موزه موسیقی سنتی جنوب در بوشهر افتتاح شد

25 دسامبر 2019 - 15:00 dsfr.ir/764wd

موسیقی سنتی جنوب

موزه موسیقی سنتی جنوب، در مراسمی با حضور معاون اول رئیس جمهوری و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پیش از ظهر امروز دوشنبه 2 دی 98 در بوشهر افتتاح شد.

این موزه در سفر امروز اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و دکتر علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، به بوشهر به طور رسمی به بهره برداری رسید.

این موزه با توجه به پیشینه و سوابق موسیقی بوشهر و غنای موسیقایی این استان و تنوع نواهای موسیقی در خطه جنوب به منظور نگهداری ادوات و وسایل موسیقی محلی که از دیرباز در بین مردمان این دیار دارای ارزش فرهنگی و تاریخی بوده اولین موزه موسیقی بوشهر، افتتاح شد.

در این موزه ادوات و وسایل موسیقی جنوب و بوشهر از ابتدایی ترین ساز تا بروز ترین تجهیزات موسیقی محلی جنوب برای علاقه مندان به معرض نمایش گذاشته شده است.

از دیگر وسایل موجود در این موزه می توان به ادوات موسیقیایی جشن و آیین های شادی، موسیقی عزا و سوگواری، نی مه خوانی جاشوها و صیادان جنوبی بر روی لنج ها و قایق های صیادی اشاره کرد.

به گفته عبدالرحمان برزگر مدیر و بنیانگذار این موزه هدف از تاسیس چنین مکانی حفظ و نگهداری میراث موسیقایی جنوب کشور و همچنین بازشناخت و مستندنگاری حوزه موسیقی بوشهر است و همه نغمه ها و سازهای محلی بوشهر در این موزه نگهداری می شود که اکثریت این وسایل و نواها در فهرست آثار ملی به عنوان میراث ناملموس و ملموس در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

موزه موسیقی سنتی جنوب کشور در روستای احمدآباد استان بوشهر واقع شده و با اعتبار 4/7 میلیارد ریال سرمایه گذاری از سوی بخش خصوصی ایجاد شده  است. 

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1