کشف بقایای کاخ باستانی «مایاها»

29 دسامبر 2019 - 13:00 dsfr.ir/7m9yj

کاخ باستانی مایا

باستان شناسان با کاوش در بخش های شرقی مکزیک به بقایای کاخی بزرگی برخوردند که حدود هزار سال پیش توسط اشراف زادگان «مایاها» مورد استفاده قرار می گرفته است.

بقایای این کاخ عظیم که حدود ۵ متر ارتفاع، ۵۵ متر طول و ۱۵ متر عرض دارد در شهر باستانی «کوبولا» که در نزدیکی شهر مدرن و توریستی «کانکون» واقع شده است، کشف شد.

طبق بیانیه ای که توسط موسسه ملی انسان شناسی و تاریخ مکزیک منتشر شده است، این کاخ باستانی برای دو دوره طولانی یعنی از ۶۰۰ تا ۱۰۵۰ میلادی مورد استفاده قرار می گرفته است.

تمدن مایاها در بازه زمانی ۲۵۰ تا ۹۰۰ میلادی یعنی درست در زمان سلطه بر مناطقی که اکنون بخش هایی از مکزیک، گواتمالا، بلیز و هندوراس محسوب می شوند، به اوج خود رسیده بود.

این کاخ باستانی در بخشی از شهر باستانی «کوبولا» کشف شد که به عنوان یک محوطه باستانی شناسی متعلق به دوران پیش از هیسپانیک شناخته می شود.

«آلفردو بررا» که یک باستان شناس است با انتشار ویدئویی رسمی بیان کرد :« این تازه شروع کار است؛ ما اکنون در اول راه کشف یکی از بزرگترین بناهای این منطقه هستیم.»

شهر باستانی «کولوبا» روابط تجاری مستحکمی با دیگر شهرهای مایا همچون «اک بالام» یا «چیچن ایتزا» داشت.

کاوشگران مکزیکی در کنار کشف این کاخ باستانی در تلاشند تا بقایای چهار بنای باستانی دیگر که در منطقه ای به اسم «گروه سی» واقع شده اند را نیز کشف کنند. منطقه «گروه سی» که در میدان مرکزی شهر باستانی «کولوبا» واقع شده است، بخش هایی از یک محراب، دو ساختمان مسکونی و یک ساختار دایره ای شکل که گمان می رود اجاقی عظیم باشد را شامل می شود.

متخصصان مرمت و بازسازی همچنین پروژه هایی برای درختکاری در شهر باستانی «کولوبا» را در نظر گرفته اند تا این مکان تاریخی را از آسیب های طبیعی همچون سیل و نور خورشید حفظ کنند.

مایاها یکی از بزرگترین تمدن های نیمکره غربی را که بخش های عظیمی از آمریکای مرکزی را دربرمی گرفت، به وجود آوردند. شهرهای متعلق به این تمدن معمولا شامل معبد هرمی شکل و ساختمان هایی با تخته سنگ های عظیم بود. زراعت و صنعت ساخت فولاد، سیستم های آبیاری ویژه و سیستم نوشتاری هیروگلیف از ویژگی های این تمدن بود.

اما تمدن مایاها در فاصله بین 800 تا 1000 میلادی به سرعت دچار افول شد که دانشمندان جنگ، آب و هوا، بیماری و سیاست را از عوامل موثر بر این رویداد می دانند. با این حال شهرهایی همچون «چیچن ایتزا» که خانه اکتشافات باستان شناسی زیادی است، بیش از دیگر شهرهای این تمدن پابرجا باقی ماندند. 

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1