28 ژانویه 2022 - 11:22

دو مطالبه استارت آپی از وزیر گردشگری

21 دسامبر 2019 - 17:00 dsfr.ir/yp5b2

دو مطالبه استارت آپی از وزیر گردشگری
asanteb.com
دو مطالبه استارت آپی از وزیر گردشگری

گردشگری یکی از پرکاربردترین صنایع دنیاست به این معنی که نسبت تعداد نیروی کار به میزان سرمایه گذاری مورد نیاز در آن از بقیه صنایع بیشتر است به طوری که از هر ۱۰ شغل در جهان یک شغل مرتبط با گردشگری است. همین موضوع باعث شده تا توسعه گردشگری به عنوان یکی از راه حل های پیشرفت ایران که نیروی کار فراوان دارد مطرح باشد.

در چند سال اخیر کسب وکارهای نوپای بسیاری در این حوزه به راه افتاده است. اول این هفته، وزیر گردشگری جلسه ای با نمایندگان تعدادی از این گروه ها که با عنوان «کارگروه جوانان در گردشگری» که در اتاق بازرگانی تهران و ایران فعال است، برگزار کرد.در این جلسه ابتدا نمایندگان این کارگروه به بیان پیشنهادهای خود پرداختند. مجید حسینی نژاد مدیر این کارگروه گفت که ما به رشد گردشگران ورودی به ۵/ ۲ برابر وضع موجود در طول هفت سال آینده نیاز داریم تا به افق چشم انداز ۱۴۰۴ که جذب ۲۰ میلیون گردشگر خارجی است دست پیدا کنیم از همین رو ما، جمعی از کسب و کارهای نوپای گردشگری که در اتاق بازرگانی گرد هم آمده ایم به این نتیجه رسیده ایم که این مهم جز از طریق «بازآفرینی اکوسیستم گردشگری ایران» ممکن نیست.

در ادامه جلسه وی تعریفی از اکوسیستم نوآوری در گردشگری ارائه کرد که در آن باید فضا به گونه ای مهیا شود که جوانان بتوانند کسب و کارهای گردشگری را به راحتی راه اندازی کنند و این اکوسیستم به گونه ای پرقدرت این امکان را فراهم کند که چرخه نوآفرینی در گردشگری خود را بروزرسانی و تقویت کند. ویژگی بارز یک اکوسیستم مکانیزمی است که درونزا بوده و منجر به توسعه و پایداری محیط گردشگری می شود.

وی افزود: ما باید به دنبال ایجاد چمنزاری از کسب و کارهای متنوع و فراگیر باشیم و نه شکل دادن به چند چنار بلند از شرکت های بزرگ. همانطور که اکوسیستم استارتاپی توسط یک معاونت در ریاست جمهوری رقم خورد و رشد چشمگیری در زمینه کسب و کارهای نوپا در ایران رقم زد، محقق شدن اکوسیستم گردشگری نیز نیاز به یک راهبر ارشد در دولت دارد. که این نقش می تواند توسط وزیر گردشگری رقم بخورد. راهبری در کلام عینیت پیدا می کند و در صورتی که شما این موضوع را به عنوان هدف ابراز کنید، گفتمان بازآفرینی اکوسیستم گردشگری جاری می شود و کسب و کارهای نوپا از سایر مقامات دولتی نیازمندی های خود را مطالبه خواهند کرد.

وی ادامه داد: علاوه بر راهبری برای شکل دادن اکوسیستم نوآوری در گردشگری، به مشوق های مالی غیرمستقیم، تسهیل قوانین برای ورود نوپاها، حمایت از شکل گرفتن شتاب دهنده های تخصصی و در نهایت به خلق رسانه هایی برای تشویق جوانان به ورود و نقش آفرینی در این اکوسیستم نیز نیاز است. در ادامه چند تجربه موفق در این زمینه ارائه و تاکید شد بر اینکه گرد هم جمع شدن فعالان حوزه گردشگری هم افزایی های فراوانی را رقم خواهد زد که می توان با حمایت های حداقلی آن را تحریک کرد.

وزیر گردشگری پس از شنیدن این پیشنهادها، مواردی را پیگیری کرد از جمله اینکه از معاون گردشگری خواست تا مجوز گردشگری الکترونیک در اسرع وقت عملیاتی شود و همچنین جمع حاضر را برای رویداد شب یلدای گردشگری دعوت کرد. وزیر در نهایت پیشنهاد کرد که جمعی از استارت آپ های حوزه گردشگری در نشست مدیران کل استان ها حضور پیدا کنند تا بتوانیم این فعالیت های اثرگذار را در کل کشور گسترش دهیم.به طور کلی پیشنهاد «کارگروه جوانان در گردشگری» برای وزیر گردشگری این بود که این وزارتخانه محوریت بازآفرینی اکوسیستم گردشگری را در ایران بر عهده بگیرد و مونسان ضمن استقبال از این پیشنهاد و حمایت از طرح ارائه شده، پیشنهاد کرد این طرح پخته تر شود و دستورالعمل و راهکارهای اجرایی دقیق و جزئی برای عملیاتی کردن آن توسط کارگروه ظرف یک ماه آینده تدوین و به وی ارائه شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1