28 فوریه 2020 - 05:11

آیین گرامیداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری برگزار می شود

5 نوامبر 2019 - 13:00 dsfr.ir/sc5a7

آیین گرامیداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری برگزار می شود
mehrnews.com
میراث دیداری و شنیداری

آیین گرامیداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری با تأکید بر شعار یونسکو مبنی بر «پیوند با گذشته از طریق صداها و تصاویر» به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می شود.

این مراسم با حضور اشرف بروجردی – رییس کمیته ملی حافظه جهانی یونسکو در ایران،علی اصغر مونسان - وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری،رمضانعلی موسوی مقدم - قائم مقام سازمان صدا و سیما و آقای استوکوفسکی، رئیس دفتر منطقه ای یونسکو برگزار می شود.

همچنین در این آیین شاهد حضور برخی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران، مدیران فرهنگی سازمان ها و مراکز مرتبط، اصحاب هنر و رسانه، اساتید ارتباطات و نیز پژوهشگران و علاقمندان میراث دیداری شنیداری هستیم.

قرائت پیام دبیرکل یونسکو و پخش قدیمی ترین صداهای ضبط شده در رادیو ایران از جمله برنامه های پیش بینی شده در ابتدای این آیین است.

در ادامه با توجه به میراث موسیقایی غنی اقوام ایرانی و بازنمایی عناصر فرهنگی اقوام در قالب موسیقی و صوت، گروه لیان به رهبری محسن شریفیان به اجرای قطعاتی از موسیقی محلی جنوب خواهد پرداخت همچنین قطعاتی از نت نوشته های مرحوم همایون خرم توسط شاگرد او نواخته می شود.

افتتاح نمایشگاه عکس های تاکنون منتشر نشده از آلبوم خانه کاخ گلستان و سازمان اسناد و کتابخانه ملی، از بخش های مهم آیین گرامیداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری است.

رونمایی از کتاب آرشیو دیداری– شنیداری؛ فلسفه و اصول (نوشته ری ادموندسون)که در کمیته ملی حافظه جهانی ترجمه شده است از دیگر برنامه های این آیین خواهد بود.

نمایش فیلم مستند علف محصول ۱۹۲۵ میلادی و سخنرانی های تخصصی در حوزه میراث دیداری و شنیداری نیز از دیگر برنامه های پیش بینی شده در آیین گرامیداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری خواهد بود.

آیین گرامیداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری روز سه شنبه (۱۴ آبان ماه) ساعت ۱۰ الی ۱۲ در مرکز همایش های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران- تالار قلم برگزار خواهد شد.

با توجه به اینکه میراث دیداری شنیداری ملل و اقوام و گروه ها، بخش مهمی از هویت تاریخی بشر محسوب می شود یونسکو با نامگذاری روزی به نام میراث دیداری شنیداری، سعی در جلب توجه همگانی به اهمیت شناسایی و حفاظت از این میراث دارد. روز جهانی میراث دیداری شنیداری در تقویم یونسکو، ۲۷ اکتبر اعلام شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1