نایب رئیس مجلس گرجستان:

اگر اختیاری در یونسکو داشتم کل ایران را ثبت جهانی می کردم

10 اوت 2015 - 10:30 dsfr.ir/8u2ei

نایب رئیس مجلس گرجستان: اگر اختیاری در یونسکو داشتم کل ایران را ثبت جهانی می کردم.

گوباز سایند کیدزه نایب رئیس مجلس و رئیس گروه دوستی مجلس گرجستان که در راس هیاتی پارلمانی به کشورمان سفر کرده است در دیدار با مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، موفقیت دیپلماسی ایران را تبریک گفت و افزود: توافق وین برای تمام دنیا سودمند خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه کشور گرجستان برای پیوستن به اتحادیه اروپا تلاش می کند، یادآور شد: این تلاش ما برای پیوستن به اتحادیه اروپا باعث از یاد بردن تاریخ و فرهنگ مان نخواهد شد، گرجستان بنا دارد تا با همه کشورهای دنیا روابط حسنه داشته باشد، اما چند کشور هستند که ما می خواهیم روابط خاصی با آنها داشته باشیم که یکی از این کشورها ایران است، چرا که ایران و گرجستان سابقه تاریخی مشترک دارند و به ندرت کشوری وجود دارد که این گونه رابطه تاریخی با گرجستان داشته باشد.

نایب رئیس مجلس گرجستان با بیان اینکه تعیین مرز فرهنگی ایران و گرجستان مشکل است، یادآور شد: گرجی ها از دیرباز با فرهنگ غنی ایران آشنا بودند و اگر من در یونسکو اختیاری داشتم کل ایران را در فهرست یونسکو به ثبت می رساندم، ایران یکی از گهواره های تمدن دنیاست و این موضوعی است که مخالفان این کشور هم به آن اذعان دارند.

وی تصریح کرد: ایران در حوزه جذب گردشگر آینده روشنی دارد و به ویژه پس از توافق وین، روند تعامل و همکاری این کشور با دنیا توسعه پیدا خواهد کرد.

نایب رئیس مجلس گرجستان ادامه داد: ما در دنیا با فقر فرهنگی مواجه هستیم و در این زمینه ایران می تواند یک صادر کننده فرهنگ به دنیا باشد، جمهوری اسلامی ایران و گرجستان در 30 قرن گذشته رابطه و تعامل مثبتی داشته اند و زمان آن فرا رسیده است تا این روابط بازسازی شود.

وی با اشاره به اینکه ترجمه های بسیاری از کتاب های فارسی و ادبیات ایران در گرجستان انجام می شود، افزود: فعالیت های بسیاری در حوزه توسعه همکاری ها می توان انجام داد، یکی از اقداماتی که گرجستان در این حوزه صورت داده است، افتتاح مرکز فرهنگی ایران است که در مراحل اجرایی آن به زودی آغاز می شود.

سایند کیدزه همچنین تبادل تاریخ شناسان را یکی دیگر از زمینه های همکاری بین 2 کشور دانست و افزود: انجام کارهای تحقیقاتی و علمی و تبادل اسناد تاریخی به منظور تحقیق و پژوهش می تواند به عنوان زمینه همکاری مشترک مورد توجه قرار گیرد. پیشینیان ما پایه و ساختار خوبی برای معرفی الگوی مثبت به دنیا در اختیار ما قرار داده اند و ما می توانیم همکاری فرهنگی ایران و کشور مسیحی گرجستان را به عنوان یک الگوی موفق به دنیا معرفی کنیم.

نایب رئیس مجلس گرجستان با اشاره به اینکه هر 2 کشور مخالفانی در دنیا دارند، اضافه کرد: توسعه همکاری ها برای هر 2 کشور مفید و سودمند است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « عصر اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1