22 مارس 2023 - 13:24

وزیر نیرو: سدهای مخزنی به روی سرمایه گذاران و گردشگران باز می شود

7 نوامبر 2019 - 11:00 dsfr.ir/mt2s2

سدهای مخزنی به روی سرمایه گذاران و گردشگران باز می شود

وزیر نیرو گفت: «طبق تفاهم نامه وزارت نیرو و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سدهای مخزنی کشور به روی سرمایه‎گذاران و گردشگران باز می شود.»

رضا اردکانیان روز سه شنبه 14 آبان 1398 در حاشیه آیین بهره برداری از نیروگاه ۱۵۰ مگاواتی سردشت و در گفت و گو با خبرنگاران و اصحاب رسانه اظهار داشت: «طبق این تفاهم نامه که به شرکت های آب منطقه ای نیز ابلاغ شده است، سدهای مخزنی کشور که قابلیت گردشگری و سرمایه گذاری بخش خصوصی دارند، شناسایی شده و طرح گردشگری برای آنها تعریف می شود.

این تصمیم پس از سفر رئیس جمهوری به آذربایجان غربی و افتتاح سدهای این استان تصویب شد و فراخوان گردشگری سد سردشت به عنوان نخستین سد کشور مورد رونمایی قرار گرفت.

اردکانیان افزود: «اجرای این طرح می تواند گام مثبتی در راستای جذب گردشگر و ایجاد فرصت های شغلی در حاشیه سدها باشد که نقش مهمی در ایجاد کسب و کار جدید برای ساکنان این مناطق خواهد داشت.»

هر کدام از سدهای مخزنی نیز دارای حریمی خاص هستند که باید در این طرح های گردشگری این حریم محفوظ و از ورود افراد متفرقه به داخل این حریم خودداری شود.

سد سردشت که نیروگاه ۱۵۰ مگاواتی بر روی آن احداث شده در ۱۵ کیلومتری این شهرستان و بر روی رودخانه زاب کوچک ساخته شده و هدف از اجرای آن، بهره برداری از ظرفیت برق آبی این رودخانه است.

روز گذشته علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و رضا اردکانیان در سفری یک روزه به آذربایجان غربی نیروگاه سردشت، طرح فاضلاب گلمان ارومیه، تصفیه خانه آب مهاباد و سامانه فاضلاب پلدشت را افتتاح کردند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1