17 آوریل 2024 - 01:15

نمایشگاه دست ساخته های دختران بلوچ ایران در مجموعه سعدآباد برگزار می شود

12 دسامبر 2019 - 09:00 dsfr.ir/nr0wv

نمایشگاه دست ساخته های دختران بلوچ

نمایشگاه دست ساخته های دختران بلوچ ایران، 22 آذر تا 3 دی در گالری ملی صنایع دستی واقع در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد برگزار می شود و آیین افتتاحیه آن از ساعت 14 تا 17 روز جمعه 22 آذر خواهد بود.

این نمایشگاه شامل مجموعه ای از صنایع دستی، آثار سوزن دوزی متعلق به دختران بلوچ به سرپرستی الهام فتح اللهی است که به همت معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مشارکت مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد دایر شده است.

الهام فتح اللهی، جوان خیر اهل زنجان متولد ۱۳۷۰ با خرید صنایع دستی زنان بلوچ و فروش آن ها در بازار، به کسب و کار زنان سوزن دوز رونق بخشیده است.

او به مناسبت هفته صنایع دستی (۲۰ تا ۲۶ خرداد 1398) کارهای زنان بلوچ را به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آورد تا از فروش ساخته های فاخر سرانگشتان هنرمند آنها، درآمدی برایشان دست و پا کند.

فتح الهی سرپرستی دانش آموزان دو مدرسه در روستاهای مرزی بلوچستان را بر عهده دارد و تاکنون بیش از ۶۰۰ قطعه صنایع دستی زنان بلوچ شامل گوشواره، پابند و دستبند را از زنان فاخردوز روستانشین بلوچ خریده و آنها را در نمایشگاه های ملی و بین المللی داخلی عرضه کرده است.

صنایع دستی سیستان و بلوچستان نماد فرهنگ اصیل و تاریخ کهن و هنر بی مثال مردم این سرزمین اسطوره ای است، گوهرِ پاکیزه و قیمتیِ مردمی که نه به وسیله صنعت که به دستِ پرتوان صنعتگران، هنرمندان و بافندگان این دیار کهن تولید شده، گوهر پاکیزه که برآمده از رنجِ آدمیزاد است.

سیستان و بلوچستان دارای صنایع دستی متنوع و جذاب بی نظیری است که حاصل ذوق و خلاقیت ذهن و دستان توانای زنان و مردان هنرمند این خطه است و از جایگاه ویژه ای در میان مردم و به ویژه اقوام و عشایر برخوردار و پاسخگوی همه سلیقه هاست و جذابیت های خاص آن ها سبب شده تقریباً هیچ مسافری از این استان دست خالی بر نگردد. 

نقوش به کار رفته بر روی آثار هنری سیستان و بلوچستان از دیرباز تاکنون توجه هر بیننده ای را به خود جلب کرده و همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

علاقه مندان می توانند برای مشاهده آثار هنری مذکور از 22 تا 3 دی سال جاری از ساعت 9 تا 16 به گالری ملی صنایع دستی به نشانی میدان تجریش، میدان دربند، مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد مراجعه کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1