2 سپتامبر 2021 - 06:09

چتر ارزی برای توریست های خارجی

4 دسامبر 2019 - 09:00 dsfr.ir/d69te

چتر ارزی برای توریست های خارجی
seeiran.ir
چتر ارزی برای توریست های خارجی

وزارت گردشگری، طرح صدور کارت ارزی را برای گردشگران خارجی در دست اجرا دارد. با توجه به چالش های موجود در حوزه ارزی و چند نرخی بودن ارز که مشکلات بسیاری را برای توریست های خارجی به وجود آورده، شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی به عنوان مجری امور تصدی گری وزارت میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی با اجرای این طرح چتر ارزی را برای توریست های خارجی ایجاد می کند.

خشایار نیکزادفر مدیر عامل و عضو هیات مدیره شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی در نشست خبری روز گذشته به بررسی اقدامات صورت گرفته و طرح های در حال اجرا پرداخته و بر ۷ طرح وزارت گردشگری برای رونق بازار توریسم داخلی و خارجی اشاره کرد. نخستین طرح شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی اجرای طرح صدور کارت ارزی است که شرکت های تفریحاتی با مشارکت بخش خصوصی در حال آماده سازی زیرساخت های این بخش با صدور بلیت و کیف پول الکترونیکی هستند. بر اساس این طرح این شرکت ها از گردشگران خارجی در بدو ورود به کشور ارز را با قیمت روز تحویل گرفته و کارت ارزی را به مسافر می دهند و هنگام خروج توریست از کشور باقی مانده پول با همان نرخ ارز به گردشگران بازگردانده می شود. نخستین مرحله اجرایی این طرح در فرودگاه امام خمینی است که گردشگران از همان فرودگاه به رزرو مکان اقامتی خود اقدام کنند تا افراد سودجو با دریافت قیمت های نجومی آنها را به خانه مسافرهای غیراستاندارد و نامعتبر نبرند.

دومین طرح قابل اجرا که طی روزهای آینده به انجام میرسد لغو روادید روسیه است که در راستای این امر توافق نامه ها و دستورالعمل هایی صادر شده و شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی بر آن است تا با درآمدهای حاصل از لغو روادید در روسیه به تبلیغات در جهت معرفی و شناساندن ظرفیت ها وپتانسیل های گردشگری ایران بپردازد و بتواند با استفاده از تجربه موفق دیگر کشورها در جهت تبلیغات و جذب گردشگران روسی، به جذب آنها برای سفر به ایران اقدام کند. از راهکارهای جذب گردشگران روسی به ایران مطالعه و شناخت جذابیت های گردشگری توریست های روسی است که از جمله این جذابیت ها کوهنوردی و اسکی است که فعالان این امر درصددند با بررسی و مطالعه مناطق گردشگری مورد علاقه گردشگران در ایران، شرایط ورود آنها را به ایران فراهم کنند. همچنین برگزاری نمایشگاه های گردشگری و دعوت از فعالان گردشگری روس می تواند در این امر تاثیرگذار باشد و بر اساس این طرح؛ شرکت مادرتخصصی با مشارکت بخش خصوصی به برگزاری نمایشگاه بین المللی در بهمن ماه امسال اقدام کرده است و حتی در تلاش برای شرکت در نمایشگاه بین المللی فیتو اسپانیا و ITB آلمان نیز است.

تحویل ۶۸ مهمانسرا و املاک به شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی سومین طرح در حال اجراست که به موجب آن شرکت مادرتخصصی از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی وکالت نامه ای برای احصای اموال و تحویل آن به مهمانسراهای ایرانگردی و جهانگردی دریافت کرده است که حدود ۵۲ ملک در اختیار ارگان های شبه دولتی است و شرکت مادر تخصصی با اجرای آن عرضه را برای گردشگران داخلی افزایش می دهد و از طرح عرضه مهمانسرای تحت نهاد و ارگان های دولتی و شبه دولتی که مورد استفاده افراد خاص قرار می گیرد و باقی گردشگران از آن محرومند و در حبس بازار مراکز خاصی است از اسارت مالکان دربیاد که این امر منجر به رقابت بین مهمانسراها شده که حاصل این رقابت کاهش بهای اجاره مراکز اقامتی گردشگری و افزایش کیفیت آن است. کیوسک های اطلاعاتی در تمامی استان های کشور به عنوان چهارمین طرح در حال اجرا است که نقشه راه مناطق گردشگری، هتل ها، خانه مسافرها را در اختیار گردشگران داخلی و خارجی قرار می دهد.

ساماندهی توریسم سلامت از دیگر اقدامات در حال انجام این شرکت مادر تخصصی است که برای پیشگیری از سوءاستفاده های صورت گرفته و چالش های موجود و گران بودن و عرضه کیفیت پایین خدمات پزشکی، اقدام به مدیریت و ساماندهی فعالیت های دلالان کرده و با ایجاد یک سامانه شفافیت به ثبت نام توریست سلامت خارجی می پردازد که اجرای این شفافیت مانع گران فروشی و عرضه کیفیت بالا و حتی تحت حمایت قرار دادن واسطه های توریست سلامت و مجوز دادن به آنها می شود. اجرای ساماندهی توریسم سلامت از آستارا و بیله سوار آغاز می شود و بعد از ثبت نام در سامانه آنان را به مراکز درمانی معرفی می کنند. با ثبت نام در این سامانه بیمارستان و محل اقامت آنها نیز رزرو می شود. به گزارش «دنیای اقتصاد» ایرادی که به این طرح وارد می شود این است که بیشترین گردشگران سلامت از کشورهای عراق، عمان و افغانستان هستند که ایجاد پایگاه توریسم سلامت در مرزهای شمال غربی کشور دو سناریو را به وجود می آورد.

 ابتدا متولیان گردشگری اطلاعی از تعداد توریست های سلامت در مرزهای جنوبی و شرقی کشور ندارند که با توجه به اعلام خود وزارت گردشگری پذیرفته نیست و سناریوی دوم این امر مشکلات گمرکی موجود در کشور است که در حال حاضر فقط گمرک در مرزهای شمال غربی کشور امکان پذیرش توریسم سلامت را دارد. نیکزاد همچنین به ساماندهی ۲۴ هزار خانه مسافر و ثبت آنها در سامانه خانه مسافر و استانداردسازی هتل ها و معرفی تراز و چارچوب استانداردی کلی بر هتل ها با خارج کردن استانداردهای بخش خصوصی اشاره کرد. با توجه به ۳۰۰ هزار خانه مسافر، حدود ۲۴ هزار خانه مسافر در سامانه به ثبت رسیده و دارای مجوز است و فعالان در این حوزه درصدد جذب دیگر خانه مسافرها برای دریافت مجوز و ثبت در سامانه هستند و همچنین مشکلاتی در بخش رزرو این خانه مسافرها وجود دارد که از ضعف های این سامانه به شمار می آید. تطبیق و استانداردسازی هتل ها هفتمین طرح اجرایی شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی است که این استانداردسازی در حال حاضر بر عهده بخش خصوصی است و قصد بر آن است با در اختیار داشتن این بخش به تعریف جدید و کاملی از تراز و چارچوب استانداردی هتل ها بپردازد. برای این امر نیز سامانه ای شکل گرفته است که تمامی اطلاعات مربوط به هتل ها در آن به ثبت می رسد و این طرح تا اواخر آذر ماه تکمیل می شود و از دی ماه به مرحله اجرا در می آید.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1