28 سپتامبر 2022 - 16:27

سیل به ۶ بنای تاریخی اهواز خسارت وارد کرد

21 دسامبر 2019 - 09:00 dsfr.ir/jh7y4

هتل قو اهواز

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خوزستان از آسیب دیدن ۶ بنای تاریخی در چهار شهرستان استان اهواز در سیل اخیر خبر داد.

حکمت الله موسوی با بیان این که از مسئولان ادارات و پایگاه های این استان، درخواست شده تا با پایش آثار تاریخی استان وضعیت آن ها را به اداره کل استان گزارش دهند، اظهار کرد: بخشی از سقف های هتل تاریخی «قو» به دلیل آسیب هایی که از گذشته به آن وارد شده بود، در بارندگی های چند روز گذشته ریزش کرده است.

او با اشاره به ریزش بخشی از دیواره ی خانه «نجف خان» در شهرستان بهبهان،  ادامه داد: پایه های پل تاریخی «سید صالح» در شهرستان کارون نیز هنوز زیر آب است و تا پایین نرفتن کامل آب، امکان بررسی وضعیت این پل تاریخی وجود ندارد.

وی با اشاره به آسیبی که به بخشی از دیواره ها و تزئینات خانه تاریخی «افضل» در شهرستان شوشتر وارد شده است، گفت: مناطق همجوار و بخشی از بنای تاریخی «دورقی» و حیاط خانه تاریخی «علیزاده» نیز در این سیل نشست کرده اند.

او با بیان این که هیچ گزارشی تا این لحظه از وضعیت سازه های آبی تاریخی شوشتر داده نشده است، افزود: هر چند احتمالا با تخریب ها و شستگی هایی در برخی مناطق روبه رو هستیم، اما هنوز گزارش های رسمی و اطلاعات دقیقی از مناطق تاریخی آبادان، شوش، چغازنبیل، خرمشهر یا دزفول داده نشده است.

با این وجود موسوی از فعال بودن فضاهای تاریخی، موزه ها و خانه های تاریخی قابل بازدید زیر نظر وزارتخانه میراث فرهنگی خبر داد و در ادامه گفت: به دلیل خاکی بودن محوطه های برخی از فضاهای تاریخی و جهانی مانند چغازنبیل یا شوش که در زمان بارندگی های کوچک نیز گل آلود می شوند، قطعا در شرایط حاضر، بازدیدها به کندی انجام می شود و حضور گردشگران را مختل می کند، اما خوشبختانه موزه ها این شرایط را ندارند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان خوزستان تاکید کرد: تا ثابت نشدن وضعیت آثار تاریخی و پایین نیامدن آب به طور کامل، نمی توان دقیق تر درصد آسیب های وارد شده را تخمین زد یا اعتبار برای آن ها درخواست کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1