9 اکتبر 2021 - 03:10

زلزله بوشهر، قلعه کلات را مجروح کرد

28 دسامبر 2019 - 15:00 dsfr.ir/5u3h7

قلعه کلات بوشهر

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر خبر داد: به دنبال وقوع زلزله ۴/۹ ریشتری بوشهر صبح جمعه ششم دی، دیوار سمت غربی «قلعه کلات» تخریب شد.

نصرالله ابراهیمی توضیح داد: قلعه کلات اهرم یا قلعه «زائر خضر خان» در شهر اهرم از توابع بخش مرکزی شهرستان تنگستان است که در دو فاز در سال های اخیر اقدامات مرمتی روی آن انجام شده بود.

به گفته ی او؛ در بخش غربی قلعه دیوار حفاظتی نداشت که در سال ۱۳۸۴ با هدف حفاظت از خود قلعه، دیواری حفاظتی به صورت موقت در این بخش از قلعه طراحی شده بود.

او با بیان این که بر اساس طرح تهیه شده این دیوار باید در فازهای مرمتی بعدی مقاوم سازی و استحکام بخشی می شد، افزود: به دلیل نبود اعتبار کافی تا کنون عملیات مقاوم سازی بر روی ان انجام نشده بود، که در این زلزله متاسفانه تخریب شد.

وی علت این تخریب را این طور بیان کرد: به دلیل نداشتن اعتبارات کافی امکان بازسازی نبود و متاسفانه در این اتفاق با توجه به نشستِ پِی، دیوار شکم می کند و در این زلزله پایین می آید.

او با این وجود نسبت به نداشتن ارزش تاریخی این دیوار در قلعه تاکید کرد و گفت: تا این لحظه گزارش دیگری از وارد شدن آسیب های احتمالی به بناهای تاریخی مناطقی که درگیر زلزله شده اند، به میراث فرهنگی استان ارائه نشده است. اما کارشناسان میراث فرهنگی به مناطق مختلف استان اعزام شده اند تا آثار را بررسی و پایش کنند.

ابراهیمی افزود: خوشبختانه به نظر می رسد وضعیت آثار تاریخی محوطه های تاریخی مانند «بردک سیاه» و «چرخاب» و دیگر مناطق مناسب باشد.

معاون میراث فرهنگی استان بوشهر اما از برنامه ریزی ها برای واگذاری قلعه «کلات» به بخش خصوصی خبر داد و ادامه داد: طراحی درنظر گرفته شده برای این دیوار، یک سایت فرهنگی است، چون در کنار آن هیچ اثر تاریخی قرار ندارد.

زلزله جمعه ۶ دی ساعت ۵:۲۳ دقیقه بامداد رخ داد که بخشی از مردم شهرها و روستاهای شهرستان های دشتستان و تنگستان آن را احساس کرده اند. مرکز این زلزله که به بزرگی ۴.۹ ریشتر بود در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهر کلمه واقع در شهرستان دشتستان استان بوشهر را لرزاند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1