6 ژوئیه 2020 - 12:05

نمایشگاه لباس ها و دست بافته های سنتی روسیه در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

11 نوامبر 2019 - 17:00 dsfr.ir/io0gv

نمایشگاه لباس ها و دست بافته های سنتی روسیه در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران
chtn.ir
نمایشگاه لباس ها و دست بافته های سنتی روسیه

نمایشگاه لباس ها و دست بافته های سنتی روسیه، صبح روز 19 آبان هم زمان با روزهای فرهنگی روسیه در ایران در تالار آبی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران افتتاح شد.

در نمایشگاه لباس ها و دست بافته های سنتی روسیه، هنر توربافی از استان وولوگدا کشور روسیه در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران به نمایش گذاشته شده است.

این نمایشگاه توسط پویا محمودیان، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و پاول استپانوف، معاون وزیر فرهنگ فدراسیون روسیه افتتاح شد.

محمودیان درباره برپایی این نمایشگاه به خبرنگار میراث آریا گفت: «این نمایشگاه به صورت تک رشته ای در هفته فرهنگی روسیه برگزار می شود. اصولاً از برگزاری چنین نمایشگاه ها یا هفته های فرهنگی بسیار استقبال می کنیم، به دلیل اینکه ابزاری در راستای تعمیق روابط فرهنگی و هنری دو کشور است.»

او با تاکید بر اینکه مردم روسیه صنایع دستی ایران را بسیار دوست دارند، افزود: «کشوری مثل روسیه یکی از بازارهای هدف صنایع دستی کشور ماست و در تمامی نمایشگاه های صنایع دستی که در کشور روسیه برگزار می کنیم با استقبال بسیار زیادی از جانب بازدیدکنندگان و خرید خیلی خوبی از سوی آنها مواجه می شویم.»

امروز صحبت هایی با معاون وزیر فرهنگی روسیه در راستای تعمیق روابط فرهنگی داشتیم که شامل برگزاری نمایشگاه ها و اعزام هیات های تجاری برای رویدادهای فرهنگی هنری است تا بتوان فاصله ها را کمتر کرد و فارغ از مناسبات سیاسی از حوزه هنر صنایع دستی و هنرهای سنتی با پیشینه چند هزار ساله به عنوان هنر ملی بهره برد و از طریق هنر برای نزدیک شدن مردم روسیه و ایران استفاده کرد. با چنین رویدادهای فرهنگی می توانیم روابط خود را در حوزه های فرهنگی و متعاقب آن اقتصاد هنر و هنرهای سنتی مستحکم تر کنیم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره تاریخچه هنر توربافی در کشور روسیه گفت: «توربافی یکی از هنرهای قدیمی کشور روسیه است که توسط زنان در این کشور انجام می شود و غالبا از نقوش قدیمی، بناها و کلیساهای قدیمی خود در تور بافی استفاده می کنند.»

بسیاری از زنان در روسیه توربافی می کنند و چون هنر بسیار ظریفی است و زمان زیادی می برد، اغلب به صورت تابلوهای نفیس و فاخر به نمایش درمی آِید. همچنین به صورت لباس فاخر برای زنان یا به صورت رانر، روتختی و رومیزی که کارهای نفیس و فاخر در حوزه صنایع دستی کشور روسیه به حساب می آید، نیز بافته می شود.

نمایشگاه دست بافته های سنتی روسیه (هنر توربافی از استان وولوگدا) در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران از 19 تا 22 آبان در تالار آبی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برپا شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1