«ژاپن» پیش قدمِ حفاظت از میراث دیداری و شنیداری

6 نوامبر 2019 - 11:00 dsfr.ir/m708y

حفاظت از میراث دیداری و شنیداری

"دیجیتال سازی" به عنوان روشی جدید برای پاسداری از آثار دیداری و شنیداری، یونسکو با هدف حفظ حافظه جهانی، در قالب پروژه ای دو ساله و با حمایت دولت ژاپن در دستور کار این سازمان جهانی قرار گرفته است.

این خبر را در آئین بزرگداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری که سه شنبه ۱۴ آبان در سالن قلم تالار همایش های کتابخانه ملی برگزار شد، سوتان سوتکوفسکی - سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران - به نقل از مدیر کل یونسکو اعلام کرد.

«اودری آزوله» مدیر کل یونسکو - به مناسبت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری، در پیامی که توسط «سوتان سوتکوفسکی» - سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران - قرائت شد، نوشته است: «در سال ۱۹۶۳و ۱۹۶۴ نلسون ماندلا و دیگر رهبران کنگره ملی آفریقا به جرم تلاش برای کارشکنی و خرابکاری در نظام آپارتاید در آفریقای جنوبی محاکمه شدند. مبارزات تاریخی آنها علیه نظام حقوقی حاکم توجه جهانی را به اوصاع کشور جلب کرد. این محاکمه که عنوانش پرونده شماره ۲۵۳/۱۹۶۳ دادگاه کیفری (دولت علیه نلسون ماندلا و دیگران) است در فهرست حافظه جهانی یونسکو ثبت شده است.

این اثر شامل تصویر واضحی از حکم بازداشت صادره برای ماندلا و صوت ضبط شده از کل محاکمه است. محافظت از چنین اسناد و سوابقی که به ما این امکان را می دهد تا به بی رحمی نژادپرستی واقف شویم بخش مهمی از ماموریت یونسکو برای ترویج صلح و جلوگیری از تکرار تاریخ است. از سوی دیگر، باید در نظر داشت که آثار دیداری و شنیداری به شدت آسیب پذیر هستند. بسیاری از آنها به دلیل روش های نامناسب نگهداری، بلایای طبیعی و حتی درگیری ها از بین رفته اند.

از این رو یونسکو با آرشیویست ها، کتابدارها و دیگر افرادی که به نگهداری و ایجاد دسترسی به این میراث فعالیت می کنند همکاری می کند. یکی از این روش های همکاری از طریق برنامه حافظه جهانی یونسکوست. دیجیتال سازی روش های جدیدی برای پاسداری از این آثار را ارائه کرده و دسترسی به آنها را برای مردم در سراسر دنیا فراهم می کند. سازمان یونسکو به عنوان پیشگام در این مسیر پروژه دو ساله ای را با حمایت سخاوتمندانه دولت ژاپن آغاز کرده است که در ژوئن سال ۲۰۲۰ به پایان می رسد.

پروژه "دیجیتال سازی" تاریخ مشترک مان در یونسکو بیش از ۱۵ هزار صدای ضبط شده، ۷۵ ساعت فیلم و برنامه ویدیویی و ۵ هزار عکس تاریخی است که به کمک آنها داستان فعالیت سازمان یونسکو برای ترویج همکاری بین المللی و برقراری صلح گفته می شود. در حال حاضر اولین نمونه های دیجیتال شده به صورت برخط قابل دسترسی هستند و در ماه های آینده هزاران مورد جدید به آنها اضافه خواهد شد.

روز جهانی میراث دیداری شنیداری که امسال در مورد پرداختن به گذشته از طریق صدا و تصویر است، فرصتی است برای یادآوری اهمیت آثار دیداری شنیداری برای ارتباط با تاریخ مان و درک هویت امروزمان. قرن گذشته مملو از پیشرفت های بی سابقه بشر و رویدادهای سرنوشت ساز در جهان بود. باید اطمینان حاصل کنیم آموزه های مربوط به آن به نسل آینده منتقل خواهد شد.»

محمدحسن سمسار – پژوهشگر - نیز در صحبت هایی در این آیین، عامل موثر در زندگی و فرهنگ بشری را «هنر و صنعت عکاسی» و «صنعت ضبط صدا» دانست و گفت:« عکاسی مقدم بر صداست». در ۱۸۳۹ (۱۲۵۵قمری) لویی داگرِ فرانسوی، مخترع دوربین عکاسی که نخستین دوربین نیز به افتخار نامه او به همان نام نامیده شد، جعبه جادویی خود را به فرهنگستان علوم و معاونت هنرهای زیبای فرانسه اهدا کرد، چیزی که او اختراع کرده بود با وسایل بزرگ و سنگین باید روی پایه ای قرار می گرفت و برای گرفتن تصویر به حدود ۴۰ دقیقه زمان نیاز داشت.

وی با بیان این که داگر هیچگاه فکر نمی کرد که سال ها بعد از او، اختراعش آن قدر پیشرفت کند که برای گرفتن تصویری که او برای ساخت اش تلاش زیادی کرده، در کسری ازثانیه عمل کند، چیزی که امروز در گوشی تلفن همراه بخش زیادی از مردم وجود دارد، اضافه کرد: یکی از مشکلات این اختراع، قابل تکثیر نبودن عکس های ان بود، عکاس برای یکبار آن را ثبت می کرد، اما در صنعت عکاسی امروزی، به راحتی تعداد زیادی از آن را می توان تکثیر کرد.

در ادامه با رونمایی از کتاب «شیوه های دیداری و شنیداری در فلسفه و اصول» از ۳۱ تصویر مولاژ شده در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران که متعلق به آلبوم خانه کاخ جهانی گلستان است، رونمایی شد. همچنین قرار است این تصاویر از سه شنبه - ۱۴ آبان - تا یک هفته ی آینده در حوض خانه کاخ جهانی گلستان نیز نمایش داده شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
15 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1