خیر می شود

پدیدار شدن ساختارهای سنگی مربوط به لایه های باستانی در تپه شهن آباد

10 اوت 2015 - 15:30 dsfr.ir/n83lc

عملیات گمانه زنی در تپه "شهن آباد" با هدف حفاظت و جلوگیری از تخریب بیش از حد این محوطه تاریخی، به پدیدار شدن ساختارهای سنگی مربوط به لایه های باستانی در این محوطه منجر شد.

حسن دهقانی فرد، سرپرست هیأت گمانه زنی به منظور تعیین حریم تپه "شهن آباد" با اعلام این خبر گفت: تپه "شَهن آباد" در روستای شَهن آباد یکی از مهم ترین تپه های باستانی شهرستان نورآباد استان لرستان است که سال های گذشته به علت گسترش بافت مسکونی آسیب های جدی دیده است. به همین دلیل در سال 1380 توسط هیأت بررسی شهرستان نورآباد به سرپرستی عمران گاراژیان مورد بررسی و شناسایی قرار گرفت و به پیشنهاد وی با شماره 4155 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

این باستان شناس افزود: در بررسی سطحی این محوطه که در سال های پیش انجام شده است، شواهد فرهنگی مربوط به ادوار نوسنگی، مس و سنگ، برنز و دوره اشکانی شناخته شده است.

دهقانی فرد با اشاره به اهمیت بالای این تپه ارزشمند و شدت آسیب های وارده به آن در اثر گسترش و توسعه روستا اظهار کرد: این عوامل باعث شد تعیین عرصه حقیقی و پیشنهاد حریم تپه "شَهن آباد" در جهات مختلف در دستور کار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان لرستان قرار گیرد. این اقدام با استفاده از گمانه زنی به منظور حفاظت و جلوگیری از تخریب بیش از حد این محوطه تاریخی و با هدف ارائه ضوابط حفاظتی مربوطه انجام می شود.

دهقانی فرد با اشاره به ایجاد 20 گمانه به ابعاد 1*1 متر در جهات مختلف این تپه اضافه کرد: نتایج حاصل حاکی از گسترش این تپه در جهات جنوب، جنوب غرب و بیشتر رو به مزارع کشاورزی است تا بافت مسکونی بخش شمالی تپه! در گمانه های اولیه بخش های جنوبی که نزدیک به جسم ظاهری تپه زده شدند، بخش هایی از ساختارهای سنگی به دست آمد که بعد از ثبت و مستندنگاری، ادامه کار در این گمانه ها متوقف می شود.

وی با بیان اینکه بیشترین گمانه ها در نیمه جنوبی تپه زده شد، گفت: در نیمه شمالی تپه که مورد هجوم بافت مسکونی روستا واقع شده است در بخش بالایی کوچه ضلع شمالی تپه، تنها در یک گمانه به شواهد فرهنگی که شامل ساختارهای سنگی بود برخورد کردیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1